Problémy s nadýmáním. Co konzumovat, a co naopak vynechat?

Plynatost trápí mnoho žen a mužů

Ačkoli je flatulence neboli vypouštění plynů běžnou součástí našich životů, někdy se jich hromadí ve střevech až příliš. Takovému stavu se říká nadýmání. Jak se ho účinně zbavit?

Plynatost není ničím příjemným

Vypouštění plynů je zcela přirozeným fyziologickým procesem. Někdy však může způsobovat potíže. Jedná se např. o zaražené větry, ale mnoho lidí trápí rovněž nadýmání neboli plynatost, která se odborně nazývá meteorismus. Jde o tvorbu velkého množství plynů ve střevech. Ačkoli za ní zpravidla mohou nevhodně zvolené potraviny či nápoje, nadýmání může být příznakem chorob trávící soustavy, mezi které kupříkladu patří střevní viróza a výjimečně i nádorové onemocnění.

Při nadýmání účinkuje velmi efektivně kmín

I když se může zdát použití kmínu, což jsou sušená semena kmínu kořenného, jako babská rada, která není nijak ověřená, opak je pravdou. Toto obecně rozšířené koření totiž nejenže působí kladně na zažívání, ale obsahuje silice karvon a limonen, jež snižují tvorbu plynů v tlustém střevě. A navíc pomáhají i s křečemi v břiše. Pokud vás tedy sužuje plynatost, s kmínem rozhodně nešetřete. Často je doporučován také římský kmín, tedy semena rostliny s názvem šabrej kmínovitý. A oprávněně – dokonce se jedná o jeden z nejlepších rostlinných léků proti nadýmání!

Zařaďte do svého jídelníčku i další koření a rostliny

  • Kromě kmínu vám při nadýmání může pomoci i další koření. Při potížích s plynatostí můžete vyzkoušet muškátový oříšek, koriandr, nové koření anebo anýz.
  • S nadýmáním vám mohou pomoci i některé bylinky, z nichž musíme zmínit mateřídoušku, meduňku, kopr, mátu, šalvěj či pelyněk černobýl.
  • V souvislosti s plynatostí bývají často uváděna i slunečnicová a dýňová semínka. Oboje jsou přitom celkově velmi zdravá, přičemž semena dýně jsou vynikajícím zdrojem železa.
  • Nadýmání se můžete zbavit také za pomoci různých bylinných nápojů. Připravte si např. čaj na podporu trávení dle našeho receptu.

Některá jídla naopak vynechejte

Pokud máte potíže s nadýmáním, měli byste kupříkladu zkusit vynechat bílou mouku, která obsahuje lepek. Tato bílkovina se totiž některým lidem těžko tráví. Vhodnější je tedy kupovat mouku bez lepku. Na druhou stranu je i pro její kynutí používáno aktivní droždí, které při intoleranci může rovněž nadýmat. Navíc existuje intolerance na laktózu, jež se nachází v mléčných výrobcích. Často nadýmají i nestravitelné oligosacharidy v luštěninách. Ty ovšem absorbuje voda, v níž se namáčejí a vaří. Pokud je tedy pořádně propláchnete, jejich nadýmavé účinky se značně sníží!

Upozorňujeme: plynatost mohou způsobovat i sycené a alkoholické nápoje. Jestliže tímto problémem trpíte, měli byste příjem těchto tekutin rovněž omezit.

Jezte v klidu a pomalu a dostatečně se hýbejte

Ačkoli v dnešní uspěchané době nemáme na jídlo pořádně čas, měli bychom jíst v klidu a pomalu. Pokud totiž hltáme a navíc mluvíme, dostáváme do těla další plyny. Vhodné se je i pravidelně hýbat, neboť fyzické aktivity podporují činnost střev a nedochází k hromadění plynů. Do své stravy byste zároveň měli zařadit co nejvíce vlákniny, která je podstatná pro správné trávení. Pokud ovšem ani jeden z výše zmíněných kroků nepomůže, měli byste navštívit lékaře, a to na gastroenterologii.  

Sdílet příspěvek:

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*