Slunečnicová semínka – běžně dostupná a velmi zdravá

Slunečnicová semínka a jejich vliv na zdraví
Slunečnicová semínka

Slunečnicová semínka jsou zřejmě známa každému, kdo se alespoň trochu zajímá o zdravý životní styl. Jejich pravidelná konzumace totiž může výrazně pomoci našemu organismu. Méně už se ovšem ví, že původní domovinou slunečnice roční (Helianthus annuus), ze které semínka pocházejí, je americký dvojkontinent. Teprve po objevení Ameriky evropskými objeviteli začala být od 16. století tato jednoletá rostlina pěstována také na Starém kontinentu a velmi populární je tu dodnes.

Pozitivní účinky slunečnicových semínek na lidský organismus

Slunečnicová semínka obsahují řadu účinných látek. Z těch nejzajímavějších uveďme tuky, proteiny , velké množství vitamínů B1 a E, dále minerální látky (vápník, hořčík, železo, mangan apod.), ale také esenciální mastné kyseliny, a to především kyselinu linolovou. Vzhledem k obsahu účinných látek jsou slunečnicová semínka výtečná při snižování krevníku tlaku a cholesterolu v krvi a navíc lze s jejich pomocí předcházet vzniku kardiovaskulárních chorob, a to včetně infarktu myokardu.

Semínka ze slunečnice roční jsou zároveň dávána do souvislosti s uklidňujícími a antistresovými účinky. Doporučován bývají tedy i lidem, kteří trpí nespavostí či nervozitou, případně těm, jež trápí stres a deprese. Někdy se navíc hovoří i o prevenci proti vzniku rakoviny. Slunečnicová semínka působí pozitivně také na vlasy, nehty a pokožku, přičemž jsou vhodná i při zánětech nebo ekzémech kůže. Konzumovat je přitom mohou sportovci, diabetici i těhotné a kojící ženy.

Doporučujeme: ačkoli jsou slunečnicová semínka zdravá, přeci jen nejsou doporučována ke každodenní konzumaci. Obsahují totiž velké množství kalorií.

Jak je to s konzumací slunečnicových semínek?

Slunečnicová semínka se často prodávají vyloupaná a sušená, a tak je lze konzumovat okamžitě. Doporučujeme ovšem pořádně rozžvýkat, aby byla dobře stravitelná. Navíc je můžete rozemlít na pastu, anebo pražit, ačkoli tepelnou úpravou pochopitelně ztrácejí výživové hodnoty. K dispozici máte také slunečnicový olej, jenž se vyrábí právě ze semínek. I když se v poslední době hodně mluvilo o jeho škodlivosti, platí to pouze o nekvalitních rafinovaných olejích, které jsou následně přepáleny. I kvalitnější varianty slunečnicového oleje ovšem spíše používejte pro studenou kuchyni.

Mohlo by vás zajímat: produkty ze semínek slunečnice nejsou určeny pouze ke konzumaci. Právě ze slunečnicového oleje se totiž vyrábí např. bionafta, tedy ekologické palivo.

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Další články:

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*