Mandragora lékařská: tajemná léčivka i nebezpečná rostlina

Latinský název: Mandragora officinarum

Mandragora lékařská

Mandragora lékařská byla v minulosti považována za tajemnou rostlinu. Aktuálně je vnímána jako léčivka, ale pojí se s ní i velká rizika, tudíž je na místě obezřetnost.

Výskyt: mandragora lékařská se přirozeně vyskytuje především v oblasti Středomoří, tedy v jižní Evropě, ale také v západní Asii. V dalších částech světa si ji lze nicméně vypěstovat.

Popis a účinné látky: jedná se o trvalku z čeledi lilkovitých, která se může dožít až 50 let a dorůstá do výšky 10 až 30 cm. Listy jsou řapíkaté a oválné, květy zvonkovité a mohou mít zelenobílou, modrou nebo fialovou barvu. Plody jsou oranžové bobule. Kořen rostliny má charakteristický tvar a může růst do hloubky až 100 cm. Obsahuje přitom mnoho účinných látek, z nichž za zmínku stojí především tropanové alkaloidy jako skopolamin, hyoscyamin a atropin.

Užitečné části: využíván je především kořen a semena.

Léčivé účinky mandragory

Mandragora lékařská, resp. její kořeny a semena jsou silným sedativem, takže se v některých částech světa používají před operacemi ke zklidnění pacientů. Rostlina se také společně s tukem nebo olejem vtírá do kůže a pak působí jako halucinogen, za což je zodpovědný zejména skopolamin. Navíc se jedná o hypnotikum, tedy o prostředek, jež usnadňuje usínání a vyvolává spánek.

Mandragora lékařská může kladně působit na některé neduhy. Tak například potlačuje nevolnost, pozitivní vliv má na cukrovku a vysoký krevní tlak a navíc může tlumit bolest. Mluví se o ní také v souvislosti s účinky proti rakovině. Ovšem pozor! Obsažené alkaloidy mohou při dlouhodobém užívání negativně působit na srdce a navíc může dojít k předávkování.

Využití mandragory

Jak je patrné z předešlých řádků, mandragora lékařská patří mezi rostliny, které člověku pomáhají, zároveň jsou ale velmi nebezpečné. Ve větších dávkách je silně jedovatá a může paralyzovat dýchací cesty, což končívá i smrtí. Laické využití se tedy nedoporučuje. Uplatnění ale nachází ve farmaceutickém průmyslu, a to především při výrobě léčiv k potlačení nádorového bujení.

Vzhledem k výše zmíněných rizikům, produkty z této bylinky v českých obchodech neseženete. Opatřit si ovšem můžete semena mandragory, byť je nenabízí ani zdaleka každé zahradnictví. Pokud je ovšem seženete, můžete si tuto bylinku bez větších obtíží vypěstovat. Na místě však musí být patrnost, neboť části rostliny by neměly požít děti ani domácí zvířata.

Pěstování mandragory

Mandragora lékařská se nejčastěji pěstuje ze semen, přičemž je nutné počítat s tím, že klíčí až několik týdnů. Semena se vysazují na jaře. Ačkoli se jedná o mrazuvzdornou rostlinu, příliš nízké teploty jí nesvědčí, takže byste ji neměli nechávat v mrazivém prostředí. Vzhledem k tomu, že kořen potřebuje dostatek prostoru, měli byste ji vysadit do kvalitní hlinité půdy. Nesvědčí jí přitom přelévání.

Mohlo by vás zajímat: existují i další tajemné bylinky, které lze považovat za léčivky, zároveň jsou ale spojeny (mnohdy s nemalými) riziky. Jedná se např. o jmelí bílé či jinan dvojlaločný neboli ginkgo biloba. Při případném používání těchto rostlinek tedy buďte opatrní.

Fotogalerie:

Sdílet příspěvek:

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*