Bylinky na očištění (detoxikaci), pomohou vám nastartovat zdravé hubnutí

Zdravé bylinky a jejich detoxikační účinky
Detoxikace a dieta

Bylinky na očištění představují jednu z možností, jak se vrhnout na účinnou (nejen) jarní detoxikaci. Na jaké zástupce rostlinného světa se můžete zaměřit?

Detoxikace neboli očištění organismu je proces, kterým se tělo zbavuje nepříliš prospěšných, nebo dokonce škodlivých látek. K tomuto procesu sice dochází samovolně, aktuálně se ale do našeho organismu dostávají toxiny v tak velkém množství, že bychom na očistě měli aktivně pracovat. Tyto látky totiž způsobují závažné potíže, které se týkají zažívání, kardiovaskulárního systému apod. Očištěním tedy našemu tělu značně ulehčíme. Vyzkoušet přitom můžete i bylinky na detoxikaci, jež jsou doporučovány především v období jara. Samozřejmě je ale vhodná celoroční konzumace.

Zdravé bylinky na očištění a jejich detoxikační účinky

Zbavit se toxinů můžete kupříkladu za pomoci delších či kratších půstů, nicméně bylinky na očištění mohou být skutečně účinné, ačkoli zázraky pochopitelně konat nedovedou. Pravidelné pití bylinných čajů nebo zeleninových šťáv přesto určitě doporučujeme. Jaké bylinky na detoxikaci tedy můžete využít?

  1. Medvědí česnek. Jeden z prvních poslů jara, který je všeobecně doporučován pro efektivní jarní detoxikaci. Měli byste jej ovšem konzumovat pouze čerstvý, neboť sušením ztrácí svou účinnost.
  2. Ostropestřec mariánský. Tento bodlák obsahuje účinnou látkou silymarin, jež mj. dokáže obnovovat jaterní tkáň. Právě játra patří k hlavním orgánům detoxikace.
  3. Mladý zelený ječmen. Mnohé obiloviny nejsou aktuálně považovány za příliš zdravé. To ovšem rozhodně neplatí pro mladý zelený ječmen, jenž tělu kupříkladu pomáhá zbavovat se toxinů.
  4. Lapacho. Bylinný čaj z Jižní Ameriky, jenž je známý právě jako prostředek celkové detoxikace organismu, pomáhá imunitnímu systému a rovněž se záněty.
  5. Kopřiva dvoudomá. Nejznámější druh kopřiv u nás patří dlouhodobě mezi oblíbené bylinky očistné kůry. V ČR totiž roste naprosto běžně a velmi dobře např. čistí krev.
  6. Měsíček lékařský. Opět u nás zcela běžná rostlina, která pomáhá při mnoha obtížích. Mimo jiné podporuje krevní oběh, a to včetně pozitivního vlivu na očistu krve.
  7. Svízel syřišťový. Ačkoli je tato bylinka často považována za plevel, slouží také k detoxikaci organismu. Čistí totiž důležité orgány, a to především ledviny a játra.
  8. Řebříček obecný. I tato bylinka bývá nedílnou součástí různých detoxikační směsí. Kladný vliv má na trávení, krevní oběh, působí též diureticky (močopudně) a podporuje tvorbu žluči.
  9. Jalovec obecný. Plody tohoto stromu, tedy tzv. jalovčinky pomáhají s trávením a činností jater. Ve velkém množství však na druhou stranu mohou škodit ledvinám.
  10. Brusinky. Z detoxikací organismu nám samozřejmě mohou pomoci i mnohé ovocné plody. Brusinky kupříkladu zabraňují usazování bakterií na sliznicích, takže tělo se jich dokáže účinněji zbavit.

Tip na závěr: bylinky na očištění lze použít k přípravě mnoha opravdu zdravých nápojů. Doporučujeme kupříkladu vyzkoušet jarní detoxikační smoothie s medvědím česnekem. V průběhu (nejen) jarních měsíců si navíc můžete připravit i čaj nebo šťávu z kopřiv, což jsou perfektní prostředky pro očistnou kůru.

Sdílet příspěvek:

Jak se zbavit suchého kašle? Zkuste to bez léků

Babské rady
02/03/2019 Petr Sivok 0
Suchý kašel je druhem kašle, který není stejně jako jeho „kolegové“ ničím příjemným. K léčbě můžete vyzkoušet mnoho zajímavých postupů, z nichž některé prováděly už naše babičky. Suchý kašel může být příznakem závažných onemocnění Ačkoli náš kašel [...]

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*