Řimbaba chocholičnatá působí kladně při horečce i migrénách

Latinský název: Tanacetum corymbosum

Řimbaba chocholičnatá (zdroj: vlastní galerie autora)

Řimbaba chocholičnatá je léčivá rostlina, která byla využívána především v minulosti. I dnes ale může kladně účinkovat při některých zdravotních potížích.

Výskyt: řimbaba chocholičnatá neboli vratič chocholičnatý roste téměř po celé Evropě. Původní domovinou je přitom i naše území. Rostlina se ovšem vyskytuje také v Asii a na severu Afriky.

Popis: jedná se o trvalku z čeledi hvězdnicovitých, která může dorůstat do výšky i přes 1 m. Lodyha je přímá a rostou na ní střídavé listy, přičemž dolní jsou dlouze řapíkaté a střední a horní přisedlé. Květy mají bílou barvu, ale střední část je žlutá. Kvete přitom od června do září. Plodem je skořicově hnědá nažka.

Užitečné části: sbírána je kvetoucí nať, a to ideálně na začátku květu.

Řimbaba chocholičnatá a léčivé účinky

Vratič chocholičnatý byl pro své léčivé účinky využíván především v dřívějších dobách a dnes už je v tomto ohledu vyhledáván spíše výjimečně. Přesto dokáže člověku stále pomoci hned s několika neduhy. Kvetoucí nať pozitivně působí např. při horečce a pomáhá i proti bolestem. Čerstvé listy bývají také doporučovány při migrénách, kdy by se měly žvýkat.

Řimbaba chocholičnatá má kladný vliv rovněž na trávicí soustavu, neboť podporuje činnost žaludku a působit může i slabě projímavě. Účinkuje také proti střevním parazitům. Uvádí se rovněž, že působí protirevmaticky a využívána může být i pro rozšíření cév. Rostlina ovšem není doporučována těhotným ženám, které by se tedy měly jejího používání vyvarovat.

Využití vratiče chocholičnatého

Vratič chocholičnatý lze využít několika způsoby. Z kvetoucí natě se připravuje nálev, který nachází uplatnění při výše zmíněných neduzích. Připravit si lze ale rovněž tinkturu, jež může sloužit jako repelent proti hmyzu. Kromě toho se sušené květenství používalo a stále ještě někdy používá při aranžování květin do suché vazby. Řimbaba se navíc pěstuje i jako okrasná rostlina.

Řimbaba chocholičnatá a pěstování

Řimbaba chocholičnatá je krásná vytrvalá rostlina, kterou sice můžete využít pro léčivé účinky, ale zároveň ji lze pěstovat čistě pro její vzhled. Má přitom ráda slunná stanoviště, na nichž bude prosperovat nejlépe, a vyhovují ji rovněž lehké a propustné půdy, které obsahují dostatek živin. Nutná je i pravidelná závlaha. Ačkoli je mrazuvzdorná, v zimě ji můžete chránit chvojím či listím.

Fotogalerie:

Sdílet příspěvek:

Lecitin: látka, která pomáhá při cukrovce

Vitamíny a minerály
03/08/2019 Petr Sivok 0
Lecitin patří mezi látky, o kterých jste už možná slyšeli, ale nedovedete si je přesně zařadit. Na jeho příjem by se každopádně měli zaměřit diabetici, stejně jako lidé, které sužují další zdravotní neduhy. Co je [...]

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*