Chebule srdčitá (guduchi): tradiční ájurvédská rostlina známá jako „nektar nesmrtelnosti“

Latinský název: Tinospora cordifolia

Chebule srdčitá (zdroj: Samphotostock.cz)

Chebule srdčitá je rostlina pocházející z indického subkontinentu. Zde je přitom dlouhodobě využívána v ájurvédě, kde je známá i jako „nektar nesmrtelnosti“.

Výskyt: chebule srdčitá neboli guduchi pochází z tropických oblastí indického subkontinentu, kde je součástí tradiční medicíny.

Popis a účinné látky: jedná se o velký popínavý keř z čeledi lunoplodovitých. Jeho kůra má šedavou až bělavou barvu a listy jsou jednoduché, hladké, opadavé, blanité a srdčité. Květy jsou malé, jednopohlavné a mají zelenavě-žlutou barvu. Plody mají tvar fazole a po dozrání disponují červenou barvou. Chebule srdčitá obsahuje alkaloidy, glykosidy, alfa-d-glukan, disacharidy nebo beta sitosterol.

Užitečné části: využíván je především kořen a listy.

Léčivé účinky chebule srdčité

Chebule srdčitá je po staletí využívána v ájurvédě (tradiční indická medicína), kde je známá také pod názvy guduchi či amrita. Rostlina může mít kladný vliv ve stresových obdobích a pozitivně působí na nervovou soustavu. Pomáhá také trávení, neboť může např. účinkovat při průjmech či nadýmání. Někdy jsou uváděny rovněž antioxidační vlastnosti a pak by působila proti činnosti volných radikálů.

Chebule srdčitá má kladný vliv rovněž na hladinu krevního cukru a zároveň může podporovat imunitu (obranyschopnost organismu). Pozitivně působí také na játra a močové ústrojí a působit může i protizánětlivě. Rostlina také zvyšuje vitalitu, takže je někdy doporučována i fyzicky aktivním lidem a uplatnění nachází i při potížích kardiovaskulární soustavy, a to např. při srdeční slabosti.

Využití chebule srdčité

Z chebule srdčité si lze připravit čaj nebo tinkturu. Často se přitom kombinuje s citrónovou trávou, která je rovněž zdravá. Účinky rostliny však doposud nebyly důkladně prozkoumány, proto není doporučována dětem do 3 let, stejně jako těhotným a kojícím ženám. Navíc musíme upozornit, že existuje možnost záměny s chebulí korkovou, jejíž semena obsahují jedovatý pikrotoxin.

Chebuli srdčitou v českých obchodech vcelku zřejmě neseženete. K dispozici tak máte rozemletý prášek, případně kapsle, což poměrně omezuje její uplatnění. Namletý stonek můžete rozmíchat v džusu nebo ve vodě a následně pít, ale přidat jej lze rovněž do zdravého smoothie. Na druhou stranu platí, že si tuto rostlinu můžete také vypěstovat a připravit si z ní výše zmíněný čaj či tinkturu. Není to však úplně snadné…

Chebule srdčitá a pěstování

Guduchi je popínavá rostlina, které proto může růst na živých plotech či stromech. Její pěstování je přitom poměrně jednoduché. Nejlépe se množí za pomoci řízkování. Na druhou stranu se jedná o tropickou rostlinu, takže v našich podmínkách se jí příliš dařit nebude. Ačkoli by ji šlo pěstovat ve vnitřních prostorách, vzhledem k tomu, že se jedná o „velkého šplhače“, není k tomu příliš vhodná.

Sdílet příspěvek:

Domácí ovocný sirup (recept) – využijte přebytek ovoce

Recepty
28/01/2020 Katerina 0
Ovoce je obecně zdrojem řady účinných látek. Jde především o jednoduché přírodní sacharidy, které tělu dodávají potřebnou energii. Ovoce obsahuje také důležité antioxidanty. Díky tomu chrání náš organismus proti volným radikálům. Spojte tedy příjemné s užitečným a [...]

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*