Pelyněk roční: účinná rostlina při léčbě boreliózy

Latinský název: Artemisia annua

Pelyněk roční (zdroj: Samphotostock.cz)

Pelyněk roční je léčivá rostlina, která pomáhá s vícero neduhy. Zajímavá je ale především z toho důvodu, že pomáhá při léčbě boreliózy.

Výskyt: pelyněk roční pochází původně z Asie (pravděpodobně z Číny). Dnes je ovšem rozšířen i v dalších částech světa, a to včetně Evropy a Severní Ameriky.

Popis a účinné látky: jedná se o jednoletou rostlinu z čeledi hvězdnicovitých, která dorůstá do výšky i přes jeden metr. Listy jsou jednoduché a střídavé, květy mají žlutou barvu a objevují se od srpna do října. Plodem je nažka. Rostlina obsahuje zdraví prospěšné oleje, ale také látku zvanou artemisinin, která má velmi zajímavé účinky (viz níže).

Užitečné části: využívána je kvetoucí nať.

Léčivé účinky pelyňku ročního

Obsažený artmisinin, který byl objeven v 70. letech 20. století, patří mezi seskviterpeny. Účinný je přitom proti malarickým parazitům, takže se mj. používá při léčbě malárie. Tato nebezpečná tropická nemoc nás ovšem neohrožuje. Pro Čechy je tedy zajímavější informace, že je pelyněk roční využíván při léčbě boreliózy, tedy onemocnění, které působí bakterie přenášené klíšťaty, ale také dalším hmyzem.

Pelyněk roční může na lidský organismus pozitivně působit i v dalších ohledech. Kladný vliv má např. na trávicí soustavu, použít jej lze při detoxikaci a působí rovněž proti křečím a plísním. Pomáhá rovněž k lepšímu fungování imunitu, a to v případě autoimunitních poruch. Obsažený artemisinin je navíc zkoumán v souvislosti s účinky proti rakovině, stejně jako s protizánětlivými účinky.

Využití pelyňku ročního

Nejvíce účinných látek je obsaženo v listech a květech, a to především v průběhu podzimních měsíců. Proto je doporučován sběr právě v tomto období. Pelyněk roční se následně suší a dělá se z něj především odvar. Uplatnění nachází také při přípravě léčivých tinktur, které si lze pořídit i v obchodech. Rostlinu je navíc možné použít do vína, jemuž dodává zajímavou chuť.

Pěstování pelyňku ročního

Pelyněk roční si je jednoduché vypěstovat, protože se jedná o dosti nenáročnou rostlinu. Prosperovat totiž může i v dosti nepříznivých podmínkách. K výsevu navíc může dojít v průběhu celého roku. Této bylince vyhovují slunná stanoviště, ale vadit jí nebude ani polostín. K jejímu růstu je optimální také kyprá a propustná půda, která jí vyhovuje ze všech druhů zeminy nejvíce.

Fotogalerie:

Sdílet příspěvek:

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*