Hummus – pokrm z Blízkého východu s vysokým obsahem účinných látek

Hummus

Hummus je pokrmem, který pochází z Blízkého východu. Tvoří jej vařená cizrna, tahini (sezamová pasta), olivový olej, citronová šťáva, česnek a (mořská) sůl. Díky složení přitom není pouze chutný, ale také zdraví prospěšný.

Krátký pohled na historii hummusu

Počátky hummus lze pravděpodobně klást do oblasti Blízkého východu, ačkoli není jisté, kdy přesně vznikl a kde konkrétně byl připravován poprvé. Ačkoli se jednotlivé ingredience používaly v této části světa tisíce let, nejstarší recept na pokrm, jež se hummusu podobá, pochází ze 13. století z Egypta. Toto území v Africe tehdy ovládali Mamlúci, tedy islámští bojovníci, kteří byli eurasijského původu. Na druhou stranu první recept na skutečný hummus pochází až z 18. století, a to ze syrského Damašku. Jeho původ tedy lze hledat právě zde, ačkoli to vzhledem k výše uvedenému není jisté.

Pokračování článku o hummusu na Jímeto.cz…….

Sdílet příspěvek:

Jakon: sladká zelenina, která pomáhá s mnoha neduhy

Ovoce a zelenina
13/03/2023 Petr Jiránek 0
Jakon je méně známá zelenina, která pochází z Jižní Ameriky a mnohé překvapí svou sladkou chutí. Navíc se jedná o zdravou potravinu, což je ideální kombinace. Výskyt: jakon pochází z Jižní Ameriky, konkrétně z teplejších andských oblastí. Používán [...]

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*