Guarana neboli Paulinie nápojná – pro lepší paměť a celkovou činnost mozku

Latinský název: Paullinia cupana

Guarana je zkrátka zdravější alternativou kávy, její kladný vliv na lidský organismus je ovšem mnohem širší. Pozitivně působí např. při psychických potížích (deprese apod.),dokáže stimulovat mozkové funkce a celkovou činnost mozku. Dále zlepšuje paměť, snižuje chuť k jídlu ….. ale postupně:

Výskyt: paulinie nápojná je rozšířená v Jižní Americe, konkrétně na severu Brazílie, v Peru, Kolumbii Venezuele a Ekvádoru, kde ji odedávna používali místní indiáni.

Popis a účinné látky: jde o keř nebo menší strom, který je řazen do čeledi mýdelníkovité. Dorůstá přitom do výšky až 12 metrů. Má rýhovanou lodyhu a lichozpeřené listy. Květy jsou bílé či žluté, plody červené a semena černá. Paulinie obsahuje stimulanty (např. theobromin či theofylin), alkaloidy (kofein a další), některé vitamíny (B a C) nebo třísloviny.

Užitečné části: používají se semena, která se nazývají guarana. Často se tak ale označuje celá rostlina.

Prášek ze semen guarany jako zdravější alternativa kávy

Stejně jako káva se guarana dostala do Evropy poměrně pozdě. Hlavní účinky obou těchto rostlin jsou přitom velmi podobné. Konkrétně se jedná o povzbuzení organismu, tzn. o snižování únavy a udržení pozornosti. Nicméně při konzumaci guarany (na rozdíl od kávy) nedochází k vedlejším účinkům jako jsou srdeční potíže, nervozita či poruchy spánku. Na druhou stranu může dojít k předávkování, které ovšem není příliš běžné. Museli byste totiž požít cca 20 gramů prášku ze semen paulinie nápojné.

Guarana je zkrátka zdravější alternativou kávy, její kladný vliv na lidský organismus je ovšem mnohem širší. Pozitivně působí např. při psychických potížích (deprese apod.),dokáže stimulovat mozkové funkce a celkovou činnost mozku. Dále zlepšuje paměť, snižuje chuť k jídlu, pomáhá se spalováním přebytečných tuků a umí tišit bolesti při menstruaci. Navíc ji lze využívat při detoxikaci organismu či problémech se zažíváním. U domorodých obyvatel Jižní Amerika se jedná i o oblíbené afrodiziakum.

Kdy nápoj ze semen paulinie nápojné konzumovat?

Pokud chcete dosáhnout maximálních účinků, ideální je konzumovat guaranu hned po ránu. Samozřejmě ji ale můžete využívat vždy, když se budete cítit unaveni a bude potřeba rychlé povzbuzení. Výše jsme uvedli, že existuje určité riziko předávkování guaranou, ale jedná se skutečně o výjimečné případy. Nápoj ze semen této rostliny by ovšem neměli konzumovat těhotné a kojící ženy, stejně jako děti. Všemi těmito vlastnostmi se ostatně téměř neliší právě od kávy.

  • 10
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Další články:

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*