Bazalkové pesto – připravte si doma rychle a jednoduše

Hotové bazalkové pesto

Bazalka je jednou z nejoblíbenějších bylinek, je to jak díky její skvělé chuti, tak i díky pozitivním účinkům na lidské zdraví. Účinně působí na činnost žaludku a na chuť jídlu, ale také na střevní potíže a problémy s močovými cestami. Dále má protizánětlivé účinky, podílí se na léčení rozličných ran, zánětů, rýmy či astmatu. Navíc funguje jako antidepresivum i mírné antibiotikum, přičemž u žen dokáže zvyšovat tvorbu mateřského mléka. Bazalka je známa především jako koření, přičemž se používá v čerstvém i sušeném stavu. Hodí se k celé řadě pokrmů , z nichž můžeme jmenovat těstoviny či pizzu, ale také různé druhy masa, salátů, polévek anebo omáček. My doporučujeme si doma jednoduše připravit bazalkové pesto:

Fáze 1:

Připravíme si osušené 4 velké hrstě bazalkových listů, 6 lžic olivového oleje, 1 stroužek nasekaného česneku, trochu soli a 1 lžíci piniových oříšků (v krajním případě lze nahradit slunečnicovými semínky nebo vlašskými ořechy) a strouhaný parmazán (případně ještě přidat sýr pecorino).

Bazalkové pesto - připravte si doma rychle a jednoduše
Ingredience pro bazalkové pesto

Fáze 2:

Do mixéru dáme vše kromě strouhaného parmazánu (jednou z dalších variant je rozmixování nejdříve ořechů a česneku, poté s bazalkou, olivovým olejem a solí).

Bazalkové pesto - připravte si doma rychle a jednoduše

Fáze 3:

Vše rozmixujeme až vznikne pyré. Pak směs dáme do misky, kde ji smícháme se strouhaným parmazánem (nebo sýrem Grand Moravia).

Fáze 4:

Ihned naplníme čistou sklenici, kterou zavřeme a skladujeme v lednici. Hotové pesto doporučujeme zkonzumovat max. do 3 dnů nebo rovnou zamrazit.

Sdílet příspěvek:

Ostropestřec: takřka zázračná i krásná rostlina

Herbář léčivých rostlin
04/08/2021 Petr Sivok 1
Ostropestřec mariánský je léčivou rostlinou, která někdy bývá označována téměř za zázračnou. Účinně totiž může pomáhat s mnoha neduhy. Výskyt: ostropestřec mariánský je velmi mohutným a vysokým bodlákem, neboť dosahuje výšky 150 cm až dvou metrů. [...]

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*