Lipový sirup (recept) – přírodní lék na nachlazení

Lipový sirup patří k těm nejoblíbenějším přírodním lékům při nachlazení. Podporuje odkašlávání, rozpouští hleny, uvolňuje křeče, má též močopudné a potopudné účinky. Pro vysoký obsah významných látek podporuje lípa celkovou imunitu a lze ji tudíž užívat i jako prevenci. Napomáhá správnému zažívání.

Připravíme si:

  • květy lípy
  • citrón a citrónovou štávu
  • pomeranč
  • 700 až 1000 g třtinového cukru
  • kyselina citrónová
Lipový sirup (recept) - přírodní lék na nachlazení

Fáze 1: Květy lípy jsem nechali rozložené, aby vylezli broučci. Potom jsem je vložili do velkého hrnce a zalili převařenou, vychladlou vodou tak, aby byly květy zcela potopené.

Lipový sirup (recept) - přírodní lék na nachlazení
Lipový sirup (recept) - přírodní lék na nachlazení

Fáze 2: Přidali jsem citron i pomeranč nakrájený na kolečka (bez kůry a zrníček) a citronovou šťávu. Promíchali jsme a nechali zakryté v chladu 24 hodin macerovat.

Lipový sirup (recept) - přírodní lék na nachlazení

Fáze 3: Po macerování jsme scedili lípu přes plátýnko a odměřili jsme výsledný bylinný výluh. V původním receptu je 1 kg cukru na 1 litr výluhu, použili jsme ale na 1 litr výlohu 700 g cukru (třtinový nebo bílý). Dále můžete přidat dle chuti kyselinu citronovou, která také působí jako konzervant.

Fáze 4: Vše jsme nechali rozpustit a potom jsem sirup zahřívali na max. 60C. Horký sirup jsme nalili do čistých suchých sklenice, které jsme umyté nechali nahřát v troubě na 100C. Víčko jsme měli také umyté, vytřené alkoholem. Naplněnou sklenici sirupem jsme ihned uzavřeli a otočili dnem vzhůru. Po vychladnutí uchováváme na chladnějším místě, před použitím protřepeme (zakalení není na závadu, jedná se o usazený pyl) a po otevření uchovávám v chladničce.

Lipový sirup (recept) - přírodní lék na nachlazení

Užití: Sirup můžeme užívat jak samostatně po lžičkách, nebo jej můžeme přidat do čaje či letního studeného nápoje. Voní příjemně po medu a chutná po lípě.

Sdílet příspěvek:

Babské rady na vysoký krevní tlak

Babské rady
10/08/2019 Petr Sivok 2
Vysoký krevní tlak se v současném světě (minimálně na Západě) týká až jedné pětiny obyvatel. Bývá přitom řazen mezi civilizační choroby, které mají na svědomí obrovské množství úmrtí. Krevní tlak nemusí být pouze vysoký, ale také [...]

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*