Ožanka kalamandra: rostlina, která může pomoci s léčbou hemeroidů

Latinský název: Teucrium chamaedrys

Ožanka kalamandra

Ožanka kalamandra je dnes vnímána především jako okrasná rostlina, neboť se téměř úplně zapomnělo na
její léčivé účinky. Stále nám ale může pomoci s různými neduhy.

Výskyt: ožanka kalamandra nejvíce roste v Evropě, a to především na jihu, jihozápadě a jihovýchodě kontinentu. Dále se vyskytuje v oblasti od Malé Asie po Kavkaz a nalézt ji lze i v severní Africe. Její původní domovina se přitom kryje právě s těmito oblastmi.

Popis a účinné látky: tato vytrvalá bylina nebo polokeř z čeledi hluchakovitých nebývá vysoká. Maximální výška činí 30 cm, ale obvykle je nižší. Listy jsou vstřícné a vejčité, na okrajích vroubkované. Ožanka kalamandra kvete od července do srpna (někdy i do září) a její květy mohou být růžové, červené, modrofialové a někdy i bílé barvy. Plodem jsou tvrdky. Rostlina obsahuje účinné látky jako např. silice, třísloviny, tanin, cholin nebo flavonoidy.

Užitečné části: používána bývá celá kvetoucí nať, která je sbírána v průběhu letních měsíců.

Ožanka kalamandra a léčivé účinky

Ožanka kalamandra je dnes vnímána především jako okrasná rostlina, neboť se téměř úplně zapomnělo na její léčivé účinky, pro které byla v minulosti hojně využívána. Tinktura z kvetoucí nati ožanky nacházela uplatnění především při podpoře trávení, neboť povzbuzuje žaludeční činnost, zlepšuje žaludeční šťávy a pomáhá při léčbě zánětů trávící soustavy. Od tohoto používání se ovšem v průběhu let takřka upustilo, ačkoli o kladných účincích nebylo pochyb.

Jaký je důvod, že už se v současné době ožanka kalamandra v léčitelství prakticky nepoužívá? Při větších dávkách totiž může dojít k poškození jaterní činnosti, takže její vnitřní užívání nedoporučujeme. Na druhou stranu existuje i vnější použití. Odvary z ožanky kalamandry mohou pomoci s léčbou hemeroidů, případně zánětů a aftů. Navíc je lze vyzkoušet při revmatismu, stejně jako při léčbě hnisavých ran a bércových vředů. Ožanka tedy svou pozici léčivky úplně ztratit nemusí.

Využití ožanky kalamandry

V současné době si ožanku stále můžete pořídit v obchodech.  K dispozici máte kupříkladu extrakt z natě (bylinnou tinkturu), případně sušenou rostlinu. V obou formách je vhodná pro vnější užití. Ze sušené bylinky si je totiž možné připravit léčivý odvar, jejž lze použít na léčbu hnisavých ran, bércových vředů či hemeroidů. Stačí 2 polévkové lžíce ožanky dát do 1 litru vody a krátce povařit (stačí pouze dvě minuty). Doporučená denní dávka při vnitřní konzumaci přitom činí maximálně čtvrt litru, jinak může působit negativně. Raději však léčivý odvar používejte skutečně pouze vnějšně.

Ožanka kalamandra jako okrasná půdopokryvná bylinka

Ačkoli ožanka kalamandra téměř ztratila pověst léčivé bylinky, stále plní i další funkce. Patří především mezi okrasné půdopokryvné rostliny. Co to znamená? Jedná se o dřeviny či trvalky, které je ideální zasadit na místech, která nejsou vhodná pro založení trávníku. Vysadit je tedy můžete na svazích, případně na suchých nebo stinných stanovištích. Ožanka kalamandra přitom patří mezi půdopokryvné rostliny vhodné na místa s dostatkem slunečního svitu. Na zastíněná stanoviště se tedy nehodí, na rozdíl od stínomilných
půdopokryvných rostlin.

Pěstování ožanky kalamandry

Jak už jsme zmínili, ožanku kalamandru je možné pěstovat nejen na záhonech, ale třeba také na skalkách jako půdopokryvnou rostlinu. Ke svému růstu potřebuje plné slunce, určitě ji tedy nezasazujte na místa ve stínu. Vyhovuje jí rovněž propustná půda, která by měla být písčitá či hlinitá a zároveň zásaditého charakteru. Nepotřebuje také nijak zvlášť zalévat, ale bez pravidelné vláhy byste ji nechávat neměli. Ožanky se rozmnožují oddenky nebo semeny, použít lze ale také dělení trsů nebo řízkování. 

Tip na závěr: pokud vás sužují problémy s hemeroidy, což jsou cévní struktury za řitním otvorem, které pomáhají při kontrole vyprazdňování, nemusíte vyzkoušet pouze ožanku kalamandru. K dispozici máte i různé babské rady na hemeroidy, které se skládají z různých dalších bylinek, z nichž si je možné připravit hojivé masti, kapky nebo oleje, jež mohou být při těchto nepříjemných potížích velmi účinné.

Ožanka kalamandra: rostlina, která může pomoci s léčbou hemeroidů
Ožanka kalamandra: rostlina, která může pomoci s léčbou hemeroidů
Sdílet příspěvek:

1 komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*