Maqui berry obsahují 10× více antioxidantů než borůvky. Může zpomalovat proces stárnutí

Latinský název: Aristotelia chilensis

Prášek z maqui berry (zdroj: samphotostock.cz)

Maqui berry je označení pro strom i jeho plody, které jsou v současné době považovány za vůbec nejsilnější antioxidačně působící ovoce.

Výskyt: maqui berry neboli Chilean wineberry je rostlina, která pochází z Jižní Ameriky. Zde roste především v deštných pralesech Chile a přilehlých oblastech jižní Argentiny.

Popis a účinné látky: Aristotelia chilensis je stálezelený strom z čeledi mastnoplodovitých, který patří k menším dřevinám, neboť dorůstá do výšky maximálně 5 metrů. Má hladkou kůru a tenké větve, na kterých rostou jednoduché a oválně kopinaté listy se zoubkovanými okraji. Na konci jara se objevují bílé květy a později i jedlé ovoce, tedy malé fialově-černé bobule, které obsahují vitamíny (B a C), minerály (draslík, hořčík, železo či zinek), sacharidy včetně vlákniny, aminokyseliny, bílkoviny, nenasycené mastné kyseliny, polyfenolická barviva, kumariny, triterpeny či flavonoidy.

Užitečné části: využívány jsou právě bobule.

Léčivé účinky maqui berry

Jihoameričtí Indiáni používají plody maqui odedávna. Bývají přitom dávány do souvislosti s jejich dlouhověkostí. Západní věda navíc potvrdila, že toto ovoce obsahuje obrovské množství antioxidantů, kterých je cca 10× více, než mají borůvky, což je zřejmě nejúčinnější antioxidant přirozeně se vyskytující i u nás. Toto ovoce tedy velmi efektivně účinkuje proti činnosti volných radikálů v organismu, čímž se může významně podílet na zpomalení procesu stárnutí.  

Plody maqui také zlepšují vitalitu, když organismu dodávají sílu a energii, a známé jsou i tím, že dokážou tlumit pocity hladu. Proto jsou často doporučovány i těm, kteří usilují o shození nadbytečných kilogramů. Někdy je také uváděno, že zlepšují funkci metabolismu, což je rovněž důležité při redukčních dietách. Bobule navíc působí protizánětlivě a antibakteriálně, mohou pomoci snižovat hladinu cholesterolu a krevního cukru a zlepšují imunitu.

Maqui berry v kuchyni

Čerstvé plody maqui v České republice s největší pravděpodobností neseženete. Můžete si je však pořídit ve formě kapslí či prášku (bývají sušeny mrazem a rozemlety), který je možné rozmíchat ve vodě, džusu, koktejlu či jogurtu. Navíc ho lze použít jako velmi zdravou ingredienci do smoothie. V některých obchodech navíc pořídíte 100% přírodní šťávu z bobulí maqui, která sice není nejlevnější, ale umožňuje přípravu velmi zdravých nápojů.

Pořídíte-li si prášek z maqui berry, můžete si kupříkladu připravit osvěžující a povzbuzující limonádu. Jednu lžičku tohoto prášku smícháte ve sklenici s 250 ml vody, jedním sáčkem zeleného čaje matcha, dvěma lžičkami třtinového cukru a dvěma kolečky citrónu. Nakonec můžete použít i led. Nápoj je možné dochutit i dalšími ingrediencemi, mezi které patří především máta či meduňka. V obou případech se jedná o velmi zdravé bylinky, které mu dodají účinné látky i zajímavou chuť.

Aristotelia chilensis a pěstování

Jak už jsme zmínili v úvodu, původní domovinou stromu s botanickým názvem Aristotelia chilensis jsou tropické oblasti některých částí jihoamerického kontinentu. Pěstuje se sice i v jiných oblastech světa, nicméně jinde nejsou pro jeho růst příliš vhodné podmínky. Ve středoevropském prostoru lze tedy tento strom vypěstovat jen velmi těžko a nedoporučovali bychom to zkoušet. Budete-li tedy chtít účinky jeho plodů vyzkoušet, jste odkázáni na výše zmíněnou nabídku obchodů.

Sdílet příspěvek:

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*