Obecně jitrocel kopinatý působí pozitivně proti kašli a celkově se jedná o vhodný prostředek k překonání nachlazení nebo angíny. Rovněž záněty horních cest dýchacích či astma jsou léčeny za pomoci jitrocele kopinatého, neboť ten dokáže velice účinně odhleňovat dutiny. A doporučován je i při potížích s trávením.
Nyní již k samotné výrobě sirupu z jitrocele. Na posečené louce jsme natrhali pár nových lístků jitrocele kopinatého, ze kterého jsem si udělala sirup zastudena, který Vám skvěle pomůžu při léčbě onemocnění dýchacích orgánů, zvláště při silném zahlenění a kašli.
Připravíme si:
- Listy jitrocele kopinatého
- Třtinový cukr
- Citrón bez kůry a semínek
Fáze 1: Omyté listy jitrocelu necháme trochu oschnout, potom je nahrubo nakrájíme a vrstvíme do sklenice: vrstva cukru – vrstva jitrocele – kolečka citronu bez kůry a semínek. Vrstvy pořádně stlačujeme. Poslední vrstva je cukr.
Fáze 2: Sklenici uzavřeme a necháme na okením parapetu (východní strana). Na druhý den už začne jitrocel pouštět šťávu a cukr se začne rozpouštět. Vrstvy klesnou skoro o polovinu a proto můžeme postup zopakovat a opět sklenici doplnit.
Fáze 3: Potom necháme na parapetu alespoň 14 dní, občas protřepeme. Poté sirup přecedíme do čistých skleniček a uchováváme v chladu. Vydrží i několik měsíců.
Dávkování: Děti 3-5 lžiček denně, dospělí 3-5 lžic denně. Před užitím sirupu ho necháme oteplat na pokojovou teplotu.
Napište komentář