Opuncie mexická: přírodní antioxidant (nejen) pro jarní detoxikaci

Latinský název: Opuntia ficus-indica

Opuncie mexická (zdroj: samphotostock.cz)

Opuncie je kaktus, jehož plody obsahují mnoho antioxidantů. Pořídit si přitom můžete např. opunciový olej, který má kladný vliv na mnoho neduhů.

Výskyt: opuncie mexická je druh kaktusu, jehož původní domovinou je Střední Amerika. V současné době se ovšem pěstuje v různých tropických a subtropických oblastech světa.

Popis a účinné látky: opuncie mexická se nazývá rovněž nopál obecný. Jedná se o rostlinu z čeledi kaktusovitých. Jako mnohé jiné kaktusy má velké zelené listy s trny, přičemž květy mají žlutou, oranžovou nebo červenou barvu. Bobule jsou potom zdravým ovocem, neboť obsahují vitamíny (A, B či C), minerály (vápník, železo, draslík, hořčík), pektiny, esenciální aminokyseliny a rozpustnou i nerozpustnou vlákninu.

Užitečné části: využívány jsou právě plody.

Léčivé účinky opuncie

Plody opuncie obsahují mnoho látek, které se řadí mezi tzv. antioxidanty. Ty přitom v organismu bojují proti účinkům volných radikálů, čímž zabraňují rychlejšímu stárnutí. Obsažené látky mají kladný vliv i na trávení, když např. podporují činnost střev. Navíc je čistí od odpadních látek a pozitivně působí na činnost žaludku, takže se mohou podílet rovněž na účinné jarní detoxikaci.

Nopál je navíc účinný i při shazování tělesných kilogramů. Dovede na sebe totiž vázat tuky, čímž jim znesnadňuje vstřebávání v těle. Navíc dokáže regulovat hladinu krevního cukru. Plody opuncie také podporují vitalitu, takže je můžete vyzkoušet i v případě, sužuje-li vás dlouhodobá únava. Navíc dovedou podporovat nervovou soustavu, což z nich činí ideální potravinu při nervozitě či podrážděnosti.

Opunciový olej a další využití v kuchyni

Plody opuncie v českých obchodech s největší pravděpodobností neseženete. To na druhou stranu není zase takový problém, protože si je můžete pořídit ve formě prášku anebo v kapslích jako doplněk stravy. Tyto produkty obsahují všechny účinné látky, které jsme uvedli výše, a můžete je použít např. při přípravě smoothie, do kterého s nimi přidáte spoustu cenných živin. Pořídit si navíc můžete zdravý opunciový olej, a to i v panenské formě.

Pěstování opuncie mexické

Nopál může být mrazuvzdorný kaktus. Bohužel se jedná pouze o okrasné formy. Jinak rostlině vyhovují slunná stanoviště, neboť vzhledem k oblasti původu miluje slunce a bez něj se jí nedaří. V zimě by měla být na suchém stanovišti, ideálně o teplotách 6 až 8 °C. Nepotřebuje přitom přehnaně zalévat, takže doporučujeme pouze mírnou zálivku. Optimální zeminou je přitom půda pro kaktusy a sukulenty.

  •  
  •  
  •  
  • 1
  •  
  •  
  •  
  •  

Další články:

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*