Bazalková semínka jsou považována za velmi účinnou superpotravinu

Zdravá potravina pro 21. století

Bazalková semínka (zdroj: samphotostock.cz)

Bazalka je dlouhodobě považována za zdravé koření a dochucovadlo. Dnes jsou ovšem mezi superpotraviny řazena především bazalková semínka.

Bazalka je v české kuchyni oblíbeným kořením, které je navíc považováno za velmi zdravé. Používána je přitom zejména bazalka pravá (Ocimum basilicum) a stále častěji je využívána rovněž bazalka posvátná, které se říká také Tulsi. U obou rostlin nacházejí uplatnění především mladé listy. V posledních letech se nicméně mezi propagátory zdravého životního stylu stále častěji začíná hovořit o bazalkových semíncích, která jsou řazena i mezi tzv. superpotraviny.

Léčivé účinky bazalkových semínek

Bazalková semínka obsahují velké množství zdraví prospěšných látek. Jedná se přitom jak o makronutrienty (bílkoviny, tuky a sacharidy včetně vlákniny), tak o mikronutrienty, tedy vitamíny (především A, B, C, E a K) a minerály (draslík, vápník, hořčík, železo nebo fosfor). Díky tomu mají samozřejmě pozitivní vliv na lidské zdraví a využívána jsou stále častěji.

Bazalková semínka pozitivně působí na trávení (celkově podporují činnost trávicí soustavy). Zároveň jsou vhodná při redukčních dietách, neboť i díky obsahu vlákniny podporují hubnutí a potlačují chuť k jídlu. Navíc velmi pomáhají funkci kardiovaskulárního systému, když mají vliv na hladinu krevního cukru, pomáhají snižovat hladinu cholesterolu a krevní tlak a pozitivní vliv mají i na srdce.

V souvislosti s bazalkovými semínky musíme zmínit rovněž antioxidační vlastnosti a uplatnění mohou najít i během psychických potíží (deprese, úzkosti, stres). Opomenout nesmíme ani detoxikační a protiinfekční účinky. Pozitivně působí i na imunitu a kosti, neboť např. snižují riziko osteoporózy. Navíc mohou působit i zevně, když se podílejí na zdraví pokožky, vlasů a nehtů.

Zaměřte se na klíčení

Účinky prakticky všech zdravých semínek je možné podpořit tak, že je necháte naklíčit, protože klíčky jsou doslova nepřebernou zásobárnou účinných látek. Bazalková semínka je možné jednoduše naklíčit tak, že je vložíte přes noc vody, pak je vlhké dáte do nádoby, v níž je necháte na tmavém a teplém místě. Měli byste je ovšem pravidelně proplachovat a nechat klíčit cca 48 hodin.

Bazalková semínka v kuchyni

Bazalková semínka můžete přidat do různých nápojů, ale perfektně se hodí rovněž do smoothie. Podobně jako chia semínka mohou být použity i při přípravě dezertů, salátů a můžete je přidat rovněž do jogurtů. Navíc jsou výtečnou ingrediencí pro přípravu zdravého pudinku. Stačí čtvrt hrnku bazalkových semínek smíchat s jedním hrnkem kokosového mléka a dvěma lžícemi javorového sirupu.

Jestliže jste doposud tuto kuchyňskou ingredienci nevyzkoušeli, máme pro vás recept na zdravý nápoj s bazalkovými semínky. Jejich dvě lžíce nejprve zalijete vodou, vzniklou rosolovitou hmotu zalijete ještě mlékem, ideálně rostlinným, a promícháte. Poté si odděleně připravíte ovocné pyré, které lze dochutit např. medem. To následně přidáte do první sklenice a máte hotovo. Jak vidno, nejedná se o nic složitého.

Sdílet příspěvek:

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*