Kombucha – zdravá houba, ze které se dělá stejnojmenný fermentovaný nápoj

Houba Kombucha

Kombucha (čti kombuča) je houba, ze které se dělá stejnojmenný fermentovaný nápoj. Houba s největší pravděpodobností pochází z Asie. Ačkoli se u nás v současné době dostává stále více do obecného povědomí, nejedná se o žádnou novinku. Kombucha se totiž z Asie dostala do evropské části Sovětského svazu a odtud později i na naše území. Stalo se tak už mezi první a druhou světovou válkou. Dokonce i před rokem 1989, protože k nám přišla ze správného směru, se jednalo o jeden z mála tzv. alternativních nápojů, které se v tehdejším Československu pily pro jeho údajně blahodárné účinky na zdraví.

Zdravotní účinky kombuchy

O kombuche se často nehovoří v souvislosti s její chutí, ale především díky zdravotním účinkům, neboť mj. obsahuje hojně vitamínů ze skupiny B-komplex. Bývá dávána do spojitosti s posílením imunity, takže se pije pro celkové zvýšení obranyschopnosti organismu. Dále by měla pozitivně působit na trávení, když pomáhá při žaludečních potížích, stejně jako na kardiovaskulární systém, neboť mj. snižuje krevní tlak. Opomenout nesmíme ani její kladné účinky na psychické problémy (včetně depresivních stavů) a účinkuje i při nadměrném stresu.

Kombucha pomáhá rovněž s revmatismem, artrózou a detoxikací organismu, neboť z těla odvádí toxické látky. Zároveň zvyšuje vitalitu, takže pokud se cítíte pod psa a bez energie, můžete ji vyzkoušet. Léčivé účinky jí bývají přisuzovány i při dně (pakostnici) a různých kožních problémech. Navíc působí protizánětlivě a účinkovat by měla také při cukrovce. Z tohoto neúplného výčtu tedy vyplývá, že by se mohlo jednat o zázračný nápoj, který nám může pomoci s rozličnými neduhy.

Patří kombucha opravdu mezi zdravé nápoje?

Ačkoli jsme vyjmenovali mnoho kladných účinků, jež by měla mít kombucha na naše zdraví, pro taková tvrzení jaksi chybějí vědecké důkazy. To na druhou stranu nemusí vůbec znamenat, že pozitivně skutečně nepůsobí. Sice platí, že nápoji původem z Dálného východu bývají přisuzovány dokonce některé negativní účinky (včetně poškození centrálního nervového systému či jater), jde spíše o spekulace. Kombucha by se neměla kombinovat s některými léky a může způsobovat i alergickou reakci, ale v konečném výsledku vám spíše maximálně nepomůže, než že by vám uškodila.

Jak se kombucha vyrábí?

Kombucha bývá často označována za houbu, ačkoli jí z biologického hlediska tak úplně není, na čemž se ovšem odborníci stále nemohou shodnout. Nápoj se každopádně vyrábí ze slazeného černého či zeleného čaje, který se v podstatě jen smíchá s tzv. kombuchovou „houbou“ a také se zákvasem. Následně dochází k procesu kvašení, což obvykle trvá zhruba sedm až 14 dní. Výsledný nápoj je jemně perlivý a chutná sladkokysele. Ačkoli se někdy uvádí, že je lahodný, mnoha lidem chuť zřejmě příliš vyhovovat nebude a budou si na ni muset zvykat.

Tip na závěr: už hotovou kombuchu si můžete koupit v obchodech s orientálními potravinami, nebo se zdravou výživou. Pokud se vám tedy nechce připravovat doma, vůbec nic se neděje. Navíc si ji lze pořídit s mnoha příchutěmi, když se např. prodává s meduňkou či heřmánkem.

  • 2
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Další články:

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*