Brambořík perský je krásnou vánoční rostlinou

Latinský název: Cyclamen persicum

Brambořík perský (zdroj: Samphotostock.cz)

Brambořík perský je okrasná rostlina, která se v posledních stává i u nás oblíbenou dekorací na Vánoce. Vypadá sice prostě, ale zároveň krásně.

Výskyt: brambořík perský patří mezi rostliny, jejichž domovinou je východní část Středozemí. Nepochází tedy z Íránu (Persie), k čemuž by mohl odkazovat jeho druhový název.

Popis: jedná se o trvalku z čeledi prvosenkovitých, která dorůstá do maximální výšky 30 cm. Vyrůstá z hlízy, z jejíž horní části rostou dlouze řapíkaté listy, které tvoří přízemní růžici. Oboupohlavné listy měly původně světlou barvu (bílou až růžovou), ale dnes se vyskytují v mnoha barevných provedeních. Plodem jsou kulovité tobolky, které obsahují semena.

Užitečné části: brambořík perský je pěstován jako okrasná rostlina.

Brambořík perský jako okrasná rostlina

Brambořík perský je rostlina, která se dá pěstovat celoročně, a to ve sklenících. Vzhledem k tomu, že ve druhé polovině roku bývá nedostatek kvetoucích rostlin, je v tomto období velmi žádaný. Vypadá přitom opravdu krásně, takže kupován bývá k významným příležitostem, životním jubileím, ale také jako bytové dekorace. Pořídit si je možné i řezané květiny, jež se používají pro květinová aranžmá.

Brambořík na Vánoce

Za typickou vánoční květinu byl v dřívějších dobách považován především pryšec nádherný neboli vánoční hvězda. V současné době se nicméně začínají prosazovat i další rostliny. Někteří si už neumí vánoční svátky představit právě bez bramboříku perského, z něhož byla vypěstována spousta kultivarů. Sice vypadají prostě, zároveň ale krásně a dodávají domovu pocit živosti.

Brambořík perský může být nebezpečný

Brambořík perský nepatří mezi léčivé rostliny. Právě naopak. Může být poměrně nebezpečný. Jeho hlízy obsahují alkaloid cyklamín, který může způsobit trávicí potíže a křeče. Proti těmto potížím ovšem může pomoci živočišné uhlí. U některých, a to především citlivých lidí může šťáva z hlízy způsobovat alergické reakce, takže je při manipulaci na místě opatrnost.

Pěstování bramboříku perského

Brambořík perský je rostlinou, která není vhodná pro pěstování začátečníky. Pokud si ji ovšem pořídíte před Vánoci, v tomto období pokvete tak jako tak. Následně ale většinou rychle uhyne. Za to může nejčastěji především vysoká teplota v interiérech, stejně jako přehnaná zálivka, a to přímo na listy a hlízy. Listy bramboříku se i proto začnou rychle svěšovat a rostlina začne hnít.

  •  
  •  
  •  
  • 3
  •  
  •  
  •  
  •  

Další články:

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*