Břečťan popínavý: posvátná rostlina konce roku, která může být léčivá i jedovatá

Latinský název: Hedera helix

Břečťan popínavý (zdroj: Samphotostock.cz)

Břečťan popínavý je především okrasná rostlina, která se zejména dříve pojila s koncem roku. Ačkoli může působit léčivě, jsou s ní spojená i některé rizika.

Výskyt: břečťan popínavý je rostlinou, která se dokáže dobře adaptovat na dané prostředí. Proto roste v podstatě na celé severní polokouli, a to až po šedesátou rovnoběžku.

Popis a účinné látky: jedná se o vytrvalou bylinku, která je půdopokryvná a popínavá. Řazena je do čeledi aralkovitých a její stonek může být dlouhý až 20 m. Vyrůstají na něm střídavé listy, které jsou níže u země laločnaté, zatímco výše rostoucí listy bývají celokrajné. Květy, které se objevují od září do listopadu, bývají drobné a většinou žlutavé a zelené. Plody jsou černé či tmavě modré bobule. Rostlina obsahuje některé účinné látky, mezi které patří saponiny, flavonoidy anebo vitamíny A a E.

Užitečné části: používány jsou především listy.

Léčivé účinky břečťanu popínavého

Břečťan popínavý je starobylou magickou rostlinou, kterou na konci roku zdobily své domy Keltové i Germáni, neboť ji mj. považovali za symbol nesmrtelnosti. Jak by také ne, když se jedná o stálezelenou rostlinu, jež se může dožívat až 100 let. Už v dávných dobách byla považována také za účinnou léčivku, kterou pro její účinky používali i antičtí lékaři.

Břečťan popínavý byl především dříve používán vnitřně i zevně. V prvním případě byly jeho listy využívány k podpoře činnosti jater, čímž přispívaly k detoxikaci organismu. Pozitivní vliv jim byl připisován také na močové cesty, stejně jako na dýchací soustavu. Zároveň byl vyhledáván pro protizánětlivé účinky. Zevně pak může působit při hojení ran a zmiňovány jsou i fungicidní účinky.

Především plody břečťanu jsou nebezpečné!

Listy břečťanu je vhodné sbírat na jaře a v létě. Jsou nicméně mírně jedovaté, takže není doporučováno je užívat ve větším množství a raději byste je měli použít až po konzultaci s odborníkem. Navíc musíme upozornit na plody, které obsahují ještě více toxických látek. Ty mohou po požití vyvolat řadu negativních účinků jako těžké průjmy a ve větším množství dokonce mohou vést k úmrtí.

Využití břečťanu popínavého

Jak už jsme zmínili výše, plodům této bylinky se rozhodně vyhněte a buďte velmi obezřetní i v případě listů. Pokud byste je chtěli přesto vyzkoušet, zaměřit se můžete na nálev z břečťanu popínavého. Polovinu lžičky sušených listů (nikdy více!), které je vhodné nejprve rozdrolit, zalijte zhruba 500 ml horké vody. Pak nechte louhovat přibližně 10 minut a sceďte. Daný nápoj si je vhodné také osladit. Neměli byste jej ale rozhodně pít často ani dlouhodobě!

Břečťan popínavý a pěstování

Břečťan popínavý je dnes považován především za okrasnou rostlinu, kterou mají někteří lidé stále spojenu s koncem roku, tedy s obdobím Vánoc. Vypěstovat si jej přitom můžete jako popínavou bylinu, která může zkrášlit zdi domů anebo ploty. Břečťanu nevyhovuje plné slunce, takže dává spíše přednost polostínu a stínu. Dařit se mu bude také v humózní půdě, a to při dostatečná zálivce, neboť má vyšší nároky na vlhkost.

Upozorňujeme: mezi tradiční léčivé bylinky, při jejichž používání byste ovšem měli být maximálně obezřetní, patří třeba i mandragora lékařská, náprstník červený nebo ginkgo biloba, jež může být rovněž potenciálně velmi nebezpečná.

Sdílet příspěvek:

Kopr vonný: nejen chutná, ale také zdravá bylinka

Koření a kuchyně
23/03/2022 Petr Sivok 0
Kopr vonný je nejen oblíbenou kuchyňskou ingrediencí, ale lze jej konzumovat i při různých problémech se zažíváním, a to včetně nadýmání a žaludečních potíží. Výskyt: původní domovinou je východní Středomoří a západ Asie. Široce používán [...]

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*