Routa vonná: léčivka, která skvěle funguje i jako přírodní osvěžovač vzduchu

Latinský název: Ruta graveolens

Routa vonná patří mezi „léčivky“, která nejsou všeobecně známé, ale jejich pozitivní účinky na lidské zdraví to nijak nesnižuje. Navíc se jedná o skvělý osvěžovač vzduchu. Měli byste být ovšem opatrní.

Výskyt: původní domovinou routy vonné je oblast jižní Evropy. Odtud se rozšířila do dalších částí evropské kontinentu. V České republice se především pěstuje, ale roste také na polích, neboť občas může zplaňovat. Lze si ji tedy rovněž vysadit na záhon (viz níže).

Popis a účinné látky: routa vonná je stále zelený polokeř z čeledi routovitých (sem patří mimochodem i
citrusy jako pomeranče, citróny nebo pomelo), který dorůstá do výšky 80 cm. Listy jsou kulovité, dužnaté a zhruba 15 cm dlouhé. Výrazně menší květy se objevují od května do září a mají zlatožlutou barvu. Plodem je šištice. Routa vonná obsahuje silice, třísloviny, flavonoidy, hořčiny, rutin, kumarin a další účinné látky, které se podílejí na jejich léčivých účincích.

Užitečné části: používány bývají listy, ale často také celá kvetoucí nať.

Routa vonná jako léčivá rostlina

Routa vonná patří mezi „léčivky“, která nejsou všeobecně známé, ale jejich pozitivní účinky na lidské zdraví to nijak nesnižuje. Rostlina zlepšuje pružnost krevních kapilár a zvyšuje přívod krve k hladkému svalstvu. I díky tomu má pozitivní vliv na trávicí soustavu, navíc ulevuje od křečí a ženám pomáhá při bolestivé menstruaci. Zároveň kladně působí na bolest hlavy, zklidňuje a pomoci může i s bušením srdce. Na druhou stranu má používána routy určitá úskalí.

Opatrní byste měli být už při jejím případném sběru, který je nutné provádět v rukavicích. Čerstvá rostlina může podráždit pokožku a způsobit dokonce závažné záněty. Před použitím je tedy nutné routu vonnou usušit, neboť následně tento negativní jev mizí. Neměli byste ji ovšem používat ve větším množství, protože pak je jedovatá. Proto nesmí být vůbec konzumována těhotnými ženami. Používejte ji tedy v přiměřených dávkách a nejlépe po poradě s lékařem.

Využití routy vonné v kuchyni a domácnosti

Pro léčivé účinky se připravuje čaj, tinktura, macerát či prášek. Routu vonnou lze ovšem použít i jako kuchyňskou ingredienci. Rostlina je velmi aromatická a její listy dosti hořké. Ve velmi malém množství se ovšem její listy používat mohou. Využívat je lze především k různým živočišným produktům. Hodí se kupříkladu do omáček k masu (včetně grilovacích), dále ke kořenění zvěřiny, pečených a dušených ryb nebo do vajíčkových, sýrových a tvarohových pomazánek.

Pokud chcete vyzkoušet účinky této bylinky, máme pro vás recept na čaj z routy vonné, který je velmi jednoduchý. Čajovou lžičku sušené natě stačí nechat 10 minut louhovat v šálku vroucí vody. Pít byste ovšem neměli více než dva šálky denně, abyste předešli případným komplikacím!

Routu vonnou můžete v domácnosti používat také jako přírodní osvěžovač vzduchu. Nejenže nádherně voní ale má také schopnost potlačovat nejrůznější pachy. Jako osvěžovač se využívá usušená nať, která se přidává do směsí na misky nebo se svazeček zavěsí na vhodné místo. Toto využití je také nejbezpečnější, takže jej doporučujeme asi nejvíce.

Pěstování routy vonné

Routa vonná je krásná a medonosná rostlina. Pěstovat ji lze ze semen či malých sazeniček. Tomuto polokeři vyhovuje teplo a slunečná stanoviště, jež by měla být zároveň chráněna před povětrnostními podmínkami. Routě se daří v propustné půdě, ideálně zásadité. Ačkoli nepotřebuje větší zálivku, závlahu byste ji měli pravidelně dopřávat. Doplňme, že díky velmi aromatickým vlastnostem si ji ihned po sklizni můžete pověsit do interiéru a pak bude sloužit jako osvěžovač vzduchu, a to čistě přírodního původu.

Upozorňujeme: jak je patrné z předešlých řádků, routa vonná má i přes jistou problematičnost široké možnosti využití. V minulosti se přitom používala ještě dalšími způsoby. Tak například nacházela uplatnění při vaření piva či výrobě kořeněných vín. Navíc se prý také jednalo o ochranu proti duchům. Zda účinnou, o tom se zdroje nezmiňují…

Routa vonná: léčivka, která skvěle funguje i jako přírodní osvěžovač vzduchu
Routa vonná: léčivka, která skvěle funguje i jako přírodní osvěžovač vzduchu
Sdílet příspěvek:

Senegal – rostlinky, bylinky a ostatní z cest 3

Fotoreporty
22/03/2017 Petr Sivok 0
Tradiční černá Afrika, panenská příroda, multikulturní hlavní město, příznivé podnebí, moderní silnice, stravitelné ceny a mimořádná atmosféra – i to jsou hlavní důvody proč se turisté vydávají do afrického Senegalu. Do vyhlášení samostatnosti roku 1960 byl [...]

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*