Žampion zahradní – skvělý v kuchyni navíc má zajímavé účinky na zdraví

Latinský název: Agaricus bisporus/hortensis

Žampion zahradní
Žampiony

Ačkoli jsou žampiony brány především jako chutná přísada v kuchyni, opomenout nesmíme ani některé zajímavé účinky na lidské zdraví….

Výskyt: v přírodě rostly žampiony původně v travnatých krajích Evropy a Severní Ameriky, odkud se rozšířily i do dalších oblastí. Pečárka dvouvýtrusá neboli žampion zahradní je ovšem označení pro pěstovanou, tedy nikoli volně rostoucí houbu.

Popis a účinné látky: houba je řazena do čeledi pečárkovitých. Zatímco ve volné přírodě mají žampiony velmi často nahnědlou barvu, pěstované jsou ve většině případů bílé. Jejich klobouk dosahuje průměru 5 až 12 cm a třeň může být až 8 cm dlouhý, přičemž disponuje tloušťkou až 3 cm. Dužina je bílá, ale po nakrojení má někdy narůžovělou barvu. Z účinných látek jmenujme vitaminy (především ze skupiny B, ale také D) a minerály (hlavně fosfor a draslík). Zajímavá (a to i z negativního hlediska) je i látka zvaná agaritin, která se vyskytuje pouze v pečárkách.

Užitečné části: sbírána je celá plodnice, která se ve venkovním prostředí objevuje od května do října.

Léčivé účinky žampionu zahradního

Ačkoli jsou žampiony brány především jako chutná přísada v kuchyni, opomenout nesmíme ani některé zajímavé účinky na lidské zdraví. Podle výzkumů mají např. antivirotické, protizánětlivé (mohou pomoci při lupence) a antidiabetické účinky, takže jsou vhodné i pro diabetiky. Účinně jsou rovněž proti nejrůznějším alergiím (např. proti atopickému ekzému) a dovedou podpořit imunitní systém člověka, což je rovněž velmi důležité. Díky nízkému obsahu sacharidů bývají navíc často doporučovány při redukčních dietách.

Pozor na tepelně neupravené žampiony!

Za některé z výše uvedených účinků jsou připisovány zásluhy hydrazinovému derivátu agaritinu. Ten se nachází pouze v žampionech. Tepelnou úpravou se ovšem zcela rozkládá. Jestli je to však špatně, není tak jisté. Dle některých studií totiž může mít karcinogenní a mutagenní účinky! Další studie tuto skutečnost sice vyvracejí, ale jeden nikdy neví. Raději tedy syrové či nedostatečně tepelně upravené žampiony nekonzumujte, což se ostatně nedoporučuje i díky jejich těžké stravitelnosti.

Kuchyňské využití

Žampiony lze v kuchyni použít jako mnohé ostatní houby. Jejich specifická konzistence a chuť ovšem umožňuje využití i v dalších receptech. Uplatnění nacházejí  v kombinaci se zeleninovými jídly, různými druhy masa, případně v některých polévkách a omáčkách. Hodí se i do omelet, palačinek, pomazánek, salátů, k těstovinám atd. Lze je také zapékat s rozličnými náplněmi. Výtečnou jsou ovšem i samotné žampiony, a to např. připravené na víně, jež se mohou stát výtečným předkrmem.

Recept na žampiony na víně: žampiony očistíte a odstraníte třeň. Na pánvi rozehřejete olivový olej (ideálně panenský) a přidáte houby. Následně dochutíte solí, pepřem, 3 stroužky česneku nakrájenými na plátky a posypete sušenou bazalkou. Opečete z obou stran a pak už přijde na řadu bílé víno (cca 1dcl). To necháte vyvařit a na závěr posypete zelenou petrželí.

Pěstování pečárky dvouvýtrusé (žampionů)

Pečárka dvouvýtrusá je vlastně pěstovanou variantou pečárky polní. Dnes se komerčně pěstuje v mnoha zemích světa, ale žampiony vám mohou vyrůst i doma. Tyto houby ovšem vyžadují speciální substrát, který si je třeba pořídit. Ten rozprostřete, dáte na něj zakoupenou sadbu a přimáčknete. Žampiony zpočátku vyžadují teplotu 22 až 26 °C, časem ale může být i nižší. Až se objeví podhoubí (mycelium), prohrábnete bílý povlak, přehrnete zeminou a opět přitlačíte. Za několik týdnů je možné sklízet.

Tip na závěr: pokud chcete, aby byl celý proces snazší, stačí si koupit běžně dostupnou soupravu na pěstování žampionů i s návodem.

 • 34
 •  
 •  
 • 1
 •  
 •  
 •  
 •  

Další články:

1 komentář

 1. Konzumovat syrové žampiony se nedoporučuje nikoliv „díky“ jejich těžké stravitelnosti, ale „kvůli“ jejich těžké stravitelnosti – prosím pro příště.

  Článek je jinak zajímavý a poučný, děkuji.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*