Temnoplodec (arónie): plody patřící mezi superpotraviny

Latinský název: Aronia

Plody arónie (zdroj: Samphotostock.cz)

Temnoplodec neboli arónie je rostlina, jejíž plody jsou řazeny mezi tzv. superpotraviny. Kladně totiž působí na mnoho zdravotních neduhů.

Výskyt: temnoplodec původně pochází ze Severní Ameriky. V Evropě se pěstuje až od počátku 18. století.

Popis a účinné látky: arónie je keř či strom, který existuje ve třech druzích a řazen je do čeledi růžovitých. Listy jsou jednoduché, střídavé, celokrajné a mají vroubkované okraje. Květy jsou především bílé a tvoří chocholičnaté květenství. Plodem jsou menší malvice, které obsahují vitamíny (B, C, E nebo P), minerály (jód), kyselinu nikotinovou, flavonoidy anebo pektin.

Užitečné části: využívány jsou právě plody.

Léčivé účinky arónie

Plody arónie jsou známy pro své léčivé účinky. Kladný vliv mají např. na kardiovaskulární soustavu, když zlepšují pružnost, propustnost a pevnost cévních stěn, regulují krevní tlak, pozitivně působí na krevní oběh a v neposlední řadě snižují hladinu „zlého“ LDL cholesterolu. Navíc je lze vyzkoušet i při ateroskleróze, což je kornatění tepen, které vzniká v důsledku ukládání tukových látek.

Temnoplodec je nicméně doporučován i pro další blahodárné účinky. Pozitivně působí také při diabetu (cukrovce), protože obsahuje sladidlo vhodné pro diabetiky (sorbit). Podle některých informací účinkuje i proti skleróze a některé výzkumy jej dávají do souvislosti s působením proti rakovině tlustého střeva. Rozhodně se tedy jedná o zajímavou kuchyňskou ingredienci.

Plody arónie v kuchyni

Plody arónie, které se nazývají také černý jeřáb, milují ptáci, ale konzumovat je mohou i lidé. Na druhou stranu mají trpkou chuť. Té se lze zbavit přidáním cukru, po čemž připomínají borůvky, případně je lze rozmačkat s medem. Plody je možné konzumovat čerstvé, sušené či zavařené. Vyrobit si z nich můžete marmeládu, džem, kompot, šťávu, sirup, likér či víno a přidat je lze i do moučníků.

Temnoplodec a pěstování

Temnoplodec je rostlina, jejíž sazenice je vhodné vysadit na jaře či na podzim, a to v době, kdy není země promrzlá. V každém případě je mrazuvzdorný a roste velmi rychle. K tomu ovšem potřebuje dostatek světla, takže optimální jsou slunná stanoviště. Arónie není náročná na půdu, nicméně jí vyhovuje humózní zemina, která bude vlhká až mírně promočená. Pak se jí bude dařit velmi dobře.

Sdílet příspěvek:

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*