Leuzea saflorová: účinná léčivá bylina ze Sibiře

Latinský název: Rhaponticum carthamoides

Leuzea saflorová (zdroj: vlastní galerie autora)

Leuzea saflorová u nás patří k prakticky neznámým rostlinám. Jedná se ovšem o účinnou léčivku, která pomáhá s psychickými i fyzickými potížemi.

Výskyt: jedná se o endemitickou rostlinu, která pochází z jižní Sibiře a přilehlých oblastí. Dnes se ovšem pěstuje také v jiných částech světa.

Popis a účinné látky: leuzea saflorová (nebo také parcha saflorovitá) je vytrvalá rostlina z čeledi hvězdnicovitých, která může dorůstat do výšky i přes 1,5 m. Na nevětvené a chlupaté lodyze vyrůstají spodní listy, jež jsou řapíkaté a mají kopinaté čepele. Hořejší listy jsou přisedlé a kopinaté. Květy, které se objevují v červenci a srpnu, mají světle fialovou barvu a tvoří kulovitý úbor. Plodem je nažka. Bylina obsahuje účinné látky jako vitamín C, flavonoidy, steroly, organické kyseliny, třísloviny, glykosidy nebo karotenoidy.

Užitečné části: účinné látky se nacházejí především v kořenu, ale také v listech.

Leuzea saflorová a léčivé účinky

Leuzea saflorová, které se říká rovněž maralí kořen, má mnoho pozitivních účinků na lidský organismus. Kladný vliv má např. na psychiku, když může pomáhat při depresivních stavech a posiluje CNS (centrální nervovou soustavu). Zároveň je řazena mezi tzv. adaptogeny, takže pomáhá k psychické i fyzické adaptaci. Díky tomu je doporučována např. při nadměrném stresu.

Maralí kořen rovněž snižuje únavu a pozitivně působí i na kardiovaskulární soustavu, když může ovlivňovat krevní tlak (u někoho jej zvyšuje, u jiného snižuje) i hladinu cholesterolu, cukru a tuku v krvi. Kladný vliv má také na trávení a můžete ho vyzkoušet i při nechutenství. Někdy se uvádí, že působí anabolicky (podporuje růst svalů) a afrodiziakálně (povzbuzuje sexuální vzrušení).

Využití parchy saflorovité

Z leuzey saflorové si můžete připravit tinkturu (výluh z kořene za pomoci etanolu). Rostlinu je zároveň možné využít k přípravě nálevu, kdy stačí 3 lžíce suchého kořene zalít 1 l horké vody a nechat odstát (ideálně několik hodin). Podobné uplatnění přitom mohou nalézt i listy, které sice také obsahují mnoho cenných látek, jejich účinky ale bývají nižší, než je tomu v případě kořenu.

Jak sušený kořen, tak listy si můžete pořídit i v mnohých českých obchodech, které se zabývají prodejem bylinek. Často tyto produkty naleznete pod již zmíněným názvem maralí kořen. Proč ale právě takové pojmenování? První ruští osadníci na Altaji si totiž všimli, že právě kořeny této rostlinky vyhrabávají v době říje jeleni marali. Díky tomu je ostatně začali rovněž používat, a to především jako přírodní adaptogen a afrodiziakum.

Leuzea saflorová a pěstování

Maralí kořen je možné pěstovat i v našich podmínkách, a to poměrně jednoduše. Výsev je vhodné učinit v květnu, přičemž rostlině vyhovují lehčí a na živiny bohaté půdy. Dařit se jí navíc bude především na suchých a teplých stanovištích. V prvním roce pěstování přitom vyroste jen do růžice listů a teprve v dalších letech doroste do výšky i více než 1,5 metru.

Upozorňujeme: ačkoli je leuzea saflorová u nás dosti neznámá rostlina, do čeledi hvězdnicovitých, kam je botaniky řazena, patří některé nám velmi známé bylinky. Jedná se např. o pampelišku lékařskou, sedmikrásku chudobku nebo čekanku obecnou, což jsou rostliny, které v ČR naleznete téměř všude.

Fotogalerie:

Sdílet příspěvek:

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*