Slunečnicová semínka (slunečnice roční): běžně dostupná a velmi zdravá potravina

Latinský název: Helianthus annuus

Slunečnicová semínka a jejich vliv na zdraví
Slunečnicová semínka

Slunečnicová semínka jsou zdravou potravinou z rostliny s názvem slunečnice roční. Navíc se z nich vyrábí i slunečnicový olej, který nám rovněž nemusí škodit. Právě naopak…

Výskyt: sluneční roční pochází z amerického dvojkontinentu, ačkoli se přesně neví, kde a kdy byla domestikována. Nejstarší nálezy domestikovaných rostlin se nicméně nalezli na jihovýchodě Severní Ameriky a jsou staré více než 4 000 let. Do Evropy se dostala až v 16. století, kde se postupem času značně rozšířila.

Popis a účinné látky: slunečnice roční je jednoletá rostlina z čeledi hvězdnicovitých, která může být z hlediska velikosti značně variabilní. Některé byliny měří 30 cm, další až 4 m. Známé jsou především květy, jenže ve skutečnosti se jedná o květenství, které je složeno z více květů. Ty jsou dvojího druhu, a to jazykovité a trubkovité. Druhý typ uzrává v plody, které se nazývají slunečnicová semínka, ačkoli se nejedná o semena v pravém smyslu, neboť ta jsou uzavřena uvnitř. V každém případě obsahují řadu účinných látek. Z těch nejzajímavějších uveďme proteiny, velké množství vitamínů B1 a E, dále minerální látky (vápník, hořčík, železo, mangan apod.), ale také esenciální mastné kyseliny, a to především kyselinu linolovou.

Užitečné části: člověk využívá především slunečnicová semínka.

Pozitivní účinky slunečnicových semínek na lidský organismus

Slunečnicová semínka jsou zřejmě známa každému, kdo se alespoň trochu zajímá o zdravý životní styl. Jejich pravidelná konzumace totiž může výrazně pomoci našemu organismu. Vzhledem k obsahu účinných látek jsou kupříkladu výtečná při snižování krevníku tlaku a cholesterolu v krvi a navíc lze s jejich pomocí předcházet vzniku kardiovaskulárních chorob, a to včetně infarktu myokardu.

Semínka ze slunečnice roční jsou zároveň dávána do souvislosti s uklidňujícími a antistresovými účinky. Doporučován bývají tedy i lidem, kteří trpí nespavostí či nervozitou, případně těm, jež trápí stres a deprese. Někdy se navíc hovoří i o prevenci proti vzniku rakoviny. Slunečnicová semínka působí pozitivně také na vlasy, nehty a pokožku, přičemž jsou vhodná i při zánětech nebo ekzémech kůže. Konzumovat je přitom mohou sportovci, diabetici i těhotné a kojící ženy.

Upozorňujeme: ačkoli jsou slunečnicová semínka zdravá, přeci jen nejsou doporučována ke každodenní konzumaci. Obsahují totiž velké množství kalorií.

Jak je to s konzumací slunečnicových semínek?

Slunečnicová semínka se často prodávají vyloupaná a sušená, a tak je lze konzumovat okamžitě. Doporučujeme ovšem pořádně rozžvýkat, aby byla dobře stravitelná. Navíc je můžete rozemlít na pastu, anebo pražit, ačkoli tepelnou úpravou pochopitelně ztrácejí výživové hodnoty. K dispozici máte také slunečnicový olej, jenž se vyrábí právě ze semínek. I když se v poslední době hodně mluvilo o jeho škodlivosti, platí to pouze o nekvalitních rafinovaných olejích, které jsou následně přepáleny. Kvalitnější varianty slunečnicového oleje lze používat i pro tepelnou úpravu pokrmů.

Pokud semena běžně nekonzumujete, můžete např. vyzkoušet náš recept na pražená slunečnicová semínka. V hrnku vody nejprve rozmíchejte dvě lžičky (ideálně mořské či himálajské) soli a vložte jeden balíček semínek, a to minimálně na půl hodiny. Následně předehřejte troubu na 200 °C, na plech dejte pečící papír, na jehož povrch semínka po slití rozložíte. Pak už jen dáte pražit do trouby a průběžně mícháte a obracíte. Za 10 až 20 minut budete mít hotovo.

Mohlo by vás zajímat: produkty ze semínek slunečnice nejsou určeny pouze ke konzumaci. Právě ze slunečnicového oleje se totiž vyrábí např. bionafta, tedy ekologické palivo.

Pěstování slunečnice roční

Semena slunečnice roční se vysévají koncem dubna až začátkem května, ale využít lze i sazenice. Rostlina vyžaduje slunné stanoviště, které by mělo být chráněno proti prudkému větru, jenž ji může snadno polámat. Důležitá je rovněž volba zeminy, které musí být propustná a bohatá na živiny. Květy se obvykle objevují v období letních prázdnin, tedy v červenci a srpnu. Květní úbory jsou náchylné na plísně, takže je nutné semena včas oddělit. Následně je doporučováno sušit je na vzduchu.

Tip na závěr: zdravá jsou i semena dalších rostlin. Jmenovat určitě můžete sezamová, dýňová, konopná nebo chia semínka.

Sdílet příspěvek:

Domácí ovocný sirup (recept) – využijte přebytek ovoce

Recepty
28/01/2020 Katerina 0
Ovoce je obecně zdrojem řady účinných látek. Jde především o jednoduché přírodní sacharidy, které tělu dodávají potřebnou energii. Ovoce obsahuje také důležité antioxidanty. Díky tomu chrání náš organismus proti volným radikálům. Spojte tedy příjemné s užitečným a [...]

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*