Fialkový sirup (recept) – nejen k tišení kašle

Violka je využívána jako léčivka velmi dlouho a ani dnes se na tom vůbec nic nemění. Pokud např. trpíte kašlem, čaj anebo sirup z fialky představuje účinnou zbraň k jeho potlačení. Saponiny v ní obsažené totiž ovlivňují vykašlávání.

Doma si navíc můžete vyrobit fialkový sirup, který Vám právě může pomoci nejen k tišení kašle, ale také k rozpuštění hlenů, uvolnění a uklidnění dýchacích orgánů. Tento voňavý, krásně zbarvený sirup, můžete použít nejen na lžičku jako medicínu, ale můžete si z něho vyrobit i lahodnou domácí limonádu. Jak na to?

Připravíme si:

  • 250 g cukru (bílý nebo třtinový)
  • 2 hrsti květů fialek
  • půl citronu bez kůry a semínek
  • 300 ml vody
Fialkový sirup (recept) - nejen k tišení kašle

Fáze 1: Jelikož jsou kvítky fialky tak jemné, použili jsme obrácený postup při vaření sirupu, abychom zachovali co nejvíce vitamínů a účinných látek. 300ml vody jsem svařili s 250 g cukru (použili jsem bílý, můžete použít i třtinový, potom bude mít výsledný sirup jinou barvu).

Fáze 2: Po svaření jsem do horkého vsypali 2 hrsti květů fialek, přidali jsem půl citronu bez kůry a semínek nakrájený na kolečka, zamíchali a nechala vychladnout.

Fáze 3: Vychladlý sirup jsem nechali zakrytý 24 hodin macerovat v chladu. Po 24 hodinách jsem sirup přes plátýnko scedili a mírně zahřáli.

Fialkový sirup (recept) - nejen k tišení kašle

Fáze 4: Plnili jsem teplý sirup do horkých suchých lahviček. Ihned jsem sirup uzavřeli vysterilizovaným vrškem, otočili dnem vzhůru a chvilku nechali tak.

Sirup užíváme dle potřeby, dospělí 3-5 lžic denně, děti 3-5 lžiček denně. Bude jim určitě chutnat, má nejen krásnou barvu, ale i vůni a chuť. Po otevření je nutné sirup uchovávat v chladu. Před použitím protřepat a neužívat přímo z chladničky studený.

Fialkový sirup (recept) - nejen k tišení kašle
Sdílet příspěvek:

Hřib kovář jako jedovatá houba? Chyba lávky!

Herbář hub
17/08/2021 Petr Sivok 1
Hřib kovář je některými lidmi považován za jedovatou či minimálně nejedlou houbu. Ačkoli to není úplný nesmysl, skutečnost je poněkud jiná. Výskyt: hřib kovář je u nás velmi rozšířený, neboť dobře snáší různé nadmořské výšky, [...]

Kopr v soli – uchovejte si kopr jednoduše i na zimu

Bylinkové směsi a koření
29/09/2018 Katerina 0
Kopr je velmi zdravou rostlinkou, doporučuje se konzumovat při různých problémech se zažíváním, a to včetně nadýmání a žaludečních potíží. Podporuje např. tvorbu žaludečních šťáv, takže celkově zlepšuje trávení a navíc zlepšuje chuť k jídlu. Kopr [...]

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*