
Užívání lékořice je doporučováno zejména při problémech s dýchacími cestami. Díky svým vlastnostem totiž dokáže pomoci při takových těžkostech jako kašel či zahlenění, ale vše postupně…
Výskyt: používání této rostliny se datuje do dávné historie. Předpokládá se, že pochází z východního Středomoří, odkud došlo ke značnému rozšíření. V našich luzích a hájích se pěstuje zhruba od 16. století a ojediněle i zplaňuje. Pro pěstování lékořice jsou doporučovány dobře propustné půdy a dostatek slunce.
Popis a účinné látky: rostlina patří do čeledi bobovitých. Jde o 1 až 2 metry vysokou vytrvalou bylinu, která má silný stonek a dlouhé kořeny. Listy jsou lichozpeřené, lístky vejčité a na rubu lepkavé. Modrofialové květy jsou uspořádány v dlouze stopkaté úžlabní klasy. Plodem je lysý lusk červenohnědé barvy. Rostlina kvete zhruba od června do srpna. Účinnými látkami jsou škrob, saponiny, sacharidy, glykosidy, těkavé silice apod.
Užitečné části: využíván je kořen lékořice, který je sbírán na podzim.
Účinky lékořice seté na lidský organismus
Užívání lékořice je doporučováno zejména při problémech s dýchacími cestami. Díky svým vlastnostem totiž dokáže pomoci při takových těžkostech jako kašel či zahlenění. Velmi dobře ovšem působí i při zažíváních potížích, tedy při zácpě, nadýmáni, žaludečních vředech apod. Lékořice umí pomoci také v případě komplikací s různými záněty. Navíc působí antisepticky, močopudně, dokáže rozpouštět močové kameny a pomáhá při kožních problémech.
Lékořici setou lze doporučit i pro úpravu látkové výměny a k posílení imunity, neboť pozitivně působí na činnost imunitního systému. Tato bylinka je ovšem vhodná i při ryze ženských problémech, a to zejména při menstruačních a klimakterických potížích, neboť má hormonální účinky. Podporuje ale také činnost nadledvinek, má regenerující vlivy na slinivku, snižuje hladinu cholesterolu a umí pomoci i při rozmanitých alergiích.
Pozor na nežádoucí účinky: rozhodně není doporučována nadměrná konzumace. Kromě problémů jako bolest hlavy či nevolnost totiž může mít lékořice negativní vliv na játra, ledviny, kardiovaskulární systém a způsobovat otoky nebo hypertenzi. To mj. znamená, že by ji obecně používat lidé s vysokým tlakem.
Recepty z lékořice seté
- Čaj z lékořice: zhruba půl lžičky drceného kořene lékořice zalijete cca 3 dcl vroucí vody. Poté necháte čtvrt hodiny louhovat a scedíte.
- Lékořicový pendrek: doma si můžete snadno vyrobit i známou cukrovinku. Stačí oloupat, nakrájet a rozmixovat usušený kořen. Následně jej dáte vařit v menším množství vody a budete pokračovat do doby, kdy bude hmota v hrnci hustá a hnědočerná. Pak už jen stačí nalít směs do formy, nechat ztuhnout, zředit horkou vodu a nalít do formiček.
Napište komentář