Šanta kočičí – přitahuje vaše miláčky a navíc kladně působí na lidské zdraví

Latinský název: Nepeta cataria

Šanta kočičí na kočky
Rostlina šanta kočičí

Ačkoli druhový název odkazuje k tomu, že tato rostlina má nějakou souvislost s kočkami (viz níže), využívána je i lidmi, vše ale postupně…

Výskyt: původní domovinou šanty kočičí je jižná Evropa a některé oblasti Asie. Časem se však rozšířila i k nám, ačkoli divoce v ČR roste spíše výjimečně.

Popis a účinné látky: tato vytrvalá rostlina z čeledi hluchavkovitých může dorůstat do výšky i přes půl metru. Na přímé lodyze vyrůstají srdčité a pilovité listy a menší květy, které se objevují od července do září. Barvu mohou mít bílou, růžovou, fialovou i modrou. Účinnými látkami jsou některé hořčiny, třísloviny, vitamín C, silice nebo nepetalakton. Poslední látka má přitom mírné halucinogenní účinky.

Užitečné části: používán je kořen i nať.

Šanta kočičí a působení na dvounohé živočichy

Ačkoli druhový název odkazuje k tomu, že tato rostlina má nějakou souvislost s kočkami (viz níže), využívána je i lidmi. Jelikož se jedná o mírný halucinogen, dříve byly kouřeny sušené listy a někdy žvýkán i kořen. Dnes se používá pro své zklidňující účinky, při bolestech hlavy od nervů a doporučována bývá rovněž při nachlazení či horečce, protože umí snižovat teplotu a zároveň podporuje pocení. Užívá se i při poruchách trávení (např. průjmu) a podráždění žaludku.

Šanta kočičí prý rovněž snižuje krevní tlak, působí močopudně a tiší bolesti v období menstruace. Vhodná je ovšem i pro děti, neboť zklidňuje bolesti břicha či rostoucích zoubků. Nabízí se ovšem také zevní využití, a to při pohmožděninách či podrážděné pokožce. Vonné silice bývají používány také v parfumerii. Pokud navíc neustále zkoušíte nové přísady v kuchyni, listy šanty kočičí bývají někdy přidávány do nádivek a uplatnění nacházejí i při přípravě některých druhů masa.

Recept na čaj ze šanty kočičí na zklidnění: čajovou lžíci řezané sušené natě zalijte v hrnku horkou vodou a nechte nějakou dobu louhovat.

Šanta kočičí a další zvířata

Vůni šanty milují především kočky, které se v jejich porostech válejí, rostlinu kousají a poté svinou se do klubíčka. Díky tomu se někdy výtažky přidávají do hraček. Dle výzkumů sice bylina přitahuje jen asi polovinu koček, na druhou stranu jim zdravotně nijak neubližuje. Některé živočichy přitom její vůně vyloženě odpuzuje. Jde především o hmyz (např. komáry) a někdy se mluví také o myších. Koneckonců ještě aby šanta kočičí přitahovala hlodavce.

Pěstování šanty kočičí

Pokud byste si chtěli tuto bylinu vypěstovat, k výsevu semen by mělo dojít na jaře. Existují však i další možnosti množení, a to řízkování a dělení trsů, které se provádí na podzim. Šanta vyžaduje slunná stanoviště a dobře propustnou půdu. Budou-li panovat sucha, měli byste rostlinu také pravidelně zalévat. A pozor! Jestliže máte kočku, ta může mladé rostliny zcela zničit. Teprve poté, co se objeví ve větších trsech, „nájezd“ vašeho čtyřnohého miláčka bez problémů přežije.

  • 7
  •  
  •  
  • 5
  •  
  •  
  •  
  •  

Další články:

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*