
Dnes si představíme v ČR tolik oblíbenou rostlinu a to je chmel. Chmel má několik zajímavých účinků na lidské zdraví. Tak například působí sedativně, může tedy pomoci např. s neklidem, podrážděním anebo při poruchách spánku, vše ale postupně…
Výskyt: chmel se vzhledem k jeho využití při výrobě piva hojně pěstuje v České republice. Pěstován je ovšem i na mnoha dalších místech světa, přičemž se vyskytuje na všech kontinentech vyjma Arktidy.
Popis a účinné látky: jedná se o popínavou trvalku z čeledi konopovitých. Chmel má čtyřhrannou pravotočivou lodyhu a listy jsou dlouze řapíkaté a dlanitě členité. Kvete v květnu a červnu, přičemž samičí květy mají nazelenalou barvu, zatímco samčí barvu žlutavou. Plodem je nažka. Mezi účinné látky patří silice s terpenoidy, flavonoidy, třísloviny, hořčiny či cholin.
Užitečné části: využívány jsou chmelové šištice, případně chmelové žlázky.
Léčivé účinky chmelu otáčivého
Chmel má několik zajímavých účinků na lidské zdraví. Tak například působí sedativně, může tedy pomoci např. s neklidem, podrážděním anebo při poruchách spánku. Zároveň by měl určitým způsobem snižovat sexuální aktivitu. Účinkuje rovněž při potížích s trávící soustavou a dokáže povzbudit chuť k jídlu. Chmel také působí diureticky, tzn. močopudně – má tedy pozitivní vliv také na ledviny. Vyzkoušet jej také můžete při svalových křečích nebo při problémech se vředy.
Léčivé účinky chmele otáčivého jsou tedy vskutku zajímavé, musíme ovšem upozornit na jeden paradox. Bylina je totiž nejúčinnější čerstvá, nicméně v tomto stavu může zároveň způsobovat určité komplikace jako např. alergické reakce, podráždění kůže apod. Tyto případné problémy ovšem eliminujte, pokud dojde k usušení. Buď jak buď, obecně se nedoporučuje lidem s depresemi, stejně jako těhotným ženám, neboť může působit na dělohu.
Jak chmel konzumovat? Tak například lze 0,5 až 1 gram šištic přelít 150 ml vroucí vody a nechat zhruba 10 minu luhovat.
Další využití chmele
Chmelové šištice jsou využívány při výrobě piva, neboť tomuto u nás velmi oblíbenému nápoji dodávají typickou vůni a chuť. Takové uplatnění je pochopitelně všeobecně známé. Co už se však ví podstatně méně, že mladé výhonky chmele bývají používány rovněž jako zelenina, můžete je tedy využít do zeleninových salátů, polévek, naložit je nebo použít jako součást dalších jídel. Kromě toho se chmel používá také při výrobě kosmetických přípravků, ačkoli toto využití je daleko menší.
Pěstování chmelu na vlastním pozemku?
Chmel se samozřejmě pěstuje především na chmelnicích, nicméně si jej můžete vypěstovat i na svém pozemku, a to třeba jako okrasnou rostlinu. Potřebuje ovšem větší plochu, na což určitě nezapomeňte. V každém případě si s jeho pomocí můžete zkrášlit zeď domu či plot. Pěstování chmelu otáčivého je totiž jednoduché, stačí mu v podstatě jen dostatek slunce. Na druhou stranu musíme doplnit, že k okrasným účelům se používá zejména chmel japonský (Humulus japonicus).
Chmel je vytrvalá a velice okrasná rostlina. Šplhá do výšky a šištice jsou velice zdobné k dekoracím . Já jimi plním polštářky pro lepší usínání. Z levandulových suchých natí jsem udělala výluk na koupel či do rozprašovače. Mám jí veliké množství a v případě, že by začal výluh kvasit, použiji jej na zálivku jako jíchu. Je to tak dobře? Moc děkuji.