Lipový sirup (recept) – přírodní lék na nachlazení

Lipový sirup patří k těm nejoblíbenějším přírodním lékům při nachlazení. Podporuje odkašlávání, rozpouští hleny, uvolňuje křeče, má též močopudné a potopudné účinky. Pro vysoký obsah významných látek podporuje lípa celkovou imunitu a lze ji tudíž užívat i jako prevenci. Napomáhá správnému zažívání.

Připravíme si:

  • květy lípy
  • citrón a citrónovou štávu
  • pomeranč
  • 700 až 1000 g třtinového cukru
  • kyselina citrónová
Lipový sirup (recept) - přírodní lék na nachlazení

Fáze 1: Květy lípy jsem nechali rozložené, aby vylezli broučci. Potom jsem je vložili do velkého hrnce a zalili převařenou, vychladlou vodou tak, aby byly květy zcela potopené.

Lipový sirup (recept) - přírodní lék na nachlazení
Lipový sirup (recept) - přírodní lék na nachlazení

Fáze 2: Přidali jsem citron i pomeranč nakrájený na kolečka (bez kůry a zrníček) a citronovou šťávu. Promíchali jsme a nechali zakryté v chladu 24 hodin macerovat.

Lipový sirup (recept) - přírodní lék na nachlazení

Fáze 3: Po macerování jsme scedili lípu přes plátýnko a odměřili jsme výsledný bylinný výluh. V původním receptu je 1 kg cukru na 1 litr výluhu, použili jsme ale na 1 litr výlohu 700 g cukru (třtinový nebo bílý). Dále můžete přidat dle chuti kyselinu citronovou, která také působí jako konzervant.

Fáze 4: Vše jsme nechali rozpustit a potom jsem sirup zahřívali na max. 60C. Horký sirup jsme nalili do čistých suchých sklenice, které jsme umyté nechali nahřát v troubě na 100C. Víčko jsme měli také umyté, vytřené alkoholem. Naplněnou sklenici sirupem jsme ihned uzavřeli a otočili dnem vzhůru. Po vychladnutí uchováváme na chladnějším místě, před použitím protřepeme (zakalení není na závadu, jedná se o usazený pyl) a po otevření uchovávám v chladničce.

Lipový sirup (recept) - přírodní lék na nachlazení

Užití: Sirup můžeme užívat jak samostatně po lžičkách, nebo jej můžeme přidat do čaje či letního studeného nápoje. Voní příjemně po medu a chutná po lípě.

Sdílet příspěvek:

Soutěž o nejkrásnější fotku s GIFTISIMO

Soutěže
21/09/2017 Petr Sivok 0
Vzhledem k velkému zájmu o rýmovník, včetně zasílání moc pěkných fotek vašich rýmovníků na naše stránky na Facebooku jsme se rozhodli uspořádat pro vás soutěž. Zapojte se do soutěže o nejoblíbenější fotku rýmovníku s možností [...]

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*