Šišák bajkalský – působí na tělo i psychiku

Latinský název: Scutellaria baicalensis

Jaké jsou léčivé účinky šišáku bajkalského?
Šišák bajkalský

Šišák bajkalský mohou využít lidé s psychickými problémy. Mluví se o jeho účincích při neuróze, depresích, dlouhodobém stresu, podrážděnosti anebo nespavosti, neboť působí sedativně, vše ale postupně…

Výskyt: původní domovinou šišáku bajkalského je Dálný východ, na což koneckonců odkazuje už jeho druhový název. V současné době se hojně pěstuje v Rusku a v některých asijských zemích. Někdy bývá pěstován i v České republice, nicméně divoce u nás neroste.

Popis a účinné látky: tato vytrvalá bylina z čeledi hluchavkovitých občas dorůstá až do výšky půl metru. Její listy jsou kopinaté a květy mají jasně modrou až purpurovou barvu. Šišák kvete od konce léta do podzimu. Mezi nejúčinnější látky patří flavonoidy, třísloviny, pryskyřice, organické kyseliny, steroidní saponiny, některé minerály či specifický glykosid scutellarin.

Užitečné části: využívána je téměř celá rostlina, ale nejvíce účinných látek obsahuje kořen.

Jaké jsou léčivé účinky šišáku bajkalského?

Šišák bajkalský mohou využít lidé s psychickými problémy. Mluví se o jeho účincích při neuróze, depresích, dlouhodobém stresu, podrážděnosti anebo nespavosti, neboť působí sedativně. Dále zlepšuje imunitu organismu a slouží i k jeho detoxikaci. Účinkuje rovněž proti křečím a snižuje vysoké teploty včetně horečky, neboť podporuje pocení. Navíc působí močopudně a kladný vliv má rovněž na střeva. Mnohé ženy zároveň ocení jeho pomoci i při menstruačních bolestech.

Zapomenout nelze ani výtečně protizánětlivé účinky. Šišák bajkalský je možné vyzkoušet během zánětů průdušek, slinivky, jater, ledvin či uší. Pozitivně působí rovněž na alergie, potíže se pokožkou (např. na ekzémy) a klouby (včetně revmatismu). Bylina bývá dokonce doporučována i jako podpora při léčbě nádorových onemocnění, stejně jako lidem s HIV. S jejím používáním byste to však rozhodně neměli přehánět, protože občas způsobuje průjmy a při požití většího množství také závratě a křeče! Vyvarovat se ho v každém případě by měly těhotné ženy.

Využití šišáku bajkalského – tinktura či tabelty

To, že je šišák tradiční součástí čínské medicíny, není z výše uvedených důvodů asi žádným překvapením. U nás si jej aktuálně můžete pořídit ve formě tinktury či tablet. Vyzkoušet byste měli především tinkturu, neboť  tablety mohou díky příměsím dráždit sliznice. Zároveň se doporučuje dát si po zhruba měsíci užívání desetidenní pauzu a rozhodně dodržujte uvedené dávkování. Doplňme, že máte-li šišák bajkalský k dispozici, můžete si jej připravit i jednoduše doma.

Recept na odvar z kořene šišáku bajkalského: dvě lžičky rozdrceného kořene zalijete zhruba 0,75 l vody a necháte vařit cca pět minut. Pokud na vás odvar nebude působit negativně, můžete napříště vyzkoušet i tři lžičky.

Šišák bajkalský si lze vypěstovat i u nás

Semena šišáku je třeba zasít koncem března do truhlíků na světlém a nepříliš chladném místě. Na zahradu jej přesaďte v květnu s příchodem teplejšího počasí. Bylinka přitom vyžaduje slunné stanoviště a sušší a dobře propustnou půdu. Sklizeň je doporučována třetím či čtvrtým rokem růstu, nicméně to vůbec nevadí, neboť díky svému vzhledu může po tuto dobu plnit funkci okrasné rostliny. Venku ji přitom můžete nechat i v zimním období, které bez újmy přečká.

Fotogalerie:

Sdílet příspěvek:

Bylinky proti stresu

Bylinky na
27/07/2019 Petr Sivok 0
V moderním západním světě na nás působí celá řada stresorů. Mnozí lidé se tak vyskytují ve stavu permanentního stresu. Ačkoli bylinky nejsou řešením, mohou nám v tomto období pomoci. Heřmánek pravý V našich luzích a hájích zřejmě neexistuje [...]

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*