Mladý zelený ječmen jako účinná pomoc při hubnutí a detoxikaci organismu

Superpotravina dneška - očistěte svůj organismus

Zelený ječmen

Mladý zelený ječmen je řazen mezi tzv. superpotraviny, neboť obsahuje spoustu účinných látek, díky nimž působí velmi kladně na naše zdraví.

Zelené potraviny patří v době preferování zdravého životního stylu k velmi oblíbeným, neboť jejich pravidelný příjem má výrazně pozitivní účinky na lidské zdraví. Populární jsou zejména dvě superpotraviny z této oblasti, a to chlorella a mladý zelený ječmen. Níže si povíme více o druhém jmenovaném „zázraku“, jehož obliba je aktuálně skutečně na vzestupu. Dovede totiž chránit před mnoha neduhy a mnohé navíc pomáhá léčit.

Ječmen setý – využití a obsah účinných látek

Ječmen setý (Hordeum vulgare L.) zná pravděpodobně úplně každý. Vždyť se také jedná o jednu z nejdéle pěstovaných rostlin v dějinách lidstva. V současné době je nejvýznamnější využití této obiloviny při výrobě sladu, který se následně používá k výrobě piva. „Tekutý chléb“ nás však na tomto místě zajímat nebude a zaměříme se na využití ječmene v dřívějším stádiu jeho růstu.

Mladý zelený ječmen je pěstován čistě organicky, nejsou tedy používány žádné pesticidy, umělá hnojiva apod. Nikoho zřejmě nepřekvapí, že ke sklizni dochází ještě před obdobím zralosti. Proč? V něm totiž ječmen obsahuje nejvyšší množství účinných látek. Konkrétně jde o vitamíny skupiny C, B, E, H a K, minerální látky (např. železo, hořčík, draslík, měď, vápník či fosfor) včetně stopových prvků, ale také o vlákninu, chlorofyl či mnoho druhů aminokyselin.

Účinky mladého zeleného ječmene

Mladý zelený ječmen je díky vysokému obsahu účinných látek pro člověka vhodný jak z hlediska prevence, tak z hlediska pomoci při různých zdravotních komplikacích.

  • Detoxikace organismu. Tato obilovina dokáže tělu pomoci při zbavování se toxických látek i při celkové regeneraci. Navíc má výtečné antioxidační účinky.
  • Pomoc při hubnutí. Mladý zelený ječmen podporuje enzymy, které spalují tuky. Samozřejmě se při shazování přebytečných kilogramů nelze spoléhat pouze na něj, nicméně dokáže vaši snahu podpořit.
  • Další pozitivní účinky. Zlepšení imunity, kladný vliv na okysličování krve a tkání, obnova acido-alkalické rovnováhy či prevence mnoha nemocí – i toho pravidelnou konzumací můžete dosáhnout.
  • Pomoc při neduzích. Užívání mladého zeleného ječmenu je vhodné při diabetu, zvýšeném cholesterolu, chudokrevnosti, astmatu, překyselení žaludku či kožních problémech. Navíc jsou zmiňovány kladné vlivy při rakovině, což může být velmi zajímavá vlastnost pro budoucí výzkum.

Upozorňujeme: pro zdravého člověka nejsou nežádoucí účinky známy. Na druhou stranu by se mu měli vyhýbat ti, kteří berou léky na poruchy krevní srážlivosti, nebo osoby, jež jsou po operaci žaludku či střev. Rovněž záněty hlubokého žilního systému či akutní plicní embolie jeho konzumaci vylučují.

Jak si mladý zelený ječmen připravit?

Tuto obilovinu si můžete vypěstovat doma (viz níže), anebo si ji pořídit ve formě tablet či prášku. Ten stačí rozpustit ve vodě (cca ve 150 ml) a vytvoříte tak jednoduše velmi zdravý nápoj. Mladý zelený ječmen lze ovšem přidávat rovněž do různých salátů, müsli, pomazánek nebo jogurtů. V každém případě platí, že byste jej měli konzumovat třikrát denně (vždy po jedné lžičce), a to po dobu 60 až 90 dní. Pak by se jeho příznivé účinky měly určitě dostavit.

Recept na smoothie ze zeleného ječmene: dvě lžičky prášku ze zeleného ječmene smícháte v mixéru se dvěma banány, hrstí čerstvého špenátu, 3 lžícemi máty, šťávou z poloviny limetky, agávovým sirupem a zhruba sklenicí a půl vody. Následně už jen důkladně rozmixujete a máte hotovo.

Domácí pěstování mladého zeleného ječmene

Zelený ječmen si můžete vypěstovat i doma, a to velmi jednoduše. Není to složitější, než si vypěstovat klasické bylinky. Semínka stačí zasadit do truhlíku do běžného substrátu a nechat na slunci několik dní. Pak už je důležitá pouze zálivka, a to pouze po dobu zhruba dvou týdnů. Následně už totiž budete moci sklízet, aby byl ječmen skutečně mladý. Ihned po sklizni přitom doporučujeme jednotlivé rostlinky vylisovat. To je vlastně vše potřebné k tomu, abyste doma měli velmi zdravou surovinu, kterou můžete využít při mnoha příležitostech.

Sdílet příspěvek:

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*