Hlíva ústřičná: zázračná houba, kterou si můžete vypěstovat i v bytě

Latinský název: Pleurotus ostreatus

Hlíva ústřičná je v posledních letech doporučována mnoha odborníky, neboť má výtečné účinky na lidské zdraví. Velmi kladně působí např. na imunitu.

Výskyt: hlíva ústřičná roste v mírném pásmu i v oblastech subtropických lesů, a to takřka po celém světě. Vzhledem k tomu, že se jedná o dřevokaznou houbu, vyskytuje se na kmenech mnoha druhů listnatých stromů, ze kterých si bere živiny. Často je však také pěstována uměle (viz níže).

Popis a účinné látky: tato houba z čeledi Pleurotaceae má klobouk široký až 30 cm, přičemž disponuje lasturovitým tvarem. Jeho vnější barva je šedá až šedohnědá. Hlíva je známa i bohatými trsy plodnic. Lupeny jsou nízké, třeň velmi krátký (cca 4 cm). Dužnina je bílá a výtrusy bezbarvé. Hlíva obsahuje velké množství vitamínů, ale také proteiny, mastné kyseliny (především kyselinu linolenovou a olejovou), steroly, minerální látky, stopové prvky a vlákninu.

Užitečné části: používán je zejména klobouk, zužitkovat je ovšem možné i třeň.

Léčivé účinky hlívy ústřičné

Hlíva ústřičná je v posledních letech doporučována mnoha odborníky, neboť má výtečné účinky na lidské zdraví. Předně se hodně mluví o jejím příznivém vlivu na imunitu organismu, přičemž zvyšuje odolnost i proti různým infekcím a zánětům. Podstatná je rovněž schopnost snižovat hladinu cholesterolu a cukru v krvi, což jistě docení velké množství lidí. Zmínit musíme rovněž její protizánětlivé účinky, stejně jako kladný vliv při virových či bakteriálních onemocněních.

Hlíva působí pozitivně i v případě přetrvávající únavy, ale také při různých alergiích anebo stresu. Zároveň dokáže vhodně regulovat krevní tlak a funkci cévního systému. Osvědčila se rovněž při hemeroidech, různých ekzémech, bradavicích virového původu a popáleninách. Dále má kladný vliv na fungování střev a zdůraznit musíme i zpomalení procesu stárnutí. Hlívu ústřičnou si můžete koupit v lékárnách ve formě sušeného prášku, nicméně se jedná také o vynikající surovinu do kuchyně…

Hlíva ústřičná v kuchyni

Stále více lidí dnes hlívu ústřičnou používá při přípravě jídel. Její masité klobouky se kupříkladu hodí jako surovina do rozličných polévek či omáček, v nichž mohou tvořit jak základ, tak doplněk jednotlivých pokrmů. Nezklame vás ovšem ani v případě, pokud milujete nakládané houby. Můžete ji rovněž použít k přípravě řízků, smaženice anebo podávat v kombinaci se zeleninou. Hlívu ústřičnou je navíc možné sušit, udit a dokonce ji konzervovat kvašením jako zelí.

Pokud s touto houbou prozatím příliš zkušeností nemáte, připravili jsme si pro vás recept na guláš z hlívy ústřičné. Na oleji zpěníte pokrájenou cibuli a následně přidáte nakrájenou hlívu ústřičnou v množství, které vám bude vyhovovat. Pak posypete sladkou papriku a podlijete vodou. Pokračujete nakrájenou paprikou a dvěma rajčaty, přičemž můžete dochutit i zeleninovým vývarem.  Nakonec zahustíte moukou a necháte ještě cca 10 minut povařit. Jako přílohu můžete servírovat houskový knedlík anebo pečivo. Záleží pouze na tom, co preferujete.

Doporučujeme: podle našich receptů si můžete připravit i polévku, omeletu nebo kuskus. Ve všech přitom naleznete právě tuto zdravou houbu.  

Pěstování hlívy ústřičné

První pokusy o pěstování hlívy ústřičné v laboratorních podmínkách byly zaznamenány teprve na počátku 20. století. Později se houba začala pěstovat na mnoha kontinentech, což trvá dodnes. Mezi největší světové producenty přitom patří Spojené státy americké, Pákistán, Nigérie, Thajsko nebo Čína. U nás se její pěstování rozšířilo po roce 1982, kdy v tehdejším Československu začaly vznikat první velké pěstírny. Stále se ale houby dováží i ze zahraničí. Ročně se každopádně ve světě vypěstuje cca 2,5 milionu tun hlívy ústřičné.

Pokud byste si ji chtěli vypěstovat sami, můžete si pořídit speciální substrát, ale růst bude také na dřevě či na slámě. Díky tomu může pěstování probíhat i v bytě či na balkoně. Stabilní teplota a podmínky zaručují, že si ji v interiéru budete moci pěstovat celoročně. Základním vybavením je plastový pytel a kvalitní sláma (či piliny), na které bude růst podhoubí a následně i plodnice, které konzumujeme. Zkrátka si můžete doma poměrně snadno vypěstovat houbu, jež je někdy považována za zázračnou.

Tip na závěr: kladný vliv na lidské zdraví i široké využití v kuchyni má rovněž hlíva máčková, které se říká rovněž „královská houba“ a zaujme vás svou atypickou chutí. Připomíná totiž běžné lesní houby.  

Fotogalerie:

Sdílet příspěvek:

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*