
Puškvorec obecný je používán při mnoha potížích. Nejčastější ovšem nachází uplatnění při rozličných žaludečních problémech. Podporuje totiž látkovou výměnu, uvolňuje křeče, umí pomoci při zánětech žaludku, ale vše nejdříve popořádku…
Výskyt: puškvorec obecný je mokřadní rostlinou, jejíž původ je nutné hledat v Asii. Již ve starověku se ovšem šířil do dalších oblastí světa. Dnes proto běžně roste i v Severní Americe a Evropě. U nás se vyskytuje zřejmě už od 16. století.
Popis a účinné látky: tato vytrvalá bylina z čeledi árónovitých může dorůstat do výšky až 1,5 metru. Lodyha je tříhranná, listy jsou střídavé, úzké a mají mečovitý tvar. Dále lze identifikovat menší zelené květy, jež jsou uspořádány ve štíhlých palicích do šroubovice. U nás kvetou zejména v červnu a červenci. Ačkoli jsou plodem delší bobule, v našich podmínkách puškvorce nedozrává. Mezi účinnými látkami je důležité jmenovat silici, tříslovinu, slizové látky, cukry, cholin anebo hořčiny.
Užitečné části: používán je především oddenek.
Puškvorec a jeho léčivé účinky
Puškvorec obecný je používán při mnoha potížích. Nejčastější ovšem nachází uplatnění při rozličných žaludečních problémech. Podporuje totiž látkovou výměnu, uvolňuje křeče, umí pomoci při zánětech žaludku i poruchách trávení a lze jej využívat i při dalších relevantních komplikacích. Není tedy žádná náhoda, že byl již v dávných dobách důležitou přísadou při výrobě účinných žaludečních likérů.
Tuto bylinu lze „aplikovat“ také v případě nervových problémů, neboť má zklidňujícími účinky. Lze ji tedy kupříkladu vyzkoušet při depresivních náladách. Použití se často doporučuje i k posílení fyzického stavu člověka. To znamená, že může být vhodná pro seniory, ale měla by pomoci i lidem po nemoci či operaci. Dokonce bývá uváděna i jako prostředek ke zlepšení stavu po chemoterapii.
Puškvorec obecný zároveň působí močopudně a někdy je dáván do souvislostí se zlepšením krvetvorby. Občas může mít kladný vliv na alergie a lze jej vyzkoušet také jako analgetikum. Navíc ho je možné používat i zevně. Po přidání do koupele pomáhá při revmatismu, ekzémech i s hojením ran. Můžete jej přitom využít i jako kloktadlo, a to především při zánětech v ústech a hltanu.
Puškvorec obecný v kuchyni: vzhledem k jeho silně aromatické a hořké chuti je odedávna na mnoha místech využíván jako koření. Často býval i kandován. Mladé listové výhony je přitom možné přidat do různých salátů.
Napište komentář