Kalisie voňavá: rostlina, která prý dokáže pomoci se všemi neduhy

Kalisie voňavá je ve 21. století poměrně hojně zkoumána a aktuálně je čím dál více používaná jako léčivá rostlina, a to především v zemích východní Evropy.

Výskyt: kalisie voňavá či vonná pochází ze Střední Ameriky (konkrétně z Mexika), ale rozšířila se i do Jižní Ameriky a dnes roste rovněž v oblasti Austrálie a Oceánie. Zájem o ni se ovšem začíná zvyšovat i v dalších částech světa.

Popis a účinné látky: kalisie voňavá je rostlina z čeledi křížatkovitých. V prvních fázích života disponuje vertikálními zelenými listy, které mohou dorůstat až do výšky 1 m. Později z hlavního výhonu vyrůstají horizontální liánovité oddenky, jež mají nafialovělou barvu a jsou ukončeny rosetou listů. Kalisie voňavá obsahuje především flavonoidy a fytosteroidy a dále kumariny, aminokyseliny, antrachinony, cholin či fenolické látky.

Užitečné části: používány jsou především horizontální výhony, ale také listy.

Kalisie voňavá a léčivé účinky

Kalisie voňavá je ve 21. století poměrně hojně zkoumána a aktuálně je čím dál více používaná jako léčivá rostlina, a to především v zemích východní Evropy. V České republice tedy prozatím příliš využívána není. Často se nicméně objevuje názor, že je účinná prakticky při všech zdravotních potížích. Ačkoli takové tvrzení není neproblematické, jedná se o velmi zajímavou rostlinu.

Kalisie voňavá je dávána do souvislosti s pozitivními účinky na žaludeční problémy, uplatnit se může při potížích s tenkým střevem a příznivě by měla působit i na onemocnění ledvin, stejně jako na žlučové kameny. Dále se uvádí, že pomáhá při cukrovce a dokonce prý i při léčbě nádorů. Rostlina bývá rovněž doporučována na hojení zlomenin, stejně jako na léčbu spálenin a bolestivých míst.

Využití kalisie voňavé

Listy kalisie voňavé jsou sice méně účinné než boční výhony s kolínky, nicméně je lze použít do salátů, případně je můžete konzumovat samotné. S množstvím byste to ovšem neměli přehánět. Doma si v každém případě můžete připravit také tinkturu, kdy výhony či listy nakrájíte najemno, dáte do sklenice a zalijete 50% lihem. Necháte 14 dní louhovat a následně používáte 1× denně, a to zhruba v množství 20 ml.

Pokud si nechcete vyrábět tinkturu, máme pro vás také recept na čerstvou šťávu z kalisie voňavé, kterou lze využít vnitřně i zevně, a to na všechny výše zmíněné obtíže. Listy a oddenky této rostliny stačí vložit do odšťavňovače určeného pro zelené listy, uplatnění ovšem může nalézt i mixér či klasický lis na česnek. Vyrobenou šťávu můžete využívat po lžičkách, případně s ní lze potírat rány. Měli byste ji ovšem spotřebovat do 48 hodin!

Pěstování kalisie voňavé

Kalisie voňavá patří mezi tropické rostliny, v našich podmínkách je tedy pěstována jako rostlina pokojová. Lze ji ovšem letnit, takže ji můžete dát od jara do podzimu na čerstvý vzduch. Jakmile ale klesne teplota pod 10 °C, měli byste kalisii opět přenést na teplejší místo. Rostlině totiž vyhovuje teplo, stejně jako nepřímé sluneční světlo. Navíc byste měli dbát o pravidelnou zálivku. Vodu přitom kalisie voňavá potřebuje především v době vegetace, takže v zimních měsících je možné zálivku omezit.

Upozorňujeme: v rostlinném světě je možné narazit i na další zástupce, kteří bývají (pochopitelně dosti nadneseně) považováni za všelék. Jedná se např. o ženšen pravý nebo touleň srdčitou. Univerzální léky na rozličné neduhy pak lze najít i mezi houbami, z nichž musíme jmenovat alespoň housenici čínskou.

Fotogalerie:

Sdílet příspěvek:

Pelyněk roční: účinná rostlina při léčbě boreliózy

Herbář léčivých rostlin
12/06/2023 Petr Jiránek 0
Pelyněk roční je léčivá rostlina, která pomáhá s vícero neduhy. Zajímavá je ale především z toho důvodu, že pomáhá při léčbě boreliózy, což je nejčastější infekce přenášená klíšťaty. Výskyt: pelyněk roční pochází původně z Asie (pravděpodobně z Číny). Dnes [...]

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*