Fazole adzuki (vigna hranatá): zdravé, chutné a lehce stravitelné

Latinský název: Vigna angularis

Chutné fazole Adzuki
Fazole Adzuki

Fazole adzuki patří mezi velmi zdravé potraviny, neboť obsahují spoustu účinných látek. Konzumovat je lze naklíčené, anebo si je můžete tepelně upravit.

Výskyt: fazole adzuki (někdy psáno i azuki) jsou malá, asi půl centimetrová semena z jednoleté rostliny vigna hranatá. Nejčastěji bývají červená, nicméně existují i v jiných barevných variantách. Adzuki byly domestikovány ve Střední a Východní Asii a stejně jako např. fazole mungo, které pocházejí z příbuzné rostliny vigna zlatá a chutnají podobně, byly postupně objevovány také na Západě.

Popis a účinné látky: vigna hranatá je jednoletá rostlina z čeledi bobovitých, jejíž listy jsou trojčetné, zpeřené a uspořádané střídavě podél stonku na dlouhém řapíku. Květy mají jasně žlutou barvu a lusky jsou hladké, válcovité a tenkostěnné. Dlouhé mohou být 5 až 13 cm a obsahují semena, která existují v mnoha různých barevných provedeních od kaštanové až po modročernou a skvrnitou. Jsou přitom zdrojem vitamínu B, bílkovin, vlákniny, sacharidů a mnoha minerálních látek.

Užitečné části: využívána jsou právě semena zvaná adzuki.

Fazole adzuki a jejich účinky na zdraví

Této luštěnině jsou připisovány zajímavé léčivé účinky, neboť vzhledem k výše zmíněnému obsahu účinných látek mají pozitivní vliv na lidské zdraví. Navíc jsou lehce stravitelné a díky relativně nízké energetické hodnotě bývají doporučovány i pro různé diety. Jejich hlavním kladem je ovšem blahodárné působení na funkci ledvin. I díky tomu jsou důležitou součástí tradiční čínské medicíny, a to už po velmi dlouhou dobu.

Fazole adzuki zároveň snižují hladinu škodlivého LDL cholesterolu, takže jejich konzumace je účinnou prevencí před vznikem srdečních onemocnění. Vyzkoušet je mohou rovněž lidé, kteří trpí zvýšenou únavou. Podle některých názorů působí preventivně i proti rakovině. Díky vysokému obsahu rostlinných bílkovin jsou fazole adzuki oblíbené také mezi vegetariány a vegany, kterým mohou dodat i mnoho dalších důležitých látek, což ovšem platí pro všechny.

Tepelná příprava a klíčení fazolí adzuki

Fazole adzuki jsou používány jako příloha hlavních jídel, výtečně se hodí i do omáček, k přípravě polévek anebo pomazánek. Před použitím je nechte přes noc namočené, poté propláchněte a dejte na půl hodiny až hodinu vařit, dokud nebudou měkké a tedy i dobře stravitelné. Pokud budete chtít dosolit, počkejte až na závěr celé přípravy, jinak nezměknou.

Kromě tepelné úpravy lze fazole adzuki také nechat vyklíčit, neboť klíčky jsou, jak známo, obecně velmi zdravé. Semena nejprve propláchněte a poté v nádobě zalijte vlažnou vodou. Takto ponechte po dobu 10 hodin. Poté opět propláchněte a dejte klíčit na tmavší místo. Nezbytně nutné je však pravidelné prolévání vodou (dvakrát či třikrát denně), a to po dobu cca 4 až 6 dnů. Konzumovat klíčky je možné zhruba od délky 3 cm.

Pokud jste tuto luštěninu doposud nevyzkoušeli, máme pro vás jako tip barevný salát z fazolí adzuki. Nejprve semena tepelně upravte (viz výše), poté slijte vodu a nechte je vychladnout. Mezitím smíchejte nakrájenou papriku a cibuli, čtyři nakrájené kousky celeru, olivy a cca 125 g ovčího sýra. Následně přidejte fazole. K dochucení použijte sůl, pepř, tabasco a dresink.

Vigna hranatá a pěstování

Počátky pěstování fazolí adzuki je nutné hledat v oblasti Himaláje. Odtud se nejprve rozšířily do Číny a Koreje a následně  i na japonské ostrovy, kde se staly důležitou součástí stravy. Dnes jsou čím dál známější i na ostatních místech světa. V rámci České republiky je nutné při pěstování použít skleník, protože zde bude mít vigna hranatá optimální podmínky k růstu. K množení rostliny se nejčastěji používají semena, můžete si ji tedy vypěstovat přímo ze samotných fazolí.

Tip na závěr: adzuki jsou vedle fazolí mungo jedním ze dvou druhů těchto luštěnin, které lze konzumovat i v tepelně neupraveném stavu. Ostatní druhy fazolí totiž zasyrova obsahují toxické látky, takže mají na lidské zdraví naopak negativní účinky. Ty tedy před konzumací určitě uvařte.

Sdílet příspěvek:

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*