
Leuzea saflorová u nás patří k prakticky neznámým rostlinám. Jedná se ovšem o účinnou „léčivku“, která pomáhá s psychickými i fyzickými potížemi.
Výskyt: jedná se o endemitickou rostlinu, která pochází z jižní Sibiře a přilehlých oblastí. Dnes se ovšem pěstuje také v jiných částech světa.
Popis a účinné látky: leuzea saflorová (nebo také parcha saflorovitá) je vytrvalá rostlina z čeledi hvězdnicovitých, která může dorůstat do výšky i přes 1,5 m. Na nevětvené a chlupaté lodyze vyrůstají spodní listy, jež jsou řapíkaté a mají kopinaté čepele. Hořejší listy jsou přisedlé a kopinaté. Květy, které se objevují v červenci a srpnu, mají světle fialovou barvu a tvoří kulovitý úbor. Plodem je nažka. Bylina obsahuje účinné látky jako vitamín C, flavonoidy, steroly, organické kyseliny, třísloviny, glykosidy nebo karotenoidy.
Užitečné části: účinné látky se nacházejí především v kořenu, ale také v listech.
Leuzea saflorová a léčivé účinky
Leuzea saflorová, které se říká rovněž maralí kořen, má mnoho pozitivních účinků na lidský organismus. Kladný vliv má např. na psychiku, když může pomáhat při depresivních stavech a posiluje CNS (centrální nervovou soustavu). Zároveň je řazena mezi tzv. adaptogeny, takže pomáhá k psychické i fyzické adaptaci. Díky tomu je doporučována např. při nadměrném stresu.
Maralí kořen rovněž snižuje únavu a pozitivně působí i na kardiovaskulární soustavu, když může ovlivňovat krevní tlak (u někoho jej zvyšuje, u jiného snižuje) i hladinu cholesterolu, cukru a tuku v krvi. Kladný vliv má také na trávení a můžete ho vyzkoušet i při nechutenství. Někdy se uvádí, že působí anabolicky (podporuje růst svalů) a afrodiziakálně (povzbuzuje sexuální vzrušení).
Využití parchy saflorovité
Z leuzey saflorové si můžete připravit tinkturu (výluh z kořene za pomoci etanolu). Rostlinu je zároveň možné využít k přípravě nálevu, kdy stačí 3 lžíce suchého kořene zalít 1 l horké vody a nechat odstát (ideálně několik hodin). Podobné uplatnění přitom mohou nalézt i listy, které sice také obsahují mnoho cenných látek, jejich účinky ale bývají nižší, než je tomu v případě kořenu.
Leuzea saflorová a pěstování
Maralí kořen je možné pěstovat i v našich podmínkách, a to poměrně jednoduše. Výsev je vhodné učinit v květnu, přičemž rostlině vyhovují lehčí a na živiny bohaté půdy. Dařit se jí navíc bude především na suchých a teplých stanovištích. V prvním roce pěstování přitom vyroste jen do růžice listů a teprve v dalších letech doroste do výšky i více než 1,5 metru.
Fotogalerie:
Napište komentář