Srdečník sibiřský: léčivka, která se používá i jako náhrada marihuany

Latinský název: Leonorus sibirica

Srdečník sibiřský (zdroj: vlastní galerie autora)

Srdečník sibiřský patří mezi léčivé rostliny, mezi nimi je ovšem poněkud specifický. Kromě léčivých totiž obsahuje také menší množství psychoaktivních látek.

Výskyt: srdečník sibiřský roste na jihovýchodní Sibiři, což vzhledem k druhovému názvu nepřekvapí, ale také v Mongolsku a severovýchodní Číně. Vyskytuje se ale i jinde ve světě.

Popis a účinné látky: jedná se o bylinu z čeledi hluchavkovitých, která dorůstá do výšky až 1 m. Stonky jsou vzpřímené a vyskytují se na nich listy s ozubenými okraji. Květy, které se objevují v průběhu letních měsíců, mají bílou, načervenalou anebo purpurově červenou korunu. Plodem je tvrdka. Rostlina obsahuje léčivé, ale také psychoaktivní látky (viz níže).

Užitečné části: využívána je kvetoucí nať.

Léčivé účinky srdečníku sibiřského

Srdečník sibiřský je v oblastech svého původu součástí tradičního lidového léčitelství. Uplatnění nachází např. při nervových potížích a kladný vliv má rovněž při onemocnění ledvin, mezi které patří kupříkladu ledvinové kameny. Navíc pozitivně působí při gynekologických potížích, jako je např. nepravidelná či bolestivá menstruace (dokáže pomoci při křečích).

Srdečník sibiřský je možné využívat rovněž zevně. Pak účinkuje při kožních problémech (ekzémy atd.), ale ulevit může také při potížích s pohybovým aparátem (bolavé klouby, artróza, artritida, revmatismus). Musíme ovšem doplnit, že rostlina není k vnitřnímu použití doporučována těhotným ženám a raději byste její uplatnění měli vždy konzultovat se svým lékařem.

Srdečník sibiřský jako náhražka marihuany

Srdečník sibiřský je poměrně zajímavý tím, že obsahuje menší množství psychoaktivních látek. V některých částech světa se proto suší a kouří na místo marihuany, pročež se pro ni vžil také název marihuanilla. Jeho účinky ovšem nejsou silné. Přesto bývá někdy využíván jako náhražka marihuany při řešení problémů s užíváním této rostliny, tzn. především při odvykání.

Pěstování srdečníku sibiřského

Ačkoli má používání srdečníku sibiřského určitá úskalí, můžete si jej vypěstovat, a to zcela jednoduše. Jedná se totiž o naprosto nenáročnou rostlinu. Vzhledem k oblasti svého původu jde o mrazuvzdornou bylinu. Navíc se jí bude dařit na jakémkoli stanovišti či v zemině. Pokud si tuto rostlinu vypěstujte, můžete ji použít čerstvou, ale lze ji také sušit (ideálně zavěšenou ve svazečcích).

Sdílet příspěvek:

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*