Nejlepší bylinkové čaje pro vaše zdraví. Pomoci vám mohou s různými neduhy

Bylinkové čaje jsou velmi oblíbené, neboť si je připravíte jednoduše a mohou mít dosti kladný vliv na vaše zdraví. Navíc mohou být i chutné.

Bylinkové čaje mají velmi příznivý vliv na naše zdraví – přinášíme vám 5 oblíbených bylinných čajů, jež např. účinkují proti únavě, nervům, stresu, nadýmání, či pro zlepšení spaní. Využijte výhod a příznivých účinků čajů na vaše tělo a mysl. Jejich příprava je jednoduchá, takže ji zvládne každý a nebudete potřebovat ani žádné speciální ingredience, které by mohly být hůře dostupné.

Bylinkové čaje pro vaše zdraví

1. Heřmánkový čaj

Heřmánek je bylinka, která se používá pro přípravu čajů po celém světe. Tato rostlinka přitom uklidňuje žaludek a zmírňuje nadýmání a zažívací potíže. Heřmánek také zklidňuje mysl a pomáhá lidem relaxovat a vypořádat se lépe s jejich stresem a námahou. Pozor jen na to, že někteří lidé jsou na něj alergičtí a nesmějí tedy čaj užívat.

Heřmánkový čaj je vhodný pro lidi, kteří mají problém se spaním, ideální je vypít jeden šálek před spaním. Jedinci, kteří jen obtížně usínají, by měli vypít šálek před spaním, neboť heřmánek je ideální bojovník proti nespavosti. Jak už jsme naznačili výše, uvolňuje tělo i mysl a umožňuje vám tedy přirozeně usnout.

2. Zázvorový čaj

Zázvor je budič a stimulátor. Pití zázvorového čaje stimuluje a zklidňuje trávicí systém. Tato kuchyňská ingredience, potažmo zázvorový čaj jsou vhodné jako pomoc pro lidi, kteří zažívají nevolnost. V některých zemích je také zázvor využíván pro svoje protizánětlivé účinky.

3. Mátový čaj

Máta je vonící bylina po pepermintu a využívána je pro přípravu uklidňujícího nápoje. Obsažené složky pomáhají lepšímu trávení a snižuje nadýmání a zažívací problémy. Šálek mátového čaje uleví při nevolnosti a zvracení. Neměli byste jej ale pít, máte-li pálení žáhy, protože to by mohlo zhoršit váš zdravotní stav. Žvýkání mátových lístků každopádně pomáhá k dočasnému osvěžení dechu. Ostatní zdravotní přínosy pití čaje jsou snížení bolesti svalů a chronických bolestí, a zácpy. Mírné také pomáhá při kašli, astma a jako snížení stresu.

4. Šípkový čaj

Šípky jsou plody růže a jsou jedním z nejlepších rostlinných zdrojů vitaminu C, B a karotenu,  což je důležité pro imunitní a nervový systém, kůži, tkáň a podporuje funkci ledvin. Šípkový čaj je vhodný i proti jarní únavě. Zejména díky tomu, že šípek je jedním z nejbohatších zdrojů vitamínu C, doporučujeme tento nápoj v období chřipek.

5. Meduňkový čaj

Meduňka lékařská je krásně voňavá a doporučujeme jí pít jako velmi účinný čaj k uklidnění nervů a proti úzkosti. Studený meduňkový čaj pomáhá zmírňovat opary nebo genitální vředy způsobené virem herpes. Smíchejte listy meduňky s kozlíkem k léčbě úzkosti, stresu a nespavosti. Meduňka obsahuje několik složek, které regulují funkci štítné žlázy. Po smíchání s mátou peprnou navíc může uklidnit podrážděný žaludek a snižuje nadýmání. Pijte také čaj z meduňky, pokud trpíte bolestí nervů, navíc dokáže posilovat paměť a mozkové funkce.

Tip na závěr: bylinné čaje můžete můžete i zdravěji dochutit. Využít je možné např. stévii sladkou či med na místo klasického bílého cukru, který není právě nejzdravější. Mezi vhodnější sladidla patří i agávový sirup, který nemusíte používat pouze na bylinkové čaje.

Sdílet příspěvek:

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*