Kokosová voda: prapůvodní sportovní nápoj v tropických oblastech

Kokosová vody a účinky na zdraví
Kokosová voda

Kokosová voda je v tropických oblastech světa dlouhodobě považována za kvalitní nápoj, který organismu dokáže dodat energii.

Kokosová voda je tekutina uvnitř kokosového ořechu, tedy ovoce, které je semenem plodu kokosovníku ořechoplodého (Cocos nucifera). Jedná se o palmu původně zřejmě rostoucí v jihovýchodní Asii. Ačkoli má v názvu „ořech“, ve skutečnosti jde o peckovici. Sama kokosová voda se nachází uvnitř mladého kokosu zelené barvy. Její primární funkcí je plod kokosovníku vyživovat v době zrání. Na její pozitivní vliv na výživu ovšem brzy přišli i lidé, kteří ji využívají dodnes.

Ačkoli se kokosová voda stává čím dál populárnější i v západních zemích, největší popularitu má stále v tropických oblastech. Dlouhodobě je oblíbená kupříkladu v Indii, jihovýchodní Asii, Brazílii, Pacifiku, Karibiku nebo v Africe. Zde se často prodává čerstvá, a to pouličními prodavači. Ti obvykle odseknou špičku kokosu mačetou přímo před zákazníkem. V České republice ji seženete balenou (především v tetra-paku), ale k dispozici samozřejmě máte rovněž čerstvé kokosy

Účinky kokosové vody na lidské zdraví

Kokosová voda obsahuje mnoho účinných látek – např. kvalitní sacharidy, vitamín C anebo různé minerály (mangan, hořčík, draslík či vápník). Díky tomu má zajímavé antioxidační vlastnosti. To znamená, že tělu pomáhá neutralizovat aktivitu volných radikálů. Dále dovede snižovat hladinu glukózy v krvi a pomáhá snižovat i krevní tlak (tzv. hypertenze). Navíc se jedná o účinnou prevenci kardiovaskulárních chorob a kladně působí také při detoxikaci organismu, takže organismu může pomoci zbavit se toxických látek.

Kokosovou vodu by měli mít v „merku“ také fyzicky aktivní lidé. Někdy je dokonce označována za prapůvodní sportovní nápoj. V tradičních kulturách byla totiž pro své vlastnosti využívána odedávna. Díky vysokému obsahu elektrolytů jde o výtečný nápoj při velké námaze, neboť tělo je používá pro svalové kontrakce a k výrobě energie. A navíc pomáhá udržovat tělo hydratované, což je další vynikající vlastnost při sportu či náročné práci, a to především v teplých obdobích roku.

Při nákupu kokosové vody postupujte obezřetně

Kokosová voda disponuje mnoha výše uvedenými vlastnostmi, které z ní dělají výtečnou alternativu k slazeným limonádám či umělým iontovým nápojům. Záleží však samozřejmě na tom, v jaké formě si ji pořídíte. Mnohé nabízené produkty totiž obsahují přidaný cukr, což její blahodárný vliv poněkud problematizuje. V některých je navíc přidána obyčejná voda a někde dokonce i „éčka“. Při nákupu se tedy soustřeďte na složení, nebo si ještě lépe pořiďte mladý kokosový ořech čerstvý.

Mohlo by vás zajímat: pokud kokosovou vodu a bílou dřeň z kokosu rozmixujete, získáte mastnou tekutinu, jež je nazývána kokosové mléko. To se často používá v orientální kuchyni (zejména thajské). Díky tomu, že jde o zdravý tuk, se vlastně jedná o vhodnou alternativu k běžně používanému kravskému mléku. Z jader kokosové palmy se navíc vyrábí i kokosový olej, který bývá považován za velmi zdravý.

Jak využít kokosovou vodu v kuchyni?

Kokosová voda má chuť sladkou, a zcela bez překvapení i výrazně kokosovou. Díky tomu ji v podstatě můžete pít jen tak a pochutnáte si. Navíc uděláte i něco pro své celkové zdraví. Její uplatnění je ovšem daleko širší. Jedná se kupříkladu o výtečnou ingredienci do rozličných smoothie, kde může bez problémů nahradit obyčejnou vodu. Kokosovou vodu lze přidat rovněž do různých sladkých kaší či dezertů, případně do polévek nebo omáček.

Pokud chcete kokosovou vodu vyzkoušet, máme pro vás jednoduchý recept na zelené smoothie. Vmixéru smícháte půlku velké okurky, 2 hrsti špenátu, 2 namočené datle, 2 lžíce máty, šťávu z půlky limetky a půl šálku kokosové vody. Pak už stačí jen rozmixovat. Připravit si ovšem můžete třeba také zdravou Piña Coladu. Stačí vložit banán na hodinku do mrazáku, který dáte následně oloupaný do mixéru s koláčem čerstvého ananasu, 2 dl kokosové vody a ledem a vše pečlivě rozmixujete. Získáte tak osvěžující letní nápoj bez negativních účinků na zdraví.

Sdílet příspěvek:

Jakon: sladká zelenina, která pomáhá s mnoha neduhy

Ovoce a zelenina
13/03/2023 Petr Jiránek 0
Jakon je méně známá zelenina, která pochází z Jižní Ameriky a mnohé překvapí svou sladkou chutí. Navíc se jedná o zdravou potravinu, což je ideální kombinace. Výskyt: jakon pochází z Jižní Ameriky, konkrétně z teplejších andských oblastí. Používán [...]

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*