Ženšen pravý: kořen, který zlepšuje sexuální funkce i celkový stav organismu

Latinský název: Panax ginseng

Ženšen

Ženšen pravý je bylinka, která bývá označována za všelék. Skutečně se přitom jedná o účinnou léčivku, která člověku může pomoci s různými neduhy.

Výskyt: původní domovinou je východní Asie. Jedná se tedy o exotickou rostlinu, která je už tisíce let využívána především v čínské, korejské a japonské lidové medicíně. O tom, jak se dostala na západ, se přesně neví – některé zprávy ji dávají do souvislosti s Marcem Polem, tedy s benátským kupcem a cestovatelem, jenž pobýval ve 13. století na dvoře chána Kublaje. V každém případě je dnes i v našich podmínkách velmi oblíbená.

Popis a účinné látky: z hlediska vědecké klasifikace patří ženšen do čeledi aralkovitých. Jedná se přitom o vzpřímenou bylinku, které může dorůstat do výšky 60 cm. Disponuje přitom jedním až dvěma mrkvovitými kořeny, lodyha se nevětví a vyrůstají na ní dlouze řapíkaté dlanitě složené listy, jež se skládají z tří až pěti lístků. Květy jsou drobné a zelenobílé. Plodem je červená a zploštěle kulovitá peckovice, která obsahuje jedno až tři bílá semena. Z účinných látek jmenujme především antioxidanty, saponiny, peptidy a polysacharidy.

Užitečné části: využívána v podstatě vůbec není nadzemní část byliny, ale především její kořen, v němž jsou obsaženy výše zmíněné účinné látky.

 Léčivé účinky kořene ženšenu

Ženšen pravý patří mezi bylinky, které si získaly celosvětovou oblibu pro své univerzální léčivé účinky. Vždyť jeho latinský název (Panax ginseng) doslova znamená „všehoj ženšenový“, což je sice trošku nadsazené, ale o lecčem to vypovídá. Jedná se tedy o asijskou účinnou léčivku. Do této skupiny přitom kupříkladu patří rovněž touleň srdčitá, jež je rovněž označována za všelék.

Tak například polysacharid ginsan výrazně podporuje imunitní systém. Kořen ale pozitivně působí i na CNS (centrální nervovou soustavu), oběhový systém i na soustavu žláz s vnitřní sekrecí. Navíc zlepšuje metabolismus i hojení různých ran a kožních onemocnění. Má také určité antibakteriální schopnosti, reguluje glykémii (hladinu cukru v krvi) i krevní tlak.

Ženšen má pozitivní vliv rovněž na únavu, smysly, regeneraci jaterních buněk, při léčbě anémie a může se pyšnit antioxidačními vlastnostmi. Nelze opomenout ani jeho působení na hormonální aktivitu, a to u mužů i žen. U pánů má navíc velmi kladný vliv na erekci a celkové zlepšení sexuálních funkcí. Zkrátka a dobře se hodí ke komplexnímu zlepšení stavu lidského organismu.

V neposlední řadě byly potvrzeny kladné účinky ženšenu při vážných onemocněních. Konkrétně se jedná o Parkinsonovu a Alzheimerovu chorobu, ale také o různá nádorová onemocnění. Při jeho nasazení totiž nemocný nevnímá tolik bolest a únavu, je celkově vyrovnanější a navíc ženšen dokáže tlumit rozvoj metastáz. Na druhou stranu však může mít také některé nežádoucí účinky…

„Ženšenová nemoc“ aneb vedlejší účinky ženšenu

Pokud budete ženšen užívat v denní dávce, která nepřesahuje doporučované množství, neměl by nastat sebemenší problém. Jisté komplikace se ovšem mohou objevit v případech, kdy dojde k nadměrné konzumaci. Při dlouhodobém užívání příliš vysokých dávek v ženšenu přítomných látek, totiž někdy dochází k určitému „přiotrávení“. To se může projevovat hypertenzí (vysoký krevní tlak), nespavostí, nervozitou a poruchami trávení, dlouhodobě potom i depresemi a celkovou zmateností.

Využití ženšenu

Kořen u nás seženete především ve formě extraktu. Ten byste přitom měli konzumovat s dostatečným množstvím vody na zapití, protože v opačném případě nebude organismem správně vstřebán. Pokud si bylinku vypěstujete (viz níže) a budete mít doma celý kořen, můžete si připravit čaj. Kořen nakrájíte (stačí 1 až 2 plátky), zalijete cca 5 dcl vroucí vody a necháte zhruba 10 minut vařit. Následně už jen přidáte sáček vašeho oblíbeného čaje. Jedná se o velmi zdravý nápoj, nicméně je doporučováno pít jej pouze dopoledne. V pozdějších hodinách totiž může způsobovat nespavost.

Pěstování ženšenu pravého

Pokud si ženšen pravý vypěstujete, samotné vás možná překvapí, že jeho kořen svým tvarem připomíná lidské tělo. Musíme ovšem doplnit, že se pěstuje velmi obtížně, neboť potřebuje specifické podmínky a ke sklizni může dojít až za několik let (nadzemní část bylinky každoročně na zimu umírá). Proto se pěstují jiné rostliny, které jsou označovány rovněž tímto název. Nejvíce je doporučován ženšen pětilistý, což je ovšem ve skutečnosti gynostema pětilistá, která je řazena do čeledi tykvovitých. Na druhou stranu se rovněž jedná o účinnou léčivku.

Sdílet příspěvek:

Jahodárna Vraňany – jahodárny 2

Fotoreporty
10/06/2017 Petr Sivok 0
Již na konci května jsme se vydali do jahodárny Vraňany zakoupit konečně pořádné české kvalitní jahody. Byla to naše první návštěva této jahodárny a byli jsme příjemně překvapeni šíří prodavaného sortimentu – ve skleníkách možnost [...]

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*