Kyprej vrbice: rostlina, která může pomoci s vnitřním krvácením třeba při menstruaci

Latinský název: Lythrum salicaria

Kyprej vrbice je léčivou rostlinou, pozitivní účinky na lidské zdraví byly ovšem využívány především v minulosti.

Výskyt: kyprej vrbice je velmi rozšířenou rostlinou. Vyjma severních oblastí se vyskytuje v celé Evropě, roste ale také v Asii až po Japonsko, na severu afrického kontinentu a člověk ji zavlekl i do Austrálie a Oceánie, stejně jako do Severní a Jižní Ameriky.

Popis a účinné látky: kyprej vrbice je rostlina z čeledi kyprejovitých, která sice může měřit pouze 30 cm, někdy se ale její výška může přiblížit i 2 m. Její listy jsou kopinaté, řapíkaté a srdčité a drobné květy, jež se objevují od července do srpna, mají růžovou barvu. Tvoří přitom klasovité květenství. Plodem kypreje je tobolka. Z účinných látek jmenujme třísloviny, éterický olej, fytosteriny či deriváty kyseliny salicylové.

Užitečné části: sbírána bývá především kvetoucí nať.  

Léčivé účinky kypreje vrbice

Kyprej vrbice je léčivou rostlinou, pozitivní účinky na lidské zdraví byly ovšem využívány především v minulosti. Používal se kupříkladu k léčení potíží s trávením, neboť pomáhá zastavovat průjem, účinkovat může při zánětech střev a žaludku a střevo navíc i uklidňuje. Zároveň dokáže tišit bolest a vnějšně má kladný vliv na špatně se hojící se rány. Kyprej vrbice ale především sloužil k zastavování krvácení, takže ho bylo používáno při vnitřním krvácení, stejně jako při silné menstruaci.

Využití kypreje vrbice

V oblasti léčitelství se používal a občas stále ještě používá nálev. Kořen kypreje vrbice dříve nacházel uplatnění také k zisku červeného barviva, přičemž květy sloužily k výrobě barviva potravinářského. K těmto účelům se už ovšem aktuálně nevyužívá. Kyprej vrbice bývá ovšem někdy pěstován jako okrasná rostlina. Na druhou stranu byste si při jeho pěstování měli dávat pozor. Každá rostlina vytváří dva miliony semen, a proto je kyprej vrbice řazen mezi 100 celosvětově nejhorších invazivních druhů.

Recept na nálev z kypreje vrbice: jednu lžičku kvetoucí natě zalijte zhruba čtvrt litrem vody a necháte cca pět minut louhovat. Denně byste měli užívat maximálně tři šálky.

Pěstování kypreje vrbice

Pokud se i přes extrémní šíření rozhodnete kyprej vrbici pěstovat, vězte, že se jedná o rostlinu, které vyhovuje vlhké prostředí. Je-li na druhou stranu zbaven konkurenčních rostlin, může se mu dařit i na sušších stanovištích než ve volné přírodě. Přesto je nejčastěji vysazován v blízkosti vodních ploch. Rostlině každopádně vyhovuje humózní a výživná půda, která má kyselé pH. K růstu navíc potřebuje slunná stanoviště, určitě ji tedy nevysazujte do stínu, kde se ji dařit nebude.

Fotogalerie:

Sdílet příspěvek:

Balzám na rty z okvětních lístků růží (recept)

Oleje, masti a tinktury
05/08/2019 Katerina 0
Vyrobte si svůj pěstící balzám na rty z okvětních lístků růží, po kterém budou Vaše rty krásně hebké. Připravíme si: hrst usušených okvětních lístků hmoždíř2 lžíce mandlového oleje2 lžíce bambuckého másla2 lžíce kakaového másla2 lžíce [...]

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*