Bylinky, které pomohou s přebytečnými kilogramy

Domácí cukr ze stévie
Cukr ze stévie

Trápí-li vás přebytečné kilogramy, můžete vyzkoušet sílu bylinek. Ačkoli jde pouze o doplněk, protože základem je zdravá strava, vyhýbání se stresu a pravidelná fyzická aktivita, mohou vám pomoci.

Máta peprná

Listy máty peprné, které mají výraznou chuť, se používají v kuchyni k dochucování jídel. Navíc ale obsahují mnoho účinných látek, takže působí blahodárně na lidské zdraví. Mimo jiné mají kladný vliv na trávicí soustavu, které mohou pomoci s mnoha neduhy (zklidňují podrážděný žaludek, eliminují nadýmání apod.), a zároveň na celkové fungování metabolismu. Díky tomu může máta peprná efektivně pomáhat i s hubnutím.

Stévie sladká

Jednou z příčin přibývání tělesných kilogramů jsou rafinované cukry, což jsou v podstatě prázdné kalorie. Jejich nadměrné používání tedy nejde ruku v ruce s optimální váhou. Přesto se však sladkého nemusíte vzdávat. Sladit totiž můžete za pomoci stévie sladké, tedy rostliny, která je mnohonásobně sladší než cukr. Nejedná se ovšem pouze o výrazně zdravější alternativu cukru, ale stévie navíc sama podporuje trávení.

Cesmína paraguayská

Cesmína paraguayská je jihoamerická rostlina, z jejíchž listů se vyrábí yerba maté. Ačkoli tento nápoj obsahuje kofein, jedná se o jednu z nejzdravějších forem stimulace. Rozhodně jej tedy mohou vyzkoušet sportovci před fyzickým výkonem. Yerba maté ovšem také kladně působí na metabolismus, pozitivní vliv má na hladinu krevního cukru, napomáhá trávení a v neposlední řadě tlumí pocity hladu. Nápoj tedy lze vyzkoušet i při hubnutí.

Mladý zelený ječmen

Mladý zelený ječmen je dalším účinným pomocníkem, jenž vám může pomoci zatočit s přebytečnými kilogramy. Jedná se o klasický ječmen setý, který je pěstován čistě organicky a ke slizni dochází před obdobím zralosti, kdy rostlina obsahuje nejvíce účinných látek. Kromě toho, že má díky tomu mnoho pozitivních účinků na lidské zdraví, podporuje enzymy, jež spalují tuky. Při hubnutí tedy zařaďte mladý zelený ječmen rovněž do jídelníčku.

Kopřiva dvoudomá

Ačkoli je kopřiva dvoudomá často považována pouze za neužitečný plevel, opak je pravdou. Tato rostlina z čeledi kopřivovitých naopak může člověku velmi pomoci, a to v mnoha ohledech. Tak například působí povzbudivě na metabolismus, snižuje hladinu krevních cukrů a podílí se rovněž na efektivním trávení a vylučování. Není tedy žádným překvapením, že bývá doporučována i při hubnutí.

Fazole adzuki a mungo

Fazole jsou zdrojem kvalitních bílkovin, zároveň ale mohou být těžko stravitelné. Dokonce nebývá doporučováno, aby se jedly syrové, protože v tomto stavu obsahují jedovaté látky. To ovšem neplatí pro fazole mungo a adzuki, které jsou stravitelné lehce. Tyto dva druhy lze nechat naklíčit a konzumovat syrové, protože pak obsahují velké množství prospěšných látek. Navíc podporují trávení a vylučování, takže opět mohou pomoci se shazováním přebytečných kilogramů.

Sdílet příspěvek:

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*