
Jak napovídá latinský druhový název, tento druh lobelky byl v minulosti používán při léčbě syfilidy, jak se používá dnes?
Výskyt: lobelka příjičná je rozšířená výhradně na východě Severní Ameriky. Na jihu se vyskytuje až do Louisiany, na severu zasahuje až do jihovýchodní Kanady.
Popis a účinné látky: výška bylinky z čeledi zvonkovitých se pohybuje mezi 50 až 150 cm. Lodyha je přímá a listy jsou střídavé, přisedlé, podlouhle eliptické až úzce vejčité. Hroznovité květenství je tvořeno modrými květy, které se objevují od července do října. Plodem jsou tobolky. Lobelka příjičná obsahuje především účinné alkaloidy.
Užitečné části: dříve byl využíván kořen lobelky.
Lobelia siphilitica a účinky na zdraví
Jak napovídá latinský druhový název, tento druh lobelky byl v minulosti používán při léčbě syfilidy, tedy chronického onemocnění způsobenou bakterií Treponema pallidum, která je přenášena především pohlavním stykem. K této funkci ostatně odkazuje i český druhový název, protože syfilis se v češtině nazývá rovněž příjice.
Lobelka příjičná obsahuje alkaloid lobelin, který stimuluje dýchací centrum, přičemž ve větším množství může způsobit dávení. Jeho účinky jsou podobné nikotinu. Tato látka může ale ve vyšších dávkách způsobovat i otravy a v důsledku toho také kóma. V současné době se tedy rostlina v lidovém léčitelství již prakticky nepoužívá.
Ekologie a taxony lobelky příjičné
Lobelka příjičná roste především na vlhkých a mokrých místech, ve volné přírodě se tedy vyskytuje v bažinách, mokřadech, při březích vodních toků, ale také v příkopech kolem cest. Existují přitom hned tři vnitrodruhové taxony, z nichž je zřejmě nejznámější „Alba“. Tento kultivar dorůstá pouze do výšky 60 cm a nedisponuje modrými, ale bílými květy.
Lobelia siphilitica a pěstování
Lobelka příjičná patří díky pěkným sytě modrým květům mezi okrasné rostliny. Jedná se přitom o vodomilnou bylinu (viz výše), takže ji lze vysadit v okolí jezírek. Vyhovují jí vlhké a humózní půdy, které musí být propustné a ideálně nepřemokřené. Lobelka prosperuje především na slunných stanovištích a vyžaduje pravidelnou zálivku. Vhodné je přihnojování tekutými hnojivy. Rostlina sice může odolat mrazům do -23 °C, přesto se ji v našich podmínkách doporučuje na zimu uklízet.
Fotogalerie:
Napište komentář