Chlorella: řasa, která obsahuje obrovské množství vitamínů a minerálních látek

Chlorella

Chlorella je řasa, která se v posledních desetiletích těší velké oblibě. Jsou jí totiž připisovány rozličné léčivé účinky, takže bývá dokonce řazena mezi superpotraviny.

Chlorella je sladkovodní jednobuněčnou řasou zelené barvy, které se daří v teplém klimatickém pásu (roste především v Asii a Austrálii). Pokud bychom chtěli sledovat její vývoj, museli bychom se vrátit daleko do minulosti, a to až o několik milionů let. I když by takový výprava mohla být zajímavá, níže se zaměříme na její vlastnosti na lidský organismus. Tato řasa je totiž často řazena mezi tzv. superpotraviny. Již z tohoto tvrzení je zřejmé, že účinky chlorelly jsou více než pozitivní. Navíc působí kladně na různé neduhy, takže její uplatnění je skutečně široké.

Léčivé účinky chlorelly

Z hlediska obsahu účinných látek chlorella vyniká především spoustou vitamínů (A, B1, B2, B3, B6, B12, C, E, K) a minerálních látek (např. draslík, železo, vápník, hořčík, sodík anebo fosfor). Jmenovat ovšem musíme rovněž esenciální aminokyseliny, antioxidanty, betakaroten, chlorofyl, vlákninu a enzymy. Užívá se přitom ve formě různých výtažků či tablet. Jaké jsou ale konkrétní účinky pravidelného příjmu doplňků stravy, v nichž je obsažena?

  • Posílení přirozené obranyschopnosti. Kvalitní zelené potraviny (společně s chlorellou např. mladý zelený ječmen) obecně pomáhají tělu v obraně proti negativním vlivům prostředí.
  • Detoxikační účinky. Lidský organismus vstřebává dennodenně řadu škodlivých látek. I proti nim umí chlorella účinně pomoci, neboť na sebe váže toxiny a pomáhá s jejich vylučováním.
  • Kladný vliv na regeneraci. Svými vlastnostmi dokáže tato řasa stimulovat regeneraci, z čehož je zřejmé, že je často vyzdvihována také pro své omlazující účinky.
  • Pomoc v boji s rakovinou. Ač byly takové účinky dříve zpochybňovány, aktuálně mnoho studií skutečně uvádí zlepšení zdravotního stavu pacientů postižených tímto onemocněním.
  • Další pozitivní působení chlorelly. Lepší zažívání, zlepšení krevního obrazu a cévních funkcí či kladný vliv na funkci trávícího systém – (nejen) toho všeho lze s pomocí chlorelly dosáhnout.

Existují nežádoucí účinky chlorelly?

Chlorella nebývá doporučována dětem do tří let věku, minimálně ve formě tablet, případně těhotným a kojícím ženám. Jak už jsme uvedli, tato řasa pomáhá s vylučováním škodlivých látek z těla, které se ovšem dostávají ven i v mateřském mléce. V každém případě kontraindikace s léky uváděny nejsou. Důležité ovšem je, abyste je nekonzumovali současně, protože pak se snižuje účinnost léků (opět díky detoxikačním vlastnostem chlorelly).

Doporučujeme: chlorella je naopak velmi vhodná pro vegetariány a vegany, neboť obsahuje 58 % vysoce stravitelných rostlinných bílkovin. Pokud tedy nekonzumujete maso, nebo dokonce žádné živočišné produkty, ať už z etických či jiných důvodů, můžete tuto řadu zařadit do svého jídelníčku.

Využití chlorelly

Chlorellu dnes v českých obchodech seženete bez větších obtíží, a to ve formě tablet či prášku. K dispozici ji přitom máte i v BIO kvalitě, jíž vám doporučujeme. Tablety je každopádně možné používat jako doplněk stravy, když je stačí zapít vodou. Pořídíte-li si ovšem prášek, lze jej použít i do různých receptů. Můžete se z něj totiž stát ingredience do polévek (ideálně RAW) nebo pomazánek. Uplatnění ovšem nalézá rovněž v čokoládovém krému, případně ve smoothie, což je zdravý mixovaný nápoj, který se v posledních letech i v České republice těší velké oblibě.

Tip: pokud si také chcete doma připravovat zdravé mixované nápoje, prohlédněte si naše TOP recepty na smoothie, která vám v zimě posílí imunitu.

Chlorella produkty v ČR

V České republice je poměrné jednoduché sehnat chlorellu ať již se jedná o produkty značky Medicol, Walmark nebo velmi oblíbenou značku chlorella Green Ways. Tu jsme měli možnost osobně vyzkoušet a můžeme tedy doporučit. Vzhledem k oblibě této jednobuněčné řasy ovšem seženete produkty i od dalších výrobců, protože jejich nabídka se neustále rozšiřuje. Pokud je tedy chcete rovněž vyzkoušet, nejedná se o sebemenší problém.

Upozorňujeme: za velmi zdravou řasu je považována rovněž spirulina. Ačkoli je také řazena mezi supepotraviny, ve skutečnosti o řasu nejde, ale jedná se o rod sinic (bakterie).

Sdílet příspěvek:

Přírodní léky na cukrovku

Přírodní léky na
16/02/2020 Petr Sivok 0
Cukrovka neboli diabetes patří mezi nemoci, které sice nelze léčit, ale některé přírodní léky mohou být v průběhu tohoto onemocnění velmi prospěšné. Seznamte se s nimi…  Vsaďte na potraviny obsahující lecitin  Lecitin je látka patřící mezi fosfolipidy, přičemž příjem bývá doporučován právě [...]

1 komentář

  1. dobrý den,mám cukrovku typu 2,užívám jednu tabletu nižší dávky večer.Mohu k tou užívat chlorelu?děkuji

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*