Šťavel trojhranný: magická rostlina, která je vynikajícím novoročním dárkem

Latinský název: Oxalis triangularis

Šťavel trojhranný (zdroj: Samphotostock.cz)

Šťavel trojhranný je jednou z rostlin, které jsou považovány ze vynikající novoroční dárek. Obdarovanému by totiž měl přinést štěstí.

Výskyt: šťavel trojhranný původně rostl v Jižní Americe, a to konkrétně v tropických oblastech. Dnes se ovšem pěstuje i na jiných místech světa.

Popis a účinné látky: jedná se o bylinu z čeledi šťavelovitých, která může dorůstat do výšky 25 cm. Šťavel trojhranný na první pohled zaujme lístky trojúhelníkového tvaru, jež mohou mít zelenou či tmavě fialovou barvu. Rostlina díky připomíná jetel, který je známý díky čtyřlístkům. Květy jsou narůžovělé a objevují se od května do září. Šťavel přitom např. obsahuje kyselinu šťavelovou, která z něj ovšem činí nebezpečnou rostlinu při pozření (viz níže).

Užitečné části: šťavel trojhranný je především okrasnou rostlinou.

Šťavel trojhranný jako novoroční dárek

Jak už jsme zmínili, listy rostliny připomínají jetel. Ten je známý především díky čtyřlístkům, což jsou abnormální listy, které mají oproti trojčetnému listu jeden lístek navíc. Čtyřlístky se přitom v populaci jetele objevují v poměru cca 1:10 000. Není tedy divu, že se říká, že kdo najde čtyřlístek, bude mít štěstí. Šťavel trojhranný, byť má tři lístky, je díky tomu považován za vynikající novoroční dárek. Obdarovaný by měl mít totiž štěstí v právě započatém roce.

Upozorňujeme: šťavel trojhranný se kolem nového roku objevuje na pultech obchodů, často s kominíčkem pro štěstí. Můžete si jej tedy pořídit jako dárek, ale lze si jej také vypěstovat (viz níže).

Pozor na kyselinu šťavelovou!

Již jsme uvedli, že listy rostliny obsahují velké množství kyseliny šťavelové. Ačkoli se běžně nekonzumují, při pozření mohou znamenat nebezpečí. Tato kyselina je totiž jedovatá a může způsobit výrazné zdravotní problémy. Ve větším množství se přitom vyskytuje např. také v listech rebarbory, které bychom tedy rozhodně konzumovat nedoporučovali. Malé množství obsahuje také špenát, mangold, šťovík nebo listy červené řepy. Ty by ovšem žádné riziko představovat neměly.

Pěstování šťavelu trojhranného

Šťavel trojhranný se dá pěstovat venku, pouze v zimních měsících byste jej měli přesunout dovnitř, neboť ideální teplota pro jeho pěstování se pohybuje okolo 20 °C. To znamená, že ani v létě by neměl být umístěn na místě, kde bude příliš velké horko. Rostlina potřebuje dostatek světla a vyhovuje jí hlinitopísčitý substrát. Vyžaduje jen mírnou zálivku. Cibulky šťavelu je vhodné vysadit na jaře (od dubna do června), a to na okrasné záhony, do skalek či květináčů na balkonech.

  • 24
  •  
  •  
  • 8
  •  
  •  
  •  
  •  

Další články:

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*