Žlutodřev peprný neboli sečuánský pepř: zdravé koření, jež zahřeje

Latinský název: Zanthoxylum piperitum

Sečuánský pepř (zdroj: Samphotostock.cz)

Sečuánský pepř nemá s černým pepřem vůbec nic společného. Snad jen to, že se rovněž jedná o zdravé koření, které vás na podzim a v zimě může zahřát.

Výskyt: žlutodřev peprný původně pochází ze střední Číny. Dnes se ovšem vyskytuje i v dalších zemích Východní Asie a pěstuje se i v jiných oblastech světa.

Popis a účinné látky: žlutodřev peprný je keř z čeledi routovitých, který může dorůstat do výšky až 3 m. Jeho listy jsou lesklé a lichozpeřené a drobné květy mají žlutou barvu. Rostlinu chrání silné ostny, přičemž jejími plody jsou tobolky (červenofialové měchýřky), v nichž se vyskytují černá kulatá semena a dozrávají na podzim. Semena se nazývají sečuánský pepř. Obsahují vitamín A, železo, draslík a zinek, stejně jako fytosteroly a terpeny.

Užitečné části: využívána jsou především semena.

Léčivé účinky sečuánského pepře

Sečuánský pepř je nedílnou součástí tradiční čínské medicíny. Kladný vliv má na trávicí soustavu, když může pomoci s nadýmáním či zácpou. Navíc působí proti negativní činnosti střevních parazitů. Pomáhá zároveň i tím, že podporuje chuť k jídlu. Zmínit musíme rovněž jeho antioxidační vlastnosti, takže působí proti volným radikálům, čímž se může podílet na zpomalení stárnutí organismu.

Sečuánský pepř má rovněž diuretické účinky, což znamená, že působí močopudně. Pozitivní vliv je zmiňován i v souvislosti s kardiovaskulárním systémem, když pomáhá stimulovat krevní oběh a regulovat krevní tlak. Doporučován bývá i pro posílení imunity a tlumení bolesti. V neposlední řadě musíme upozornit i na jeho antivirotické a antibakteriální účinky, stejně jako na působení proti plísním.

Sečuánský pepř v kuchyni

Sečuánský pepř není tak ostrý jako černý pepř, chuťově se mu navíc téměř vůbec nepodobá. Chutná totiž hořko-kysele, a pokud jej ochutnáte samotný, bude vám trnout jazyk a více se tvořit sliny. Výtečně se přitom hodí k pokrmům čínské kuchyně, tedy např. k drůbeži, ale uplatnění nachází rovněž v kuchyni tibetské, nepálské, thajské nebo indické. Pokud budete chtít zvýšit aromatičnost tohoto koření, můžete ho jednoduše opražit, přičemž jej lze následně lze využít i ke kořenění čaje.

Sečuánský pepř si je možné pořídit vcelku, ale k dispozici jej máte rovněž v mleté formě. Buďte ovšem připraveni na skutečnost, že je ostrý úplně jiným způsobem než klasický pepř nebo chilli. To sice někomu nemusí úplně vyhovovat, ale lze si na to zvyknout, a navíc se může jednat o vhodné koření pro jedince, kteří jsou na citliví na palčivost klasického pepře.

Pěstování žlutodřevu peprného

Žlutodřev peprný lze v našich podmínkách pěstovat pouze jako přenosnou rostlinu, protože není mrazuvzdorná, takže ji v průběhu chladných měsíců nelze nechat ve venkovním prostředí. Od jara do podzimu můžete mít rostlinu venku, a to ideálně na polostinném místě. Důležitá je rovněž pravidelná zálivka (zemina by ovšem neměla být přemokřená) a přihnojování. S příchodem zimních měsíců ji přemístěte dovnitř, kde přezimuje.

Upozorňujeme: pokud byste chtěli vyzkoušet i další ostré koření, které lze označit za zdravé, můžete se zaměřit třeba i na kajenský pepř. Ten přitom nemá s klasickým pepřem nic společného. Jedná se totiž o prášek z chilli papriček Cayenne.

Sdílet příspěvek:

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*