
Ačkoli je u nás majoránka známá především jako koření, nelze opomenout její příznivé účinky na lidské zdraví. V lidovém léčitelství se ostatně používá odedávna, vše ale postupně…
Výskyt: původní domovinou majoránky zahradní je Středomoří, konkrétně oblast severní Afriky. Už ve starověku byla pěstována ve velkých civilizacích (Egypt, Řecko nebo Řím) a postupem času se rozšířila po celém evropském kontinentu.
Popis a účinné látky: majoránka zahradní je trvalka z čeledi hluchavkovitých, které ovšem nevyhovuje chlad, takže se u nás pěstuje převážně jako jednoletka. Tato bylinka se vzpřímenou lodyhou může dorůstat do výšky i přes půl metru. Má oválné listy a květy tvoří střapce, většinou bílé, někdy i narůžovělé. Majoránka přitom kvete v období od června do září. Nadzemní část rostliny obsahuje silice, flavonoidy, třísloviny, terpeny anebo arbutin.
Užitečné části: využívána je nať (nadzemní část rostliny).
Léčivé účinky majoránky zahradní
Ačkoli je u nás majoránka známá především jako koření, nelze opomenout její příznivé účinky na lidské zdraví. V lidovém léčitelství se ostatně používá odedávna. Především má pozitivní vliv na trávící soustavu. Příznivě ovlivňuje tvorbu žaludečních šťáv a zmiňovány jsou i její žlučopudné vlastnosti. Právě žluč je přitom důležitá součást procesu trávení. S pomocí majoránky zahradní si pak můžete pomoci i při žaludečních křečích, nechutenství nebo nadýmání.
Rostlina působí rovněž protikřečově, takže pokud obdobný problém, můžete ji vyzkoušet. Účinkuje také při ženských onemocněních, protože posiluje dělohu. Kladný vliv může mít i při nachlazení, kašli a migrénách. Na všechny tyto potíže přitom zabírá čaj z majoránky. Ten lze navíc využít i při různých psychických obtížích, takže dovede pomoci při nervové slabosti anebo nespavosti. Jak vidno, majoránka v žádném případě není pouze kořením, ačkoli i v tomto ohledu je výtečná…
Majoránka jako koření v kuchyni
Celá rostlina příjemně voní a má i výraznou chuť, takže dokáže dochutit spoustu jídel. Používána je do polévek a omáček. Dále je nedílnou součástí mnoha gulášových receptů a velmi se hodí k bramborám a různým druhům masa (např. k zabíjačkovým specialitám nebo zvěřině). Používána ovšem bývá i do zeleninových salátů.Vzhledem k výše popsaným pozitivním účinkům na trávení je majoránka doporučována v kombinaci s jídly, která se těžko tráví (luštěniny, zelí a tučné pokrmy).
Recept na čaj z majoránky zahradní: jednu lžičku sušené majoránky zalijete šálkem vroucí vody. Necháte tři minuty louhovat a následně scedíte.
Pěstování majoránky zahradní
Majoránka zahradní bývá nejčastěji pěstována na zahradě, jak ostatně napovídá její druhový název, ale lze ji vypěstovat i v truhlíku. V každém případě vyžaduje plné slunce, a pokud možno místo, které je chráněno před větrem. Půda by měla být propustná a humózní. Majoránka zahradní potřebuje pravidelné hnojení a měla by mít i dostatek vláhy. Na druhou stranu to se zálivkou není nutné přehánět, protože nároky na vodu nemá nejvyšší. A na závěr doplňme, že semínka je optimální zasadit v dubnu.
Napište komentář