Konopná semínka – vhodná pro všechny jako doplněk stravy, hlavně však sportovce

Superpotravina - konopná semínka
Konopná semínka

Konopná semínka jsou semena z konopí setého. Pokud si však nyní myslíte, že jejich pořízením budete překračovat zákon, můžeme vás uklidnit. Jsou totiž potravinářsky schválená. Vzhledem k tomu neobsahují ani psychoaktivní THC, takže po jejich konzumaci určitě nebudete „mimo“. Dlouhodobá používání na vás však přeci jen nějaký ten vliv mít bude. Ptáte se jaký? Možná vás to překvapí, ale zřejmě se budete cítit lépe! Nevěříte? Pak se vás o tom pokusíme přesvědčit…

Zdravotní hlediska konzumace konopných semínek

Konopná semínka obsahují řadu účinných látek. Zmiňme nenasycené mastné kyseliny omega-3 (kyselina linolenová) a omega-6 (kyselina alfa-linolová), které jsou zde přítomny nejen ve velkém množství, ale zároveň v poměru, který je vhodný pro náš organismus. V konopných semínkách jsou dále přítomny rozličné bílkoviny, takže se jedná o ideální zpestření jídelníčku pro ty, co nekonzumují maso. Bohatá jsou ovšem i na vitamíny, tuky, chlorofyl, lecitin, minerální látky a mnoho dalších prvků.

Konopné semínko podporuje správné fungování nervové soustavy, takže se výborně hodí v obdobích větší psychické zátěže. Dále byste jej neměli vynechat před zahájením jakékoli party. Jak už jsme uvedli, nepůsobí jako droga, ale v tomto případě vám pomůže lépe snášet příval alkoholu. Má tedy přesné opačný účinek, než by leckdo očekával. Kromě toho by jej vzhledem k vysokému obsahu bílkovin měli do jídelníčku zařadit i sportovci, a to včetně těch, kteří touží nabrat svalovou hmotu.

Pozitivní účinky konopných semínek ještě ovšem nemáme ani zdaleka vyčerpány. Dlouhodobě kladný vliv mohou mít kupříkladu u osob se zvýšeným krevním tlakem či vysokou hladinou cholesterolu. Příznivý dopad mají rovněž na trávící soustavu, reprodukční systémy, metabolismus, hormonální rovnováhu a imunitní systém. Kromě toho umí pomoci s problémy s pokožkou, nehty a vlasy. Ani tento výčet však stále není kompletní, což je jasný důkaz, že konopné semínko skutečně dokáže divy.

Zvolit konopná semínka loupaná, nebo neloupaná?

V podstatě na tom nezáleží. Jak loupaná, tak neloupaná konopná semínka obsahují mnoho účinných látek. Ta neloupaná jsou ovšem poněkud hůře stravitelná, čemuž lze ale předejít buď namočením do vody, anebo rozemletím. V každém případě si je možné pořídit i konopný olej, který je lisován právě ze semínek. Pokud se však pro něj rozhodnete, přesvědčte se, že byl lisován za studena, aby měl co nejvíce živin. Výtečným zdrojem zdraví prospěšných látek má navíc i konopné mléko.

Recept na konopné mléko: zhruba půl šálku konopných semínek necháte 24 hodin namočených ve vodě, kterou je nutné alespoň dvakrát vyměnit. Po uplynutí této doby, která ovšem může být i delší, vložíte semínka do mixéru a přidáte 3 až 4 šálky vody a nějaké (ideálně přírodní) sladidlo. Obsah rozmixujete, přecedíte a konopné mléko je na světě.

  • 43
  •  
  •  
  • 2
  •  
  •  
  •  
  •  

Další články:

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*