Sedmikráska chudobka: tradiční léčivka, která může kvést celoročně

Latinský název: Bellis perennis

Sedmikráska chudobka (zdroj: Samphotostock.cz)

Sedmikráska chudobka je známá rostlina, kterou asi viděl úplně každý. Jedná se přitom o zajímavou léčivku, která je využívána už od středověku.

Výskyt: sedmikráska chudobka roste po celém evropském kontinentu a zasahuje i na západ Asie. Vyskytuje se ovšem rovněž v Severní Americe a na Novém Zélandu.

Popis a účinné látky: chudobka je trvalka z čeledi hvězdnicovitých, která dorůstá maximálně do výšky čtvrt metru (obvykle však měří pod 10 cm). Jednoduché listy, které jsou zubovité a obvejčité, jsou uspořádány v přízemní růžici. Na každém stvolu je jeden květ, jenž má bílou či narůžovělou barvu a uprostřed je žlutý. Plodem je nažka. Sedmikráska obsahuje účinné látky jako minerály, vitamín C, fenolické kyseliny, saponiny, flavonoidy, třísloviny, silice, hořčiny, inulin anebo sliz.

Užitečné části: využívány jsou především květy, ale také celá kvetoucí nať.

Sedmikráska chudobka a léčivé účinky

Sedmikráska chudobka je už od středověku považována za účinnou léčivou rostlinu, která nachází široké uplatnění. Z dnešního pohledu jsou zajímavé její antioxidační vlastnosti, takže pomáhá organismu proti volným radikálům. Navíc dokáže podporovat imunitu, čímž může přispět k lepší obranyschopnosti proti různým onemocněním. Působí také močopudně či při chřipce a nachlazení.

U sedmikrásky chudobky jsou často vyzdvihovány i protizánětlivé účinky (např. při zánětech dýchacích cest anebo krku a dásní). Kladný vliv má rovněž na činnost jater a žlučníku, ale účinně pomáhat může i zevně. Podporuje totiž kvalitu pokožku, vlasy a nehty a uplatnění nalézá při léčbě špatně se hojících ran. Vyzkoušet ji navíc lze i na vředy (rozpad tkáně na kůži či sliznici).

Využití sedmikrásky chudobky

Sedmikráska chudobka se v sušené formě přidává do čajových směsí, z čerstvých květů si lze zase připravit med. Přidat je lze rovněž do salátů (zde je možné použít i listy), vařených pokrmů (především omáček) anebo je využít na ozdobu dezertů. Květy se hodí i na výrobu sirupů či šťáv a z listů si je možné zase připravit chuťově zajímavý špenát.

Recept na sedmikráskový špenát: mladé listy důkladně properte a povařte ve vodě. Poté sceďte a posekejte. Dejte opéct cibulku, na níž přidejte posekané listy a zaprašte moukou. Ještě krátce povařte a dochuťte pepřem a solí, případně česnekem.

Pěstování sedmikrásky chudobky

Sedmikráska chudobka u nás roste na loukách, bývá ale také pěstována na zahradách. Pokud byste si ji chtěli také vypěstovat, množí se semeny, která je vhodné vysadit v květnu či červnu. Rostlina vyžaduje slunná stanoviště (snese ale i mírný polostín) a dostatečnou zálivku. Zároveň je odolná proti mrazu (až do -15 °C), takže za mírnějších zim může kvést po celý rok.

Fotogalerie:

Sdílet příspěvek:

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*