Fialkový sirup (recept) – nejen k tišení kašle

Violka je využívána jako léčivka velmi dlouho a ani dnes se na tom vůbec nic nemění. Pokud např. trpíte kašlem, čaj anebo sirup z fialky představuje účinnou zbraň k jeho potlačení. Saponiny v ní obsažené totiž ovlivňují vykašlávání.

Doma si navíc můžete vyrobit fialkový sirup, který Vám právě může pomoci nejen k tišení kašle, ale také k rozpuštění hlenů, uvolnění a uklidnění dýchacích orgánů. Tento voňavý, krásně zbarvený sirup, můžete použít nejen na lžičku jako medicínu, ale můžete si z něho vyrobit i lahodnou domácí limonádu. Jak na to?

Připravíme si:

  • 250 g cukru (bílý nebo třtinový)
  • 2 hrsti květů fialek
  • půl citronu bez kůry a semínek
  • 300 ml vody
Fialkový sirup (recept) - nejen k tišení kašle

Fáze 1: Jelikož jsou kvítky fialky tak jemné, použili jsme obrácený postup při vaření sirupu, abychom zachovali co nejvíce vitamínů a účinných látek. 300ml vody jsem svařili s 250 g cukru (použili jsem bílý, můžete použít i třtinový, potom bude mít výsledný sirup jinou barvu).

Fáze 2: Po svaření jsem do horkého vsypali 2 hrsti květů fialek, přidali jsem půl citronu bez kůry a semínek nakrájený na kolečka, zamíchali a nechala vychladnout.

Fáze 3: Vychladlý sirup jsem nechali zakrytý 24 hodin macerovat v chladu. Po 24 hodinách jsem sirup přes plátýnko scedili a mírně zahřáli.

Fialkový sirup (recept) - nejen k tišení kašle

Fáze 4: Plnili jsem teplý sirup do horkých suchých lahviček. Ihned jsem sirup uzavřeli vysterilizovaným vrškem, otočili dnem vzhůru a chvilku nechali tak.

Sirup užíváme dle potřeby, dospělí 3-5 lžic denně, děti 3-5 lžiček denně. Bude jim určitě chutnat, má nejen krásnou barvu, ale i vůni a chuť. Po otevření je nutné sirup uchovávat v chladu. Před použitím protřepat a neužívat přímo z chladničky studený.

Fialkový sirup (recept) - nejen k tišení kašle
Sdílet příspěvek:

Chladné jaro ohrožuje choulostivé dřeviny

Ze života botanické zahrady hl. m. Prahy
02/04/2020 Petr Sivok 0
Po relativně teplém zimním období přišlo v těchto dnech výrazně chladné časné jaro. Sněhové vločky a silnější mrazy se vyskytují i v nížinách a páchají škody zejména na choulostivějších dřevinách. Jak se s takovýmto průběhem počasí vyrovnává Botanická [...]

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*