Sléz lesní: účinná léčivka, která může pomoci horním cestám dýchacím i pokožce

Latinský název: Malva sylvestris

Sléz lesní (zdroj: vlastní galerie autora)

Sléz lesní je léčivou rostlinou, která člověku může pomoci při vnitřním i zevním použití. Vyzkoušet ho přitom lze při různých neduzích.

Výskyt: sléz lesní pochází z oblastí východního Středomoří. V současné době však roste prakticky na celém evropském kontinentu (včetně ČR) a vyskytuje se rovněž na dalších světadílech.

Popis a účinné látky: jedná se o rostlinu z čeledi slézovitých, která může měřit i metr a půl. Disponuje dužnatým kořenem a vzpřímenou lodyhou, na níž vyrůstají střídavé, dlouze řapíkaté, srdčité a dlanitě laločnaté listy. Květy, které se objevují od června do října, mají purpurovou až tmavě fialovou barvu. Sléz lesní obsahuje mnoho účinných látek, přičemž zmínit lze především sliz, třísloviny, silice a vitamíny A, B nebo C.

Užitečné části: využívány jsou listy a květ.

Léčivé účinky slézu lesního

Sléz lesní byl jako léčivá rostlina pěstován už starověkými národy. Kladný vliv má přitom zejména na horní cesty dýchací, a to díky obsahu slizových látek. Podporuje např. vykašlávání a může pomoci při léčbě kašle, angíny, bolestech v krku a zánětu průdušek. Celkově pak disponuje protizánětlivými účinky, a kladně tak působí třeba na záněty hlasivek, žaludku anebo střev.

Sléz lesní má pozitivní vliv na trávení i v dalších ohledech, když např. účinkuje proti průjmům. Pomoci může rovněž při některých cévních onemocněních i při chorobách močových cest. Rostlina navíc působí i zevně, když má kladný vliv na některé kožní potíže, mezi kterými můžeme jmenovat ekzémy, akné nebo erysipel (tzv. růže). Zároveň pomáhá při hojení drobných poranění.

Využití slézu lesního

Ačkoli jsou sbírány květy i listy slézu lesního, musíme upozornit, že mnohem více účinných látek obsahují květy. Rostlinu můžete v každém případě použít čerstvou, usušit ji anebo naložit do alkoholu či oleje. Mezi nejběžnější využít patří nálev. Stačí přelít 1 lžíci květů slézu zhruba 3 dcl vroucí vody a následně nechat čtvrt hodiny louhovat. Pak už stačí jen směs přecedit a pít třikrát denně.

Někdy je ovšem pro zachování účinných látek doporučován především studený macerát, při jehož přípravě květy zalijete studenou vodou, necháte přes noc macerovat a druhý den pouze přihřejete. Natrhat si každopádně můžete čerstvé části bylinky, kterou si lze i vypěstovat (viz níže). Některé obchody ovšem nabízejí i sušený květ a listy, takže se jedná o běžně dostupnou rostlinku, s jejímž sháněním nemusíte mít vůbec žádné starosti.

Sléz lesní a pěstování

Ačkoli je druhový název „lesní“, rostlina přirozeně roste podél cest, na pastvinách i na dalších místech. Vzhledem k oblasti původu se jí přitom daří hlavně v teplejších oblastech, v oblastech horských se jí naopak tolik dařit nebude. Sléz lesní má velmi rád slunná stanoviště, ale vadit mu nebude ani polostín. Vyhovuje mu rovněž dobře propustná půda a bohatě mu bude stačit mírná zálivka.

Tip na závěr: máte-li potíže s horními cestami dýchacími, využít pochopitelně můžete i další bylinky a přípravky z nich. Podle našich receptů si kupříkladu lze vyrobit tinkturu z divizny nebo tinkturu z podbělu, neboť obě tyto rostliny vám mohou z danými potížemi rovněž pomoci.

Sdílet příspěvek:

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*