Routa vonná – skvěle funguje jako přírodní osvěžovač vzduchu

Latinský název: Ruta graveolens

Routa vonná patří mezi „léčivky“, která nejsou všeobecně známé, ale jejich pozitivní účinky na lidské zdraví to nijak nesnižuje.

Výskyt: původní domovinou routy vonné je oblast jižní Evropy. Odtud se rozšířila do dalších částí evropské kontinentu. V České republice se především pěstuje, ale roste také na polích, neboť občas může zplaňovat.

Popis a účinné látky: routa vonná je stále zelený polokeř z čeledi routovitých (sem patří mimochodem i citrusy), který dorůstá do výšky 80 cm. Listy jsou kulovité, dužnaté a zhruba 15 cm dlouhé. Výrazně menší květy se objevují od května do září a mají zlatožlutou barvu. Plodem je šištice. Routa vonná obsahuje silice, třísloviny, flavonoidy, hořčiny, rutin, kumarin a další účinné látky.

Užitečné části: používány bývají listy, ale často také celá kvetoucí nať.

Routa vonná jako léčivá rostlina

Routa vonná patří mezi „léčivky“, která nejsou všeobecně známé, ale jejich pozitivní účinky na lidské zdraví to nijak nesnižuje. Rostlina zlepšuje pružnost krevních kapilár a zvyšuje přívod krve k hladkému svalstvu. I díky tomu má pozitivní vliv na trávící soustavu, navíc ulevuje od křečí a ženám pomáhá při bolestivé menstruaci. Zároveň kladně působí na bolest hlavy, zklidňuje a pomoci může i s bušením srdce. Na druhou stranu má používána routy určitá úskalí.

Opatrní byste měli být už při jejím případném sběru, který je nutné provádět v rukavicích. Čerstvá rostlina může podráždit pokožku a způsobit dokonce závažné záněty. Před použitím je tedy nutné routu vonnou usušit, neboť následně tento negativní jev mizí. Neměli byste ji ovšem používat ve větším množství, protože pak je jedovatá. Proto nesmí být vůbec konzumována těhotnými ženami. Používejte ji tedy v přiměřených dávkách a nejlépe po poradě s lékařem.

Využití routy vonné v kuchyni a domácnosti

Pro léčivé účinky se připravuje čaj, tinktura, macarát či prášek. Routu vonnou lze ovšem použít i jako kuchyňskou ingredienci. Rostlina je velmi aromatická a její listy dosti hořké. Routu můžete také doma využití jako přiro Ve velmi malém množství se ovšem používat mohou. Využívat je lze především k různým živočišným produktům. Hodí se kupříkladu do omáček k masu (včetně grilovacích), dále ke kořenění zvěřiny, pečených a dušených ryb nebo do vajíčkových, sýrových a tvarohových pomazánek.

Recept na čaj z routy vonné: čajovou lžičku sušené natě stačí nechat 10 minut louhovat v šálku vroucí vody. Pít byste ovšem neměli více než dva šálky denně!

Routu vonnou můžete v domácnosti používat také jako přírodní osvěžovač vzduchu. Nejenže nádherně voní ale má také schopnost potlačovat nejrůznější pachy. Jako osvěžovač se využívá usušená nať, která se přidává do směsí na misky nebo se svazeček zavěsí na vhodné místo.  

Pěstování routy vonné

Routa vonná je krásná a medonosná rostlina. Pěstovat ji lze ze semen či malých sazeniček. Tomuto polokeři vyhovuje teplo a slunečná stanoviště, jež by měla být zároveň chráněna před povětrnostními podmínkami. Routě se daří v propustné půdě, ideálně zásadité. Ačkoli nepotřebuje větší zálivku, závlahu byste ji měli pravidelně dopřávat. Doplňme, že díky velmi aromatickým vlastnostem si ji po sklizni můžete pověsit do interiéru a pak bude sloužit jako osvěžovač vzduchu.

Routa vonná - skvěle funguje jako přírodní osvěžovač vzduchu
Routa vonná - skvěle funguje jako přírodní osvěžovač vzduchu
Sdílet příspěvek:

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*