
Pelyněk brotan byl velmi oblíbený především ve středověku, ale známý byl již předtím. Zajímavé léčivé účinky však může poskytnout i dnes.
Výskyt: pelyněk brotan pochází z oblasti Středozemí. V současné době se hojně vyskytuje právě v jižní Evropě (především v Itálii a Španělsku), rozšířil se ale i do dalších oblastí.
Popis a účinné látky: jde o vytrvalý dřevnatý polokeř z čeledi hvězdnicovitých, který může dorůstat až do výšky jednoho metru. Z kořene roste více lodyh, listy jsou krátce řapíkaté a jednou až třikrát peřenosečné. Mají šedozelenou barvu. Trubkovité květy žlutozelené barvy tvoří polokulovité květní úbory. Objevují se přitom v průběhu letních měsíců (zejména v červenci a srpnu). Plodem je nažka. Z účinných látek jmenujme silice (především thujon a thujol), flavonoidy, třísloviny, pryskyřice a organické kyseliny.
Užitečné části: používána je zejména nať, někdy ale i semena.
Léčivé účinky pelyňku brotanu
Pelyněk brota má kladný vliv na trávicí soustavu, když pomáhá při nadýmání a potížích s průjmy. Pomoci by údajně měl i se záněty trávicího ústrojí, které také dezinfikuje a zbavuje parazitů. Pozitivně působí rovněž na činnost jater a žlučníku (podporuje např. tvorbu žluči). Tento polokeř může ženám upravovat menstruační cyklus a dokonce jsou mu přisuzovány (na rozdíl od jiných druhů pelyňku) mírné afrodiziakální účinky.
Pelyněk brotan navíc nachází uplatnění i při zevním použití, a to na špatně se hojící ranky, ekzémy či lupénku. Musíme ale upozornit, že výše zmíněná silice thujon je ve vyšších dávkách toxická pro játra a nervovou soustavu, takže předávkování může být velmi nebezpečné. S množstvím byste to tedy neměli přehánět a rozhodně by se ho měli vyvarovat malé děti, stejně jako těhotné a kojící ženy. Pelyněk brotan má totiž i abortivní účinky, takže umí vyvolat potrat.
Kuchyňské využití pelyňku brotanu
Většina Čechů asi pelyněk brotan jako koření nikdy nevyužila. Pokud si však obstaráte čerstvé či sušené listy, možná vás překvapí, že jsou velmi aromatické. Vůní připomínají citron a chutnají hořce. Ani z tohoto důvodů byste je tedy neměli používat ve větším množství. Pelyněk brotan lze využít ke kořenění masných pokrmů (především vepřového a skopcového masa, stejně jako pečené kachny nebo husy). Hodí se ovšem rovněž do zeleninových salátů, tvarohu i k dochucení koláčů.
Pelyněk brotan a jeho pěstování na zahradě
Pelyněk brotan je značně teplomilnou rostlinou, přesto je poměrně odolný proti mrazům. Na zahradě si jej tedy vysadit můžete. Tomuto polokeři vyhovují výhradně slunná chráněná stanoviště. Měli byste jej navíc zasadit do lehké a propustné půdy. Pelyněk brotan se množí dělením starších trsů a vhodné je sázet ho do sponu 50×50 cm. Až trsy rozkošatí, doporučuje se časté seřezávání a v průběhu zimních měsíců byste měli odřezávat starší větve, aby se na jaře mohly objevit nové.
Fotogalerie:
Pelyněk brotan Pelyněk brotan Pelyněk brotan Pelyněk brotan Pelyněk estragon Pelyněk estragon Pelyněk pravý
Napište komentář