Kalisie voňavá: rostlina, která prý dokáže pomoci se všemi neduhy

Kalisie voňavá je ve 21. století poměrně hojně zkoumána a aktuálně je čím dál více používaná jako léčivá rostlina, a to především v zemích východní Evropy.

Výskyt: kalisie voňavá či vonná pochází ze Střední Ameriky (Mexiko), ale rozšířila se i do Jižní Ameriky a dnes roste rovněž v oblasti Austrálie a Oceánie.

Popis a účinné látky: kalisie voňavá je rostlina z čeledi křížatkovitých. V prvních fázích života disponuje vertikálními zelenými listy, které mohou dorůstat až do výšky 1 m. Později z hlavního výhonu vyrůstají horizontální liánovité oddenky, jež mají nafialovělou barvu a jsou ukončeny rosetou listů. Kalisie voňavá obsahuje především flavonoidy a fytosteroidy a dále kumariny, aminokyseliny, antrachinony, cholin či fenolické látky.

Užitečné části: používány jsou především horizontální výhony, ale také listy.

Léčivé účinky kalisie voňavé

Kalisie voňavá je ve 21. století poměrně hojně zkoumána a aktuálně je čím dál více používaná jako léčivá rostlina, a to především v zemích východní Evropy. V České republice tedy prozatím příliš využívána není. Často se nicméně objevuje názor, že je účinná prakticky při všech zdravotních potížích. Ačkoli takové tvrzení není neproblematické, jedná se o velmi zajímavou rostlinu.

Kalisie voňavá je dávána do souvislosti s pozitivními účinky na žaludeční problémy, uplatnit se může při potížích s tenkým střevem a příznivě by měla působit i na onemocnění ledvin, stejně jako na žlučové kameny. Dále se uvádí, že pomáhá při cukrovce a dokonce prý i při léčbě nádorů. Rostlina bývá rovněž doporučována na hojení zlomenin, stejně jako na léčbu spálenin a bolestivých míst.

Využití kalisie voňavé

Listy kalisie voňavé jsou sice méně účinné než boční výhony s kolínky, nicméně je lze použít do salátů, případně je můžete konzumovat samotné. S množstvím byste to ovšem neměli přehánět. Doma si v každém případě můžete připravit také tinkturu, kdy výhony či listy nakrájíte na jemno, dáte do sklenice a zalijete 50% lihem. Necháte 14 dní louhovat a následně používáte 1× denně, a to zhruba v množství 20 ml.

Pěstování kalisie voňavé

Kalisie voňavá patří mezi tropické rostliny, v našich podmínkách je tedy pěstována jako rostlina pokojová. Lze ji ovšem letnit, takže ji můžete dát od jara do podzimu na čerstvý vzduch. Jakmile ale klesne teplota pod 10 °C, měli byste kalisii opět přenést na teplejší místo. Rostlině totiž vyhovuje teplo, stejně jako nepřímé sluneční světlo. Navíc byste měli dbát o pravidelnou zálivku. Vodu přitom kalisie voňavá potřebuje především v době vegetace a v zimních měsících je možné zálivku omezit.

Fotogalerie:

Sdílet příspěvek:

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*