
Účinky třezalky tečkované jsou opravdu velmi široké. Zejména je ale využívána jako středně silné antidepresivum, takže se např. doporučuje v obdobích vyššího nervového vypětí. Uplatnění však nachází i při propuknutí nervových onemocnění, dále při neurózách……
Výskyt: třezalka tečkovaná roste na mnoha kontinentech. Lze ji tedy najít v Evropě, Asii nebo v Africe. Na našem území se s ní můžeme setkat velmi často, a to v nížina i podhorských oblastech.
Popis a účinné látky: jedná se o vytrvalou bylinu z čeledi třezalkovitých. Její výška se pohybuje okolo půl metru, ojediněle však může její dřevnatějící lodyha dorůstat až do výšky 100 centimetrů. Listy jsou střídavé, eliptické a tečkované. Třezalka disponuje žlutými květy, jež jsou pětičlenné. Kvete především v období letních měsíců. Jejím plodem je trojpouzdrá tobolka. Z účinných látek chceme upozornit na glykosidy, silice, třísloviny, cholin, organické kyseliny, vitamíny (A či C) či barvivo hypericin.
Užitečné části: z třezalky tečkované je používána kvetoucí nať.
Vnitřní a vnější účinky třezalky tečkované
Účinky třezalky tečkované jsou opravdu velmi široké. Zejména je ale využívána jako středně silné antidepresivum, takže se např. doporučuje v obdobích vyššího nervového vypětí. Uplatnění však nachází i při propuknutí nervových onemocnění, dále při neurózách, hysterických záchvatech, ale také v případech problémů s nespavostí, náměsíčností či nočním pomočování. Třezalka tečkovaná je tedy nepostradatelná pro psychickou rovnováhu.
[box type=’success ‚ height=’90px‘]Vyzkoušejte třezalkový olej: třezalkový olej (někdy také nazýván jako Janův olej – podle sv. Jana Křtitele) nám může pomoci s mnoha neduhy, více v našem dalším článku.[/box]
Další využití se nabízí při průjmech a ženám pomáhá při potížích s pravidelností menstruačního cyklu. Třezalku tečkovanou je ovšem možné používat i zevně, a to zejména jako olej sv. Jana (viz níže). Ten je velmi účinný při léčbě poranění kůže, oteklých žláz i v případě bolesti zad, kříže, revmatismu a při zánětu sedacího nervu (tzv. ischias). Navíc může kladně působit i na spáleniny. Jak vidno, třezalka by vám doma v žádném případě neměla chybět.
- Čaj z třezalky: jednu čajovou lžičku třezalky smícháte se čtvrt litrem vody. Potom už jen uvaříte a necháte nějakou dobu luhovat.
- Olej sv. Jana: květy této bylinky vložíte do láhve a zalijete olivovým olejem. Láhev neprodyšně uzavřete a umístíte na několik týdnů na teplé místo.
Kdy třezalku tečkovanou neužívat?
Třezalka tečkovaná je sice účinnou bylinou, nicméně pro její použití existují mnohá úskalí. Neměla by se totiž kombinovat s mnoha léčivy, a to např. s antidepresivy, léky na cholesterol anebo proti viru HIV. Kromě toho může snižovat účinnost hormonálních antikoncepčních přípravků. Mezi vedlejší účinky patří nízký krevní tlak, ale také přecitlivělost na sluneční záření. Před opalováním na ni tedy zapomeňte. Při dlouhodobém užívání pak dokonce může způsobovat alergie.
Lide dobra rada.