Chaluha bublinatá: mořská řasa, jež může pomoci s hubnutím

Latinský název: Fucus vesiculosus

Chaluha bublinatá (zdroj: Samphotostock.cz)

Chaluha bublinatá je mořská řasa, která nám může v mnohém prospět. Doporučována bývá např. při redukčních dietách, ale zde se její uplatnění nevyčerpává.

Výskyt: chaluha bublinatá se vyskytuje hlavně v mělčinách Severního a Baltského moře. Sklízí se ovšem nejen na evropském pobřeží Atlantiku, ale také na severoamerickém pobřeží Atlantského a Tichého oceánu.

Popis a účinné látky: tuto chaluhu (označení pro hnědou řasu) tvoří žlutohnědé pásy, na nichž se vyskytují párové vzduchové bubliny a houbovitě nafouklá plodová tělesa. Většinou vytváří husté porosty a bývá přichycena k nějakému objektu (např. skále). Chaluha bublinatá obsahuje minerální látky (především jód), polysacharidy, lipidy anebo betakaroten.

Užitečné části: využívána je především stélka řasy.

Léčivé účinky chaluhy bublinaté

Chaluha bublinatá patří k mořským řasám, které jsou řazeny mezi zdravou zeleninu. Tato konkrétně díky vysokému obsahu jódu podporuje funkci štítné žlázy, jež se podílí na metabolismu některých hormonů. Celkově pak podporuje metabolismus v organismu a kladný vliv má rovněž na trávení, takže není divu, že může přispívat k úbytku tělesných kilogramů při redukčních dietách.

Chaluha bublinatá má i další pozitivní účinky na lidské zdraví. Působí např. detoxikačně, takže pomáhá tělu se zbavovat škodlivých látek. Kladný vliv má rovněž na kardiovaskulární soustavu, když reguluje krevní tlak a pomáhá organismu snižovat hladinu „zlého“ LDL cholesterolu. Nachází navíc i zevní uplatnění, neboť pozitivně působí na revmatismus, vlasy i kvalitu pokožky.

Využití chaluhy bublinaté

Pořídit si můžete sušenou chaluhu bublinatou, ze které si lze jednoduše připravit čaj. Stačí 1 až 2 polévkové lžíce zalít zhruba půl litrem vody a nechat 15 minut povařit. Následně ještě nechte další čtvrt hodinu louhovat a můžete pít. Ovšem pozor! Tato mořská řasa není doporučována k dlouhodobému používání a zároveň se nedoporučuje těhotným a kojícím ženám.

V každém případě si chaluhu bublinatou lze pořídit rovněž v prášku, který můžete jednoduše rozmíchat ve vodě. Uplatnění ovšem může nalézt také ve smoothie. Někdy je možné v souvislosti s touto řasou narazit i na název kelp, který se ovšem většinou používá pro jinou hnědou řasu, konkrétně pro Ascophyllum nodosum. Ta má ovšem v mnoha ohledech podobné účinky (obsahuje např. také větší množství jódu).

Chaluha bublinatá a pěstování

Chaluhu bublinatou si sami nevypěstujete, přesto se o jejím pěstování zmíníme, protože je velmi zajímavé. Tato mořská řasa totiž může za den vyrůst až o 50 cm, aniž by potřebovala jakoukoli péči. Roste přitom v mělkých vodách. Vědci ovšem zjistili, že se jí nejlépe daří v hloubce 100 až 300 m, kde je ovšem poněkud problematický sběr. Uvažuje se však o tom, že by tuto práci zastali roboti.

Upozorňujeme: existují také další zdravé prospěšné mořské řasy, které jsou dokonce označovány za jednu z vůbec nejzdravějších zelenin. V tomto případě se jedná o zelené řasy, z nichž paří mezi velmi známé druhy nori nebo wakame, které shodně obsahují velké množství účinných látek.

Sdílet příspěvek:

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*