Chaluha bublinatá: mořská řasa, jež může pomoci s hubnutím

Latinský název: Fucus vesiculosus

Chaluha bublinatá (zdroj: Samphotostock.cz)

Chaluha bublinatá je mořská řasa, která nám může v mnohém prospět. Doporučována bývá např. při redukčních dietách, ale zde se její uplatnění nevyčerpává.

Výskyt: chaluha bublinatá se vyskytuje hlavně v mělčinách Severního a Baltského moře. Sklízí se ovšem nejen na evropském pobřeží Atlantiku, ale také na severoamerickém pobřeží Atlantského a Tichého oceánu.

Popis a účinné látky: tuto chaluhu (označení pro hnědou řasu) tvoří žlutohnědé pásy, na nichž se vyskytují párové vzduchové bubliny a houbovitě nafouklá plodová tělesa. Většinou vytváří husté porosty a bývá přichycena k nějakému objektu (např. skále). Chaluha bublinatá obsahuje minerální látky (především jód), polysacharidy, lipidy anebo betakaroten.

Užitečné části: využívána je především stélka řasy.

Léčivé účinky chaluhy bublinaté

Chaluha bublinatá patří mezi mořské řasy, které jsou řazeny mezi zdravou zeleninu. Tato konkrétně díky vysokému obsahu jódu podporuje funkci štítné žlázy, jež se podílí na metabolismu některých hormonů. Celkově pak podporuje metabolismus v organismu a kladný vliv má rovněž na trávení, takže není divu, že může přispívat k úbytku tělesných kilogramů při redukčních dietách.

Chaluha bublinatá má i další pozitivní účinky na lidské zdraví. Působí např. detoxikačně, takže pomáhá tělu se zbavovat škodlivých látek. Kladný vliv má rovněž na kardiovaskulární soustavu, když reguluje krevní tlak a pomáhá organismu snižovat hladinu „zlého“ LDL cholesterolu. Nachází navíc i zevní uplatnění, neboť pozitivně působí na revmatismus, vlasy i kvalitu pokožky.

Využití chaluhy bublinaté

Pořídit si můžete sušenou chaluhu bublinatou, ze které si lze jednoduše připravit čaj. Stačí 1 až 2 polévkové lžíce zalít zhruba půl litrem vody a nechat 15 minut povařit. Následně ještě nechte další čtvrt hodinu louhovat a můžete pít. Ovšem pozor! Tato mořská řasa není doporučována k dlouhodobému používání a zároveň se nedoporučuje těhotným a kojícím ženám.

Chaluha bublinatá a pěstování

Chaluhu bublinatou si sami nevypěstujete, přesto se o jejím pěstování zmíníme, protože je velmi zajímavé. Tato mořská řasa totiž může za den vyrůst až o 50 cm, aniž by potřebovala jakoukoli péči. Roste přitom v mělkých vodách. Vědci ovšem zjistili, že se jí nejlépe daří v hloubce 100 až 300 m, kde je ovšem poněkud problematický sběr. Uvažuje se však o tom, že by tuto práci zastali roboti.

Sdílet příspěvek:

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*